1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали луѓето денес живеат со или без маски?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ocila, 14 јануари 2013.

  1. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Значи самиот наслов кажува што мислите вие дали луѓето денес живеат со маски или без маски. :) Кои се причините за тоа и дали вие сте со маска или без маска.Сите луѓе сме имале моменти кога сме имале маска. :) дали ги оправдувате луѓето со маски? :)
    Ако е дупла се извинувам :bow: :bow: преку пребарувачот го пребарав форумот и не најдов ништо во врска во оваа тема
     
  2. kathy-style

    kathy-style Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    191
    Зависи кој како.Ама 95% живеат со маски.Ама се надевам со тек на време маските ќе им паднат.
     
  3. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Ако денес луѓето не живеат со маски значи никогаш не ни живееле.Ама фактот е дека живеат со маски и како што доаѓа времево нема да има никој сопстевно лице туку маска.
     
    На Janina и ocila им се допаѓа ова.
  4. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Кога, тогаш на сите што живеат со маски ќе им паднат.
     
  5. bubica13

    bubica13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    Sо маски , и многу е жално.... некогаш имам чувство дека се разочарувам од ден на ден се повеќе и повеќе... и си викам сама на себе..... мисли позитивно , не се сите исти.... мора да има некој кој е со чиста душа без маска , се надевам.... не смеам да престанам да се надевам дека еден ден ќе запознаам луѓе без маска..... ( во моментот .. ај да ен кажам во последно време се околу мене запознавам луѓе со маски )
     
  6. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    96% од луѓето живеат со маски! :nod: Ама еден ден тие маски ќе им паднат! :P
     
  7. mnogu

    mnogu Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    strasni se denes lugetooo nikoj na nikoj nemoze da veruvaaa tolku mnogu seeee ljubomorni ako nekoj e pogore od negoo haos stanuva se polosooo
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.245
    Да, 90 отсто се со маски. На моменти се забораваат луѓето и ќе се издадат со некој гест, со изразот на лицето. Има многу љубомора меѓу луѓето.
     
  9. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    сите се со маска :(
     
  10. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Со оглед на тоа дека ако се отворат и бидат свои, постојано се осудувани од околината, зошто не би носеле маски? Едноставно, такво ни е опкружувањети и за да бидеж дел од целото мора да бидеш како останатите. Инаку си отпадник, чудак, ненормален, девојката што носи шешири, момчето што носи накит, момчето што не слуша и слични осудувања. Веднаш се прикачува етикета. Порано мразев што има толку многу скриени личности во појавата на еден човек. Уште не го сакам тоа но сега разбирам зошто е така. Се додека опкружувањето осудува за секоја промена и нестандардност, ќе има маски. Нема зошто да не го прифаќаме тој факт!
     
  11. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Секако дека живеат со маски... Всушност, денеска нема човек без маска, бидејќи ако се покажат без маска, ќе се видат многу работи што не треба да се видат.. :)
     
  12. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Денес повеќето од луѓето живеат со маски
     
  13. HurremSultan

    HurremSultan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    119
    Носењето на маска не подразбира само криење на злобата и зависта под таа маска. Нема врска...
    Не секој сака да биде отворен и достапен 100% за луѓето а можеби има и причини за тоа. Некој се штити себеси, а на некој му е потребна таа маска од време на време за да му помогне или да се снајде во некои ситуации. Таков е светот денес. Ти да не носиш маска, сите други носат па да размислиме колку е паметно во вакво време единствено ти да бидеш отворен пред црл маскиран свет...
     
  14. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Реткост е некој да е без маска. :!: И чудо е.

    Ама, што ако си искрен и без маска? Пак ќе те осудат за искреноста. Никаквата е...
    Затоа не расфрлај ги бисерите на свињите...
     
    На Kalinka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. barbie28

    barbie28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2012
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    76
    Жално е што сите си мислат дека живеат без маски и се залажуваат самите себе си .Сите живеме со маски на ваков или на онаков начин ;)
     
  16. Kalinka94

    Kalinka94 Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Сите ние живееме со маски, сите ние во себе имаме повеќе личности... Една од тие личности ја покажуваме пред пријателите, друга пред родителите и трета кога сме сами со себе.
    Тука не станува збор за лицемерност, љубомора, злоба и слично, туку така функционираат работите, кога на сите би им се претставувале какви што навистина сме, не би имале никој покрај себе.
     
    На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Како да направиме да бидеме оргинали,а не копија?
     
  18. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Умешност е ак препознајш дек некој живејт со маска...зш луѓево толку добро си ја залепиле на фацата со и сами не приметват дека ја носат..се извинувам на зборовите ама имам вакво искуство... ја знајте фразава : Би ти кажала све во лице,само не знам во кое! неам појке коментар
     
  19. barbie28

    barbie28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2012
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    76
    А зошто да се преокупираме дали сме нечија копија или сме оригинал,животот е премногу краток за такви прашања.Едноставно треба да веруваме во себе
    и во нашите способности , притоа без да летаме во облци.Секогаш гледајќи ја реалната страна на работите.
     
  20. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Како да направиме да бидеме оргинали,а не копија?[/quote] А зошто да се преокупираме дали сме нечија копија или сме оригинал,животот е премногу краток за такви прашања.Едноставно треба да веруваме во себе
    и во нашите способности , притоа без да летаме во облци.Секогаш гледајќи ја реалната страна на работите.[/quote]

    Те разбирам јас,ама сакам да ти кажам опкружени сме со такви луѓе,сите носат некоја маска,со цел да се претставам некои други,можеби се плашат да бидат тоа што се,за да ни ги исмејуваат нивните особини.