1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали луѓето денес живеат со или без маски?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ocila, 14 јануари 2013.

  1. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Не само денес, туку отсекогаш. Со.

    Порано имале една. За пред луѓе. Ја слекувале само кога биле сами.
    Кога сфатиле дека нема потреба да се ограничуваат, почнале да имаат повеќе и да си ги менуваат. Маска за на продавница, за на работа, за во училиште, за пред свекрвата, за пред сопругот...

    Поучени од секојдневните страдања, луѓето не се одделуваат од своите маски, зашто без нив тие се свои, голи, ранливи пред светот. А ретко кој презема ризик да верува некому и да се изложи некому под опасност да биде повторно повреден.
     
  2. barbie28

    barbie28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2012
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    76
    А зошто да се преокупираме дали сме нечија копија или сме оригинал,животот е премногу краток за такви прашања.Едноставно треба да веруваме во себе
    и во нашите способности , притоа без да летаме во облци.Секогаш гледајќи ја реалната страна на работите.[/quote]

    Те разбирам јас,ама сакам да ти кажам опкружени сме со такви луѓе,сите носат некоја маска,со цел да се претставам некои други,можеби се плашат да бидат тоа што се,за да ни ги исмејуваат нивните особини.[/quote] Затоа и пишав Витомир дека сите носиме маски на ваков или на онаков начин .Некои од страв а некои намерно .Не постои личност што тотално би се разголила психички ,без разлика дали ја сака и почитува одредена личност .Сите ние нашите длабоки чуства ги чуваме за себе.Затоа да не се залазуваме дека сме без маски ,затоа ако подобро размислиме сите тоа го правиме сакано или не сакано.
     
  3. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно како што било од секогаш луѓето живеат со маски и тоа не 1-2 ѓи имаат повеќе за секоја прилика и ситуација си имаат различна маска незнам зошто е толку тешко да бидеш она што си и без да употребуваш некоја од маските а ги има многу.
     
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    А зашо да се замараме со тоа?
    Мора да се признае дека маските се дел од нашиот живот/секојдневие и се дел од оној прифатлив код на однесување.

    Имаме маска на себе кога со насмевка и милозвучен глас ја замолуваме госпожата од продавницата/шалтер да не` услужи, а уствари ни` гори под нозе, ни` се брза и ни` иде да и` испцуеме се` по список ако не мрдне.

    Имаме маска на себе кога досадниот гостин решава да си иде, а ние му викаме „Е да останеше уште малку? *smileyface*“, сигурно не викаме „Е фала Богу више, ти текна!“

    Има многу вакви примери.

    Суетата е дел од човековата природа и доколку сакаме да имаме полза од нешто, многу ретко ќе го ценат фактот што истото го бараме без маска на лицето.
     
  5. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Искрено мене ми е преку глава од маски и глумење нешто сто не сме,нели е поедноставно да бидеме тоа што сме,е сега не велам дека 100процетно треба све да кажеме што мислиме,но сепак треба со усул,мене ме нервира што има личности што нон стоп се со маска,и апла ги приметувам и многу ми смета,и ми иде да ги отерам у пм.
    Пс. Ова е мое мислење.
     
    На NoU-NoLove и barbie28 им се допаѓа ова.
  6. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Дефинитивно со маски,и тоа илјадници маски,во секоја дадена ситуација. :!:
     
  7. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Да.
    Во денешно време има многу луѓе кои живеат со маски.За оправдување не кажувам ништо,бидејќи некои живеат со маски со некоја намера,а некои живеат бидејќи мораат.Јас никогаш не сум живеела со маска и никогаш не би живеела.Тоа е како ужасен товар на срце
     
  8. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
  9. Camellie

    Camellie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    107
    Луѓето отсекогаш живееле со маски, не само денес.
    Тоа не е секогаш лошо, некогаш сакаш да се заштитиш од другите за да не те повредат. Некогаш е тоа чисто лицемерие.
    Но без маска никој не живее, таа ја тргаме само пред тие на кои најмногу им веруваме.
     
  10. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Секако дека живет.. ретко кој денеска е искрен и чист.. без маска.. :emo:
     
  11. nati44

    nati44 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    545
    Со маски дефинитивно неможеш никому да веруваш!! :x
     
  12. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Повеќето се со маски :|
    Ама еден ден мора и да им паднат.
     
  13. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    90% од луќето живеат со маски! :nod:
     
    На Vladus му/ѝ се допаѓа ова.
  14. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Колку би бил поубав светот без маски,просто би уживал во животот барем јас,бидејки сум противник да се живее со маски,колку и да звучи ова идеалистички.
     
    На Lovy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Poison.Tree

    Poison.Tree Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    21
    Сите ние носиме маски кои во одредени ситуации ги вадиме потоа пак ги ставаме, во такво општество живееме. Што помалку ги користиме тоа подобро, нормално.
     
    На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    Понекогаш носиме маски за да се заштитиме но и да прикажиме подобра,поубава слика за нас самите,мислам дека во нашата сурова денешница луѓето не ни знат повеќе како да живеат без маски за жал :(
     
    На Vladus му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Одсекогаш имало луѓе што живеат со маски,значи имало и ќе има.
    Нормално дека повеќето живеат со маски,ретки се тие што немаат маски.Но понекогаш за да се заштитиме мора да ги носиме маските.
    Ама не сепак.Кога тогаш во животов доаѓа време кога ќе паднат,маските и ќе дознаеме кои се навистина тие.
    Никогаш не остануваат маските на некого засекогаш.
     
  18. Cinderella11

    Cinderella11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    51
    Секако дека 99.9% живеат со маски :)
     
  19. dancing.lady

    dancing.lady Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Според мене 90% од луѓето се со маска на себеси. :?: за жал... Доколку имаат корист од некого ќесе дружат со него, а доколку немаат корист, ретко кој би продолжил со дружбата. :( Секоја чест на исклучоците, :bow: а се надевам дека ги има кој не потпаѓаат под влијание на оние (не)вредност кои го обземаат светов денес
     
  20. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    So maski i toa dupli!