Дали мажите се попаметни, поинтелигентни од жените или?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Boyfromtown, 14 април 2010.

 1. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.341
  Пол:
  Женски
  се согласувам со 2те над мене :clap: :clap:
   
 2. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  563
  извинете што ке кажам вака дирекно ама темава ме нервира..зошто поминав низ ова дека мажите биле нај нај , попаметни со повеќе потреби бла бла...
  За мене сите луѓе се исти без разлика на вера пол, возраст...А што се однесува до темава не мажите не се попаметни, но секогаш постојат исклучоци, обострано, некаде може да се случи жената да е попаметна некаде мажот, но во глобала не смеат да се делат така луѓето зборам за генерално за машкиот или женскиот пол.
  Абе ајде мајката на бифшиот ми збореше, он е маж ќе иде по кафани ти дома ќе седиш, ќе праиш се за него..викам а тој за мене? Аа па ке си трпиш женско си..и сега некој/а од улица што се вика без свој сопствен живот мене ке ми кажува што е и како е. Но пак нема да кажам дека јас сум попаметна. Прост пример, тој/таа знае да поправа коли а јас не...но тоа нема врска со памет или интелегенција. Секој човек е различен и има различни способности, општо.
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Не може со сигурност да се одреди.Паметни има и меѓу мажите и меѓу жените.Сега, да , навистина низ историјата повеќето научници, иноватори, биле машки, но треба да земеме во предвид дека во минатото на женските деца не им било дозволено да се образоваат.А децата во училиштето ја развиваат својата интелигенција. Шо знам, јас така мислам :?:
   
  На sj *O* и Magnolija им се допаѓа ова.
 4. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Не коментирам за другите но Зафирчев од Калиопи е дефинитивно попаметен :rofl:
   
 5. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  Незнам дали може да се генерализира кои се попаметни, машките или женските, затоа што има многу паметни жени и многу паметни мажи. Секако има и глупи. :lol:
  Сигурна сум само во тоа дека жените се психички поиздржливи и дека би биле многу подоминантни доколку тоа би им било дозволено во рамките на општеството. Уште од памтивек жената била деградирана, омаловажувана и без права и можности да се издигне на ниво како мажот. Нормално ,денес е друго, ама никој не може да гарантира дека баш заради тоа минато жената не би станала доминантен пол, па можеби и поинтелигентен. Којзнае..
  Инаку не можам да кажам дали мажите или жените се попаметни, гените играат многу важна улога.
   
 6. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.038
  Пол:
  Женски
  полот не е пресуден за глупавста |(
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 7. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  БРЕД ОД АНЏЕЛИНА - НИКОГАШ! :rofl:
  сепак има разлика од маж до маж и жена до жена .. имало случаи во кои мажите делуваат попаметно од жените, но и обратно .. за тоа немам некое мислење кој е во плус .. :?:
   
 8. lady05

  lady05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  47
  Пол како пол неможе да се одреди кој е попаметен се си зависи од карактерот.
  Добро е кога во врските едниот е попаметен од другиот, али смешно е кога и двајцата се прости :rofl:
   
 9. Nika666

  Nika666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  217
  Не се мажите како целина попаметни, поинтелегентни и се по од жените, мажите се само појаки и не покажуваат емоции колку жените. А жените се си земаат на срце што не е случај кај мажите.
  Општеството ни е такво што секогаш ги прави мажите дека се најј најј а жените дека се под нив, но верувајте има милијарда примери дека не е така.
  А и плус реално да збориме жента во секое време на шарм може да добие што сака. Да не плати казна, да добие нешто бесплатно, да помине преку ред, да го иманипулира мажот за да добие нешто што сака и после ке кажете жените не се попаметни а секојдневно ги мотаат сите машки...
  :!: не кажувам дека машките се глупави само кажувам дека жените имаат едно оружје плус :)
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  22.174
  абе кога ке отворам книга по историја , гледам само машки ова машки она
  ретко некое женско тамо :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil:
   
 11. Stam

  Stam Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  175
  Па тоа е веројатно зашто жените немале права во тоа време, т.е. силата била пресудна

  Иначе имам читано дека човекот со највисок коифициент на интелигнција во светот е жена ;)
   
 12. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.471
  Аха, а Ибе Паликуќа? :geek:
  :D
  http://www.xomba.com/world%E2%80%99s_mo ... ent_person

  Доколку ја прочитате статијава, ќе се уверите дека натрупаното богатство и статусот во општеството често немаат никаква врска со паметот и интелигенцијата.
  Може некое муле, со наследени парички да го шири бизнисот со помош на милион потрчковци околу него и безмилосно црвливо да се богати уште повеќе, а најпаметниот човек да си седи во удобноста на својот дома и да измислува нов наследник на древното судоку.

  Во врска со темава, не може на кантар да се премериме, мајке му.
  Причината поради која процентуално водат мажите во историјата во поглед на достигнувањата во различни области е фактот што до пред некој век жената воопшто била гледана само како домаќинка и мајка, без право на глас и избор.
  И да имала некоја интелигенција во себе, скромно ќе си ја задржела - за себе.
  Општественото уредување и воспоставените односи не дозволувале простор за некоја во фустан да се чалами, да мафта со сијалица во раката или со нотна тетратка.

  За денеска одговорно тврдам дека колку што има паметни жени - има и паметни мажи и обратно.
  Можеби требаше прво да се разграничат јасно поимите памет и интелигенција, зашто не се баш едно те исто, ама нејсе...

  Можно е некој со помал IQ да биде потрудољубив, повреден, да се труди, чита и истражува повеќе и едноставно во главата да има поголем број информации и знаење, од оној со далеку повисок IQ - кој, како што историјата ни покажува (Ајнштајн) бил помрзелив, не се интересирал доволно и има кец математика.
  Памет е едно, а интелигенција - способност да се контаат навидум лесни логички загатки, апстрактно размислување, а не само сувопарно учење и ред други тракатанци е друго.

  Би рекла дека мажите се поинтелигенти од жените, затоа што ја имаат способноста to jump right to the point, без многу заобиколување, наоѓање лесни и едноставни решенија...
  но жените се попаметни затоа што вклучуваат милион други фактори во донесување одлуки, размислуваат за сега и потоа, некогаш ја утнуваат the big picture, но затоа сите мали ситници, кои се навидум незабележливи, а толку важни, нам не ни бегаат од пред око... ;)

  Како и да е - едни без други, не можеме.
   
  На zhap4e, Yipman2 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 13. noskirT

  noskirT Нов член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  12
  ама неандерталски предлог... :fubar:

  PS.зашо бе увек лично машките ги врегате, коа се осекате повредени и пронајдени на некој начин...па мојот пост не се однесуваше на никој член конкретно... :lol:
   
 14. noskirT

  noskirT Нов член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  12
  ајде де па ти, малце и претеризам не е на одмет...колку да се разигаат духовите... :rofl:

  абе приметувате ли дека во секој мој пост ви давам повекекратна инспирација да можете да се изразите што е можно по моќно и побогато...цените ме за ... :lol:
   
 15. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  22.174
  noSkirt
  the man who makes
  One word to have thousand replies
  :lol:


  сарказам?

  - most intelligent person posted September 12, 2009

  извини ако грешам ама сега мислам дека веке не е тој.
   
 16. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  За noSkirt

  Подобро што не ги размножуваш твоите гени :!: Тоа би било колатерална штета за целата човечка популација :!: Иреверзибилна :!:
   
  На Sunshine555 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  66
  Е најмногу ме нервира кога ќе видам вакви теми. Зошто не сфатиме сите еднаш засекогаш?! ЗАВИСИ ОД КАРАКТЕРОТ, има жени кои се ефтини,некултурни се продаваат толку лесно. И мажи кои се вистински сељачишта пцујат,се пијанат. Но не се сите жени ниту сите мажи такви. Се си зависи од воспитувањето,мислењето и карактерот ние можеме да се расправаме колку сакаме,но ако јас сум паметна и добра тој е некое невоспитано манијачиште(или обратно),а има некои кои не се како нас што тогаш?! ;) Во врска со тоа дека жените се избориле за своите права да се рамноправни исто како мажите да тоа е плус за нас,но има мажи кои го ценат тоа кои им се восхитуваат на жените заради тоа,тоа во моите очи е плус и за нив. Но секој си има свое мислење јас го кажав моето така да, колку и да се расправаме тоа си е. :*
   
 18. noskirT

  noskirT Нов член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  12
  ...абе знеш чи ти колку треба да си интелегентен за да сватиш дека сите луге не се исти, дека сите постови не треба да се модифицираат па да се постираат, дека сите фруструрачки реплики не треба да се влечат од претходните форуми каде што биле...
  ееееееее...тешка е таа работа...за некои...

  хаххахахаха...киссссссссс
   
 19. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  102
  Може не се поинтелегентни но има нешто плус во нив :) . Па ај размислете кои се најдобри лекари-хирурзи, најчесто се мажи, кои се најдобри политичари-мажи, најдобри готвачи-мажи, научници, изумители, добитници на Нобелови награди пак мажи, мислам не дека нема и жени во сево ова но во однос со мажите некако се губат. Или еве за учење, и средно и факултет некако ние девојчињата секогаш повеќе посветувавме време во учење во однос на нив, а на крај имаат одлични резултати како нас. Мислам, зборувам во глобала, не може некој да е попаметен од мене само за тоа што е маж ;)
   
 20. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  293
  Ги читнав коментарите и нема потреба јас да коментирам, сосема се согласувам со Нинна :)