1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали мажите се попаметни, поинтелигентни од жените или?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Boyfromtown, 14 април 2010.

  1. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    се согласувам со 2те над мене :clap: :clap:
     
  2. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    извинете што ке кажам вака дирекно ама темава ме нервира..зошто поминав низ ова дека мажите биле нај нај , попаметни со повеќе потреби бла бла...
    За мене сите луѓе се исти без разлика на вера пол, возраст...А што се однесува до темава не мажите не се попаметни, но секогаш постојат исклучоци, обострано, некаде може да се случи жената да е попаметна некаде мажот, но во глобала не смеат да се делат така луѓето зборам за генерално за машкиот или женскиот пол.
    Абе ајде мајката на бифшиот ми збореше, он е маж ќе иде по кафани ти дома ќе седиш, ќе праиш се за него..викам а тој за мене? Аа па ке си трпиш женско си..и сега некој/а од улица што се вика без свој сопствен живот мене ке ми кажува што е и како е. Но пак нема да кажам дека јас сум попаметна. Прост пример, тој/таа знае да поправа коли а јас не...но тоа нема врска со памет или интелегенција. Секој човек е различен и има различни способности, општо.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Не може со сигурност да се одреди.Паметни има и меѓу мажите и меѓу жените.Сега, да , навистина низ историјата повеќето научници, иноватори, биле машки, но треба да земеме во предвид дека во минатото на женските деца не им било дозволено да се образоваат.А децата во училиштето ја развиваат својата интелигенција. Шо знам, јас така мислам :?:
     
    На sj *O* и Magnolija им се допаѓа ова.
  4. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    Не коментирам за другите но Зафирчев од Калиопи е дефинитивно попаметен :rofl:
     
  5. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Незнам дали може да се генерализира кои се попаметни, машките или женските, затоа што има многу паметни жени и многу паметни мажи. Секако има и глупи. :lol:
    Сигурна сум само во тоа дека жените се психички поиздржливи и дека би биле многу подоминантни доколку тоа би им било дозволено во рамките на општеството. Уште од памтивек жената била деградирана, омаловажувана и без права и можности да се издигне на ниво како мажот. Нормално ,денес е друго, ама никој не може да гарантира дека баш заради тоа минато жената не би станала доминантен пол, па можеби и поинтелигентен. Којзнае..
    Инаку не можам да кажам дали мажите или жените се попаметни, гените играат многу важна улога.
     
  6. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    полот не е пресуден за глупавста |(
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    БРЕД ОД АНЏЕЛИНА - НИКОГАШ! :rofl:
    сепак има разлика од маж до маж и жена до жена .. имало случаи во кои мажите делуваат попаметно од жените, но и обратно .. за тоа немам некое мислење кој е во плус .. :?:
     
  8. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Пол како пол неможе да се одреди кој е попаметен се си зависи од карактерот.
    Добро е кога во врските едниот е попаметен од другиот, али смешно е кога и двајцата се прости :rofl:
     
  9. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    Не се мажите како целина попаметни, поинтелегентни и се по од жените, мажите се само појаки и не покажуваат емоции колку жените. А жените се си земаат на срце што не е случај кај мажите.
    Општеството ни е такво што секогаш ги прави мажите дека се најј најј а жените дека се под нив, но верувајте има милијарда примери дека не е така.
    А и плус реално да збориме жента во секое време на шарм може да добие што сака. Да не плати казна, да добие нешто бесплатно, да помине преку ред, да го иманипулира мажот за да добие нешто што сака и после ке кажете жените не се попаметни а секојдневно ги мотаат сите машки...
    :!: не кажувам дека машките се глупави само кажувам дека жените имаат едно оружје плус :)
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    абе кога ке отворам книга по историја , гледам само машки ова машки она
    ретко некое женско тамо :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil:
     
  11. Stam

    Stam Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    175
    Па тоа е веројатно зашто жените немале права во тоа време, т.е. силата била пресудна

    Иначе имам читано дека човекот со највисок коифициент на интелигнција во светот е жена ;)
     
  12. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Аха, а Ибе Паликуќа? :geek:
    :D
    http://www.xomba.com/world%E2%80%99s_mo ... ent_person

    Доколку ја прочитате статијава, ќе се уверите дека натрупаното богатство и статусот во општеството често немаат никаква врска со паметот и интелигенцијата.
    Може некое муле, со наследени парички да го шири бизнисот со помош на милион потрчковци околу него и безмилосно црвливо да се богати уште повеќе, а најпаметниот човек да си седи во удобноста на својот дома и да измислува нов наследник на древното судоку.

    Во врска со темава, не може на кантар да се премериме, мајке му.
    Причината поради која процентуално водат мажите во историјата во поглед на достигнувањата во различни области е фактот што до пред некој век жената воопшто била гледана само како домаќинка и мајка, без право на глас и избор.
    И да имала некоја интелигенција во себе, скромно ќе си ја задржела - за себе.
    Општественото уредување и воспоставените односи не дозволувале простор за некоја во фустан да се чалами, да мафта со сијалица во раката или со нотна тетратка.

    За денеска одговорно тврдам дека колку што има паметни жени - има и паметни мажи и обратно.
    Можеби требаше прво да се разграничат јасно поимите памет и интелигенција, зашто не се баш едно те исто, ама нејсе...

    Можно е некој со помал IQ да биде потрудољубив, повреден, да се труди, чита и истражува повеќе и едноставно во главата да има поголем број информации и знаење, од оној со далеку повисок IQ - кој, како што историјата ни покажува (Ајнштајн) бил помрзелив, не се интересирал доволно и има кец математика.
    Памет е едно, а интелигенција - способност да се контаат навидум лесни логички загатки, апстрактно размислување, а не само сувопарно учење и ред други тракатанци е друго.

    Би рекла дека мажите се поинтелигенти од жените, затоа што ја имаат способноста to jump right to the point, без многу заобиколување, наоѓање лесни и едноставни решенија...
    но жените се попаметни затоа што вклучуваат милион други фактори во донесување одлуки, размислуваат за сега и потоа, некогаш ја утнуваат the big picture, но затоа сите мали ситници, кои се навидум незабележливи, а толку важни, нам не ни бегаат од пред око... ;)

    Како и да е - едни без други, не можеме.
     
    На zhap4e, Yipman2 и LivingGlam им се допаѓа ова.
  13. noskirT

    noskirT Нов член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    12
    ама неандерталски предлог... :fubar:

    PS.зашо бе увек лично машките ги врегате, коа се осекате повредени и пронајдени на некој начин...па мојот пост не се однесуваше на никој член конкретно... :lol:
     
  14. noskirT

    noskirT Нов член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    12
    ајде де па ти, малце и претеризам не е на одмет...колку да се разигаат духовите... :rofl:

    абе приметувате ли дека во секој мој пост ви давам повекекратна инспирација да можете да се изразите што е можно по моќно и побогато...цените ме за ... :lol:
     
  15. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    noSkirt
    the man who makes
    One word to have thousand replies
    :lol:


    сарказам?

    - most intelligent person posted September 12, 2009

    извини ако грешам ама сега мислам дека веке не е тој.
     
  16. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    За noSkirt

    Подобро што не ги размножуваш твоите гени :!: Тоа би било колатерална штета за целата човечка популација :!: Иреверзибилна :!:
     
    На Sunshine555 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Е најмногу ме нервира кога ќе видам вакви теми. Зошто не сфатиме сите еднаш засекогаш?! ЗАВИСИ ОД КАРАКТЕРОТ, има жени кои се ефтини,некултурни се продаваат толку лесно. И мажи кои се вистински сељачишта пцујат,се пијанат. Но не се сите жени ниту сите мажи такви. Се си зависи од воспитувањето,мислењето и карактерот ние можеме да се расправаме колку сакаме,но ако јас сум паметна и добра тој е некое невоспитано манијачиште(или обратно),а има некои кои не се како нас што тогаш?! ;) Во врска со тоа дека жените се избориле за своите права да се рамноправни исто како мажите да тоа е плус за нас,но има мажи кои го ценат тоа кои им се восхитуваат на жените заради тоа,тоа во моите очи е плус и за нив. Но секој си има свое мислење јас го кажав моето така да, колку и да се расправаме тоа си е. :*
     
  18. noskirT

    noskirT Нов член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    12
    ...абе знеш чи ти колку треба да си интелегентен за да сватиш дека сите луге не се исти, дека сите постови не треба да се модифицираат па да се постираат, дека сите фруструрачки реплики не треба да се влечат од претходните форуми каде што биле...
    ееееееее...тешка е таа работа...за некои...

    хаххахахаха...киссссссссс
     
  19. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Може не се поинтелегентни но има нешто плус во нив :) . Па ај размислете кои се најдобри лекари-хирурзи, најчесто се мажи, кои се најдобри политичари-мажи, најдобри готвачи-мажи, научници, изумители, добитници на Нобелови награди пак мажи, мислам не дека нема и жени во сево ова но во однос со мажите некако се губат. Или еве за учење, и средно и факултет некако ние девојчињата секогаш повеќе посветувавме време во учење во однос на нив, а на крај имаат одлични резултати како нас. Мислам, зборувам во глобала, не може некој да е попаметен од мене само за тоа што е маж ;)
     
  20. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Ги читнав коментарите и нема потреба јас да коментирам, сосема се согласувам со Нинна :)