1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали македонските газди се умислуваат небаре се Господ?

Дискусија во 'На работното место' започната од Tanjamm, 18 април 2019.

  1. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Изини каде прочита ти дека не се пријавени и осигурани? Потенцирав дека се пријавени и осигурани од прв ден на работа. И никој не работи на црно и за џабе, немој да напагаш коа не знаеш. И да, не работат сите на црно! Има и чесни фирми, во никој случај не се случило да дојде вработен и да не се пријави макар и на еден ден затоа што казните за работодавецот се огромни ( поготово во градежништво), а мене сигурно не ми се ризикува без разлика колку ке седи на работа, да ми дојде инспекција и да ми пукне казна.
     
  2. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    За мојот случај да, ја сум свесна дека мала беше платата. Затоа и решив повеке да не барам никој да ми работи туку да си работам сама. И не , не очекував вработената да се УБИЕ од работа. Очекував бар да си ја извади платата , а не јас од мои заштедени пари предходно да ги убацувам на сметка за да може да ја земе платата.
    Напоменав дека бев пријавена на помалку пари од неа. Јас во случајов работев за двете, и ако неа не ја секираше тоа што дреме и не праи ништо и пак зима пари, притоа јадење пиење и превоз и е платено, тогаш искрено и да почнеше да се жали како го проага месецот искрено ама уво ке ме болеше, зашто јас си знам како работев по 14саата од јутра до сутра да испалатам кирија за дуканот, придонеси за двете, плати, да подмирам сметки и фактури за роба. Спремна бев дека на почеток ке е така и затоа неможев да и понудам повеке од 12к мегутоа тоа не значи дека треба да дремеш и да ги земеш само парите.
     
    На cresa-jagoda, PaLaVa, Snowflake97 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.533
    Пол:
    Женски
    А знаеш ли колку надградби на нокти, депилации и други третмани треба да направиш во Берово а колку во скопје за да си на нула т.е да заработи чисти 17300?

    Знаеш дека ако јас ставам 1500 денари за апартман од 45м2 никој нема да ми дојде? Ќе речат аууу скапо е.. А истите во скопје ги рентаат по 40 евра и секој ден имаат гости?
    Од друга страна пак, има дејности што скоро кај и да се свртиш есапот ти е ист и во Ск и во Берово и во Свирипичино, а тоа се дејностите што функционираат на територија на цела МК, а тоа веќе не се мали и микро бизниси..

    Квалитетни вработени за одредени нема. Аш...отидоа за германија. И работници за физички тешка работа нема...
    Сите се научија дека фотељата е најдобра..

    Друго нешто е што никој не рече дека може да се живее со 12000 ден... ама за работата што жената ја работи, активно и требаат околу 5до6 часа..
    Ако имало подобри опции од 12000 сигурно досега одамна ќе работеле на тие подобри опции. Туку подобри нема..ретки се. Знам луѓе што работат и по 10 саати за тие пари.
    Верувам дека подобро е за 12000 прва смена, отколку за ич пари дома да седат..

    Ете јас се надевам дека сите ќе отворат бизниси и добро ќе им тргне па ќе можат и по 20000 да ги плаќаат вработените, што би значело дека ќе имаат барем 40000 ќар од работник..
    И се надевам дека ќе ми дојдат повеќе туристи па секој ден ќе ми се полни апартманите и ќе можам и 15 па и 18000 да им дадам..
    Ама до тогаш колку е толку е. И јас по 12 саати ќе рмбам за другите да работар по 7-8... Редовна да им е платата и стаж да им тече.. кога ќе најдат подобро со благослов ќе ги пуштам да работат таму :)
     
    На Amelie1708 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Постот твој звучеше ко да бараш оправдување зошто треба на почеток да се тестира прво работникот па после да добие тоа што му следува. Проблемите што ги имаат и работодавците си стојат, но покрај се' треба да се следат регулативи.
    @Dust
    Никој не сакал тешка физичка работа туку фотеља? Па изгледа и сите сакаат газди да бидат и да плаќаат работници 12 000 ден и да зборат и дека тие им се многу.
     
    На Someonespecial, cresa-jagoda, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    А тебе па ти е во ред да се работи со 12.000? И најлесна работа да се работи треба повеќе од 12.000 да се зима, дека со 12,000 може да се преживее (facepalm), се е накачено намирниците за храна се прескапи за нашиве плати. Во една Германија со толкави плати храната е поевтина, облека се. Или на тебе ти е во ред што газдите се богатат на туѓ грб, терат луксуз, а на работниците едвај бедни 12.000 им дават. Можеби и ти си некое шефче што се курчи по град, или газдинско дете.
     
  6. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Баш напротив, Јас сум најстрога кога станува збор за не пријавување и сл. нејкам глава да ме боли и да се тресам на секоја една будала што ке ми влезе во салон, истото важи и кај моите во фирма (што е далеку посериозна од ова моево ако можам така да се изразам). И нема оправдување за не пријавување на работник.
     
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.533
    Пол:
    Женски
    Јас кажав дека 26000 беше платата за 7 часовна физичка работа и јадење. Никаде не реков дека нудевме 12000.

    Туку што не дојдеш бриџо со милионите од запад да отвориш некоја фирма во мк па да даваш европски плати:D
    Што се за тебе 500 евра плата:^)
    Е да може се курчам со мерцедесот од 55000 евра..:D еве @Bubce38 ќе потврди како се оди со автобус 4ипол саати од берово до скопје затоа што е поефтино него ли да дадам 2000 за бензин и патарини:D
    Оди тогаш работи во германија или отвори сопствен бизнис па курчи се и ти:rofl:
    Ќе имаш и ќе ти се може :D
     
    На Alisa22 и Amelie1708 им се допаѓа ова.
  8. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.582
    Допаѓања:
    36.760
    Пол:
    Машки
    Епа лоша одлука си донела и отпосле си ја корегирала. Млада си, од грешки се учи. Моето е во сфера на такси превозот и веќе имав искуство од татко ми, а јас само математиката ја правев, што овака како инженер не ми беше тешко. Вработениот зема плата на процент, така што треба да се труди да си ја заработи. Тој процент е поголем од сите други што му го плаќаат во градот, а за викенд добива и 5% плус. Може да земе слободен платен (минимално) ден во месецот. Воглавно, поради тоа што платата не е фиксна, зависи од сезоната и денот, исплаќано му е од 17к па се до преку 20к за најпрофитабилните месеци. А знаеме дека таксистите секогаш знаат да си извадат и плус, а и бакшиш да добијат па сигурно знае да дојде и до 20-25к месечно што е одлично за град од внатрешноста. Искрено после сите давачки и амортизација дал ни останува 10-15к повеќе од неговата заработка. Но се додека има за нас, има и за него
    Што добивме ние од тоа?
    Човек од доверба, пажливост кон колата, разбирање, учтивост кон муштерии. Задоволни муштерии=поголем профит.
    Не е лесно, ама не е ни невозможно.
    Со среќа во бизнисот. :)
     
    На Herrera, cresa-jagoda, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
  9. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Ехее јас имам работено за 5000, 8000 и за 12000 па што.
    Кога нема каде мора да работиш.
    Нема ништо срамно ниту пак понижувачко.
     
    На PaLaVa, ane.bella, Nigredo Odor и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Млади бизнисмени кои почнуваат нов бизнис со не баш огромни сметки во банка, треба да размислуваат и сами да си се и чистачки и физички работници па кога ќе им тргне бизнисот како треба, ќе немаат проблем со наоѓање работници и плата. На таа невработеност да не се најде човек за 26 000 плата во мало место во кое и нема баш избор, нешто не штима.
     
    На oblace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.533
    Пол:
    Женски
    Никаде не пишав дека јас не работам за да го пишеш тоа што го пиша. Баш и горе спомнав дека има денови кога по 12 саати работам. Затоа и е вработена друга жена, за да можам јас да го работам тоа што од претходно го работам..

    Дојди во берово да видиш како сите мажи до кај 45год па некои и постари работат за себе летно време:D кој краде дрва од 6 сабајле до вечер, кој легално пренесува, кој продава пуканки, други одат сезонски да работат по хрватска, бугарија и каде уште не...
    Таму како келнери заработуваат добра пара од бакшиш..
    Во аврм само раменици ќе ти креваат кога ќе кажеш дека нема работници и ти викаат да си се снајдеш..

    И така ќе си ја собереш фамилијата и ќе одиш да работиш по висините и падините на малешевијата:) не е проблем тоа.. се додека има што да се работи
     
    На Amelie1708 и Bridget им се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.245
    Пол:
    Женски
    тешко да им објасниш на луѓево денеска. Секој си сваќа по свое. Да тоа сакав да го кажам,татко ми пред пензија работеше во библиотека и бидејќи беше со диплома од факултет земаше повеќе од тие што беа со средно.
    кога сме кај муабетот за минималецот,од 1.04.2019 е 12 600
     
  13. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.734
    Допаѓања:
    15.220
    Пол:
    Машки

    А чекај не те разбрав на колку го потпишувате договорт и во која бранша е твојата фамилија?
    Ако е на три месеци и ти очекуваш од добра воља да го продолжи договорот? Пошто ти си платила опрема и се друго? Макар што мислам дека со закон треба да си имате се, доколку постојат ризици на работната позиција.
     
  14. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Колку рече ренташ апартман? Летово ќе идам. Попуст ако сама си го исчистам апартманот на крај ќе има?:D
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Моите се во бранша на градежништво, мислам дека потпишуваат првично на 3 месеци. Вработениот не се појави на работа од наредниот ден откако им кажал дека ке си оди. Според закон, треба да имаат шлем и чизми , сета останата опрема фирмата ја купува за вработените своеволно за да бидат скоцкани ко што треба, да бидат облечени во исто и да не им е ладно зашто се работи по објекти и дува промаја по сите страни.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.734
    Допаѓања:
    15.220
    Пол:
    Машки
    Нели има во договорот дека свесно потпишува таму бла бла, не може да го тужите или даму барате оштета вие?
     
    На Amelie1708 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.533
    Пол:
    Женски
    Делумно си во право..сега гледав за април е 17943 е брутото што е нето 12507 :) до март 2020 ..
    Ти само дојди, за тебе без пари. Па и скара и малешевски специјалитети ќе частам и канта сирење ќе пратам за црни денови:D може ќе пуштиш добар глас па некој странец ќе дојде од кај тебе:wasntme:
    Попуст нема ама последен пат на airbnb гледав дека додаваат ставки за чистење скоро во сите апартмани што ги бендисав
    Ќе почнам и јас:rofl: :whew:
    Сите пари за жената ќе одат..може и бакшиш на маса да и оставите некое евренце како по хотелите:wasntme:
     
    На Billy Idol и Bridget им се допаѓа ова.
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.245
    Пол:
    Женски
    да,и јас сум работела за 7000 и 9000 ама како продавачка. А да работиш ти пр како професор со диплома за 12 00???? Не треба да правиме муабет.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.245
    Пол:
    Женски
    да толку е брутото. Плус 500 ден на 12100 колку што беше. Добро сега до денар пресметка да не се фаќаме. Тоа е. узми или остави.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Требаше да дојде наредниот ден за да потпише дека си оди, не се појавил и не се јавувал на телефон, неможеа да го најдат. Не знам што им стои точно во договорот со работа многу ретко се врткам кај моите ама знам дека беа во такви гужви со работа тој период што само знам дека рекоа дај да се макне човеков ,доста проблеми и вака и така предизвика. Можеа да бараат оштета и да тужат, и што фајде од тоа? До гуша беа заглавени со еден куп работа,ептен турбо период се погоди,едино знам дека го сменија договорот за работа од тогаш.