1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали машките се материјалисти?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од suGarBaby, 14 февруари 2010.

  1. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Сите сме материјалисти. :)
     
  2. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Uf sekako deka maskite se materijalisti! Sekoja cest na iskluchoci, no takvite se vo proces na izumiranje.
     
  3. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Секако дека се и тие материјалисти ,ама не си можат со нас жените:D додуша чест на исклучоците ,ама познавам многу машки кои зедоа секакви жени,постари од нив или болни само за да заминат странство,тоа е се за подобра иднина демек, ако тоа не го прави материјалист човек тогаш кој? исто познавав еден дечко што и беше на другарка ми ,чекаше таа да му го плаќа кафето и пијачката,е..е мажот:D
     
    На 2212, Tanjamm и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Неколку такви мажи знам. Јадат, пијат и на крај и вика на жената да плати.
     
    На tessie и Rama им се допаѓа ова.
  5. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Има материјалисти и машки, и женски. Воопшто не е чудно да се сретне и маж материјалист, посебно во денешно време.
     
  6. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Секој е материјалист на свој начин. :wasntme:
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Кога отварате теми со прашањето ДАЛИ, нека не ве мрзи да ставите и анкета, за да можеме полесно да го видиме јавното мислење на форумов по прашањето.
     
  8. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Прашањето треба да гласи "дали машките и женските во поново време се материјалисти?" :)
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Не сите. Не да се фалам ама убаво е кога сам стекнуваш или стекнуваш со помош на партнерката.
    Многу почнале од "тридесет квадрата", голем дел од нив развиле бизниси и голем дел од нив создале среќа, љубов, живот полн со радости. Колку и да изгледа бајковито, возможно е. Додека пак, влегување "во медот" мислам дека на крај завршува фатално бидејќи сѐ што е од материјалистички амбиции, пропаѓа.
     
  10. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Не би можела да генерализирам на темава. Познавам и мажи и жени материјалисти, а познавам доволно такви кои не се (или барем не толку истакнати :)).
    Настојувам да немам многу близок контакт со такви луѓе. Да, парите ни се важни на сите, но лично за мене не се центар на светот.
     
  11. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Да бидеме реални. Материјализмот поретко се сретнува кај машкиот пол. Позастапен е кај понежниот пол.
    Сите го знаете тоа, џабе да се тапшаме по рамо дека не е така и се зависи од човек. Да, се зависи од човек. Но и двата пола се склони на одредени нешта. Еве на пример нема шанси да изедначиш и споредиш сексуално предаторство помеѓу мажи и жени. Секако дека е позастапено кај мажи..
     
  12. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Сите луѓе се материјалисти, нормално е.Не ми е јасно само зошто толку негативна конотација има зборов, како да има некој што сака да живее од воздух...
     
    На tinka-mace, mode-kristina и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  13. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.531
    Искрено, идиотско ми е да мислиш/кажеш дека едниот пол е повеќе материјалист од другиот. Буквално нема логика, на кој начин полот влијае врз индивидуалната желба за материјалните нешта? Не, не мислам дека мажите се повеќе материјалисти од жените, ниту пак дека жените се повеќе материјалсти од мажите. Прашање е на карактер, воспитување, средина на живеење, искуство, лична дефиниција на вредности, итн.

    Според мене, на пример да посакуваш да имаш сопствен дом, не те прави материјалист. Да посакуваш да имаш кола зошто животот ќе ти се олесни, не те прави материјалист. Да посакуваш да имаш мобилен за да комуницираш со луѓе, да фотографираш, да слушаш музика, не те прави материјалист. Да сакаш да имаш добар пар чевли за да не ти студи, не те прави материјалист.
    Според мене материјалист си ако имаш 5 пара чевли, и посакуваш уште други 5. Ако имаш сосема добар мобилен, а го посакуваш новиот што само што излегол. Што посакуваш часовници, накит, шампањ, но исто така и 50та шоља за кафе, 10та крема за лице, 3ет пар слушалки, итн. Да нагласам: не велам дека тоа е лошо. Кој што го задоволува и прави среќен, нека си прави. Само велам дека за мене материализам е кога - без разлика колку нештото чини, без разлика дали е скапо и луксузно или ефтино и баналано - ти постојано купуваш и посакуваш нови материјални нешта, иако имаш еден куп стари кои се сосема океј и корисни.
     
    На Guns N` Roses и mode-kristina им се допаѓа ова.
  14. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Колку само не си во право, во последно па време мажите не да се матријалисти, не ни погледнуваат женско ако не е вработено, ако нема добра професија, ако нема сопствена кола, стан, а со оглед на тоа дека жените се посветени на образованието, градење кариера, среден живот, повеќет гледаат машкото во најмала рака да е нормално. А и за последната реченица во врска со предаторството и тука па ич не си во право, жените многу повешто го прават тоа од мажите.
     
    На mode-kristina и Dimi_ им се допаѓа ова.
  15. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Има и машки материјалисти да, но сакав да кажам дека жените се повеќе материјалисти од мажите. Сите го знаеме тоа, може само да одиме контра и да велиме дека не е така од инает и тоа нема да го сметни фактот дека не е така.. Не станува збор за добра професија и слично, туку мислев на бирање на партнер како спонзор. Материјалист во таа смисла. Почнувајќи од друштво, или едно одење во дискотека ќе видиш кај која група на луѓе е позастапен материјализам. Пример на мои другари и познаници при бирање на партнерка главна работа им е таа да биде "добра" тоест згодна. Другарки и познанички најчесто бираат момци кои се богати или прилично богати. Според она што сум го видел, доживеал и слушнал на мои 20 години е така.
    Но не велам дека нема да се смени. Имам впечаток дека и машките одат кон таа цел.
    А за последната реченица во врска со предаторство не би рекол дека не сум во право. До сега ниту еднаш немам слушнато во новости или прочитано на интернет дека средновечна жена силувала ќерка или внуче, или начекала некој во темна уличка. Додека тоа е секојдневие кога предаторот е од машки пол. Барем во нашава држава може често да се чуе на вести за таква случка. За жал.
    Минатата година во Русија станав дел на едно движење кое лови педофили, незнам дали ме имаш читано имам низ други теми кажувано за ова. Лично сум учествувал 14 пати, додека движењето може да се пофали со уловени повеќе од 1500 предатори на просторите на Русија, Украина, Белорусија и Полска. На видео има документирано повеќе од 200 случаи. Меѓу предаторите имало и судии, доктори, адвокати, полицајци па дури и министер за безбедност на федерален округ. Ниту една жена немаше помеѓу нив. Мажите се склони повеќе, тоест многу повеќе од жените кон сексуално предаторство и педофилија.
     
  16. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Женските кажуваат дека "не е битно дали мажот има кола, не е битно колкава куќа, плата зима". А во нареден момент несвесно се издаваат.
    Машките пример на некои небитно им е, на некои битно им е. 50-50. Или можеби не сум запознаена.
     
    На GrimTheReaper и Dimi_ им се допаѓа ова.
  17. handyman

    handyman Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    сите сакаме за повеке и полесно ама со чесна работа и од нула да почнеш милиони нема Луѓе парите се механизам да ти го олеснат животот секако патот е тежок немојте да мислите лугево со милиони у државава лесно спијат они си знаат ја си велам со малце пари тешко е а со многу пари уште потешко е
     
  18. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Правете разлика од луѓе кои сакаат пари и материјалисти. Сите сакаме пари, скапи работи, но не сме сите материјалисти. Екстремните случаи спаѓаат во материјалисти. Исто како што сите си ја сакаат државата ама не се сите патриоти.
    Јас не спаѓам во материјалисти или парољубци. Но ќе се лажам сама себе ако речам дека не сакам пари или дека не ми се битни парите и скапите работи. Сакам да ги имам, но не сум во занес и не ми е тоа единствена цел во животот. Приоритетите ми се други, но сепак поврзани се со пари и тоа е реалноста кај сите. Не знам зошто да се расправа дали мажите или жените се поголеми материјалисти. Многу е глупо. Има и жени и мажи материјалисти и не се знае кој од кој поголем материјалист е.
     
  19. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Резултати од лани спроведена анкета, нови индикатори кои се вистинските спонзоруши во МК

    Додека 91% од жените би работеле за да ја одржат својата финансиска самостојност и во случај кога партнерот комотно може финансиски да ги издржува нив (и децата), 48% од мажите одговориле дека не би работеле и би се грижеле за домот и децата (или би се посветите на некоја општествено полезна работа или хоби) доколку партнерката би можела комотно финансиски да го издржува него (и децата). 44% од мажите сепак би работеле.
    https://kajgana.com/feminizmot-vo-makedonija-do-kade-sme-so-rodovata-ramnopravnost
     
    На Tanjamm и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  20. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски
    До човекот е. Не до полот.
     
    На Vikktorr и SigmaMan им се допаѓа ова.