1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали мислите дека сите машки се исти?

Дискусија во 'Сингл' започната од malecka.16, 14 јуни 2010.

  1. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Не ако се исти на што би се сведел машкиот свет.Секој за себе е посебна приказна.Неможеме сите да ги ставаме во еден кош. :)
     
  2. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Пре би рекла сите женски се исти,него сите машки.
     
  3. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Уф, генерализации не ми лежат ама ич. Неуспехот во неколку (макар и последователни) врски не е доволно добра основа за да се наречат сите машки исти. Сепак, начинот на кој тие се однесувале со мене индиректно зависел и од мене самата.

    Ако одново и одново се појавуваат истите шеми на однесување на партнерите, тогаш грешката е во нас, зошто нели, единствената константа во сите пропаднати врски сме ние.
     
    На yawn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. od-samrak-do-zori

    od-samrak-do-zori Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    58
    isti se site,samo imaat razlicno ime da se razlikuvaat!
     
  5. chica.bomb

    chica.bomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    37
    Секако дека НЕ!
    Додека е добар, фин, искрен, тогаш е НАЈДОБАР ДО СЕГА, нели?
    А после коа ќе ве заебе, испаѓа ист како сите.
    Е не.

    Никој со никого не е ниту сличен, а не па ИСТ!

    Пронајдете го доброто во секој човек.
     
  6. Cvet1

    Cvet1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    6
    Od moe iskustvo, jas prethodno mislev deka site maski se isti i koristat isti finti, no so poslednava vrska uvidov deka ne e taka, deka postojat isklucoci i mislam deka se raboti za toa deka DODEKA NE GO PRONAJDEME SOODVETNIOT PARTNER SEKOJ KE NI BIDE IST KAKO PRETHODNIOT:).
     
  7. od-samrak-do-zori

    od-samrak-do-zori Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    58
    bre bre covek koga ke izleze od doma da proseta da se druzi so razlicni luge ke vidi deka osobeno maskite imaat prilicno ist recnik maniri i naviki.t.e ne moram da bidam nesto posebno 'bliska' za da sfatam sto sakaat i za sto razmisluvaat
     
  8. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Сепак мислам дека си грешка...како што кажа привлекуваме одреден тип на луѓе....може ваков е и случајот со тебе....ѓи приметуваш само таквите....а и оваа твоја генерализација дека имаме ист речник, манири и навики, значи е исто како јас да кажам дека сите девојки се ку.ви и која и да е ќе оди со други и ќе ме изневерува...
     
    На LaLence му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Знам дека не се. Фабричките маани се сосема поинаку манифестирани кај секој претставник на хх хромозомите...
    Исто како и кај жените.
     
  10. K-a-t-e-n-c-e

    K-a-t-e-n-c-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    32
    Единствената причина што ги прави такви машките, онакви за да не наведат да размислуваме дали се сите исти и зашо, сме токму ние жените .. Они не праат нишо друго освен шо си тераат живот ко шо им одговара, а ние постојано мораме да си праиме филмови и да ги анализираме сите нивни зборови, да се замараме со све и свашта за нив и све остало место и ние да го праиме истото шо и они да си иаме живот НАШ
     
    На od-samrak-do-zori, julie77 и Mistery им се допаѓа ова.
  11. zapirka

    zapirka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Abe vie zenskite velite deka site maski sme isti ama moze so saati da mi zboruvate kolku sum razlicen od Brad Pitt :)
     
  12. beticka

    beticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    22
    секој е посебен за себе и не се сложувам дека се сите исти,како и ние жените.животното искуство си го прави своето,би сакала да додадам една работа -ако се замисли малку секоја жена и изанализира мислам дека ке свати за што зборувам,а тоа е дека ние жените си имаме природен инстинкт ама пусти моменти и околности и оп промашај,е сега зависи која каква цел си има поставено и до каде е спремна да оди.така да јас мислам дека пред се треба да сме природни и искрени сите ,зошто така ке ни биде поубаво на сите.
     
  13. aleknovy

    aleknovy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    194
    Еве ќе ти дадам еден исклучок. Имам двајца другари тука од скопје, smilex и уште еден друг што не е тука на форумот. Двајцата се изначитани на тема психологија, личен развој, водат бизниси, успешни, убаво дотерани, образовани, амбициозни, изгледаат ко манекени... у живот не гледале фудбал, ниту влегле во кладилница ниту ги интересираат коли и што знам. Прочитај ги постовите на smilex и кажи ми дека го има речникот на просечен македонец? Манири не можеш преку форум да видиш, али и за тоа те убедувам дека не е типично.

    Иначе smilex откако ја заведе пола македонија (се шалам нено :devil: ) сеа се пресели у америка, така да, еден помалце... па може да се жалите дека не постојат луѓе ко него... Прашање... Што е тоа што го правиш да не ги приметиш нетипичните мажи што се секаде наоколу?

    Или еве друг пример. Мистери на форумов, кој не го знам во живо, али го читам на форумов и дефинитивно ете има убави мислења кои не се со типичен "машки речник". Сеа ќе речеш не постои или лаже дека е машко? Има уште колку сакаш примери машки кои не се типични... Поентата е, зашто само оние типичните ги приметуваш ? :D

    Можеби верувањето "сите машки само гледаат фудбал по цел ден и имаат типичен речник" ти ја извртува перцепцијата? Може баш тоа верување прави да ги приметуваш само таквите? Има доста експерименти у психологија вакви, каде што ако се натераш себе да нешто веруваш, после можат да докажат дека мозок буквално само такви приметува.
     
    На divi и Mistery им се допаѓа ова.
  14. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    Точно !!!! го учев и јас ова по психологија, а имам и другар кој што го докажа ова - жив пример !!!! дечкото без разлика колку и да е убава девојката на него не му се свиѓа ако не е плава !!! .... зашто? ете си има стаено у глава дека такви му се свиѓаат и готово....мозокот само такви приметува!!!!
     
  15. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Не не мислам така. Може сите машки или скоро сите имаат исти или слични особини како што тоа го имаме и ние, но сепак јас сметам дека сите се различни. Имам одено со неколку дечковци ама можам да кажам дека ниту еден од нив не бил ист. Сегашниот дечко е пак сосема различен од другите затоа и сум со него 7 години ;) ;) Не се исти и незнам како некој би можел да каже дека се исти и што подразбира под тоа исти.
     
  16. vidoe

    vidoe Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    сите машки имаме по две раце две нозе една глава едно мандало меѓу нозе едно тело,но сето ова кај секој е различно,исто така имаме и внатрешни органи и тие кај секој се различни, и најбитното е карактерот кој ни е најразличен...
    оние девојки кои секогаш прават погрешен избор од сета нервоза ,зло и многу други фактори неможат ништо од ова да препознаат па велат дека сите сме исти...
     
  17. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    НЕ СЕ СИТЕ МАШКИ ИСТИ. ИМА ТОЛКУ ФИНИ МОМЦИ, САМО ШТО НЕКОГАШ ГИ ПРОПУШТАМЕ. ФРАНЦУЗИТЕ ВЕЛАТ: ШТО АКО ТИ ЧУКНЕ СРЕЌАТА НА ВРАТА А ТИ НЕ СИ ДОМА? Е ПРОБЛЕМ. АМА ШТОМ ЕДНА ВРАТА СЕ ЗАТВОРА ДВЕ НОВИ СЕ ОТВАРААТ. ЗА СЕКОГО ИМА НЕКОЈА СРОДНА ЛИЧНОСТ. НЕ БИ БИЛ ИНТЕРЕСЕН ЖИВОТОТ АКО СЕ ВО НЕГО Е ПОДМАЧКАНО, РОЗЕВО. А ПРОБЛЕМИТЕ НЕ ПРАВАТ ПОСИЛНИ, И НЕ СПРЕМААТ ЗА НЕШТО ПОДОБРО.
    А ТОЧНО Е ДЕКА ДЕНЕС КАЈ МАЖИТЕ СЕ ИЗМЕНИЈА ВРЕДНОСТИТЕ, ПОДЕДНАКВО И КАЈ ЖЕНИТЕ. ЧУВСТВО ЗА МОРАЛ, ЕТИКА, ЉУБОВ,ПОЖРТВУВАНОСТ, ЧУВСТВО ЗА ПРИПАДНОСТ, РЕАЛНОСТ, СИТЕ ЖИВЕАТ ВО СВОЈ СВЕТ, ГРАДАТ ИЛУЗИИ, ПОГРЕШНИ АСПИРАЦИИ.
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Philosopher

    Philosopher Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    е за да се добие одговор на ова прашање...ти треба едно големо искуство. ;) :D:D
     
  19. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    а дали сите прсти се исти?нормално не
     
  20. Zaspana

    Zaspana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    13
    не се сите исти..некои се мн полоши хехе