1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали мислите дека треба да е легално жените да шетаат топлес во јавност?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Anacid, 3 јули 2017.

?

Се согласувате ли да биде легално за жените да шетаат топлес?

 1. Да

  43 глас(а)
  29,3%
 2. Не

  104 глас(а)
  70,7%
 1. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.429
  Пол:
  Женски
  FB_20170703_18_40_35_Saved_Picture.jpg Дали мислите дека на жените треба да му биде дозволено да шетаат топлес во јавност ? Зошто да или зошто не ?
  Мажите можат да шетаат топлес и не претставува никаков проблем а ако жена шета или дое во јавност тоа е срамота ,безобразно и некултурно ?
  Моето мислење е дека доењето во јавност е сосема нормална работа а додека да видам топлес жена како шета ке се зачудам бидејќи не сум навикната да гледам но сепак не би имала ништо против тоа .. Би сакала да го слушнам и вашето мислење на оваа тема . Дали сте против шетањето топлес , доење во јавност и која е причината за тоа , или сте за да биде легално и зошто ?
   

  Прикачени фајлови:

  На LollySky, Dimaja, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.543
  Допаѓања:
  8.656
  Пол:
  Женски
  Многу убава тема.Јас ставив глас против .Ќе кажам и зошто ,ама тоа е само мое лично мислење.Баш заради конзервативните мислења на мн луѓе ,жената ќе биде третирана лошо,осуда и коментари зошто е гола на улица,или недај боже да ја нападне манијак.Исто и со доење на бебе,некому ќе му е невкусно да гледа ,иако е сосем природно и нормално и топлес и доење бебе.За конзервативна средина како Македонија сум против легализирање,а општо немам ништо против
   
  На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.779
  Пол:
  Машки
  Ја не сум за тоа да се меша доењето у јавност со шетање топлес низ град - едното е природна, биолошка потреба, а другото, па... егзибиционизам. :D

  У духот на половата еднаквост, ќе речам дека не ми е океј ни мужи да се шетаат топлес каде у кога ќе им прдне на памет.

  Сум бил сведок на фаци кои у центар на градов у лето се шетале по влечки, шорц и голи нагоре - онака лабаво, као да искочиле у двор да полеваат со црево - ваљда зашто им било топло. 8)

  И совршено ми е нејасно зашто е океј да сум принуден да гледам нечиј виснат, влакнест мев, а не е океј да се шета со виснат, влакнест пенис на мегдан. Мислам, чим ти е толку топло да не можеш да трпиш маица на тебе, соблечи и шорцот, да се излуфтира све прописно.

  Да не се разбереме погрешно - не викам дека треба да постои некој закон против топлес мужи (или жени) у град - у прашање е здрав разум, малце осет и домашно воспитување.

  Запамтете две ствари: прво, скоро сигурно не изгледате толку добро без маица колку што си замислувате и второ, дури и да изгледате, не секој рандом човек на улица сака да биде принуден глетката од вас топлес да му биде врежана у долгорочната меморија. :)
   
  На Sesil, BlackAndWhiteSwan, Val-Dim и 41 други им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.363
  Допаѓања:
  77.723
  Пол:
  Женски
  Не! Зошто бе жениве мора секогаш со мажите да се споредуваат? Зошто толку подолно се чувствуваат ако мажите нешто можат или смеат а тие не? Кој ги зјапа мажите во гради додека шетаат разголени? А на маживе лиги им течат кога ќе видат длабоко деколте а не па гради на изволте. Не! Не се тие за секој да ги гледа.
   
  На zoran43m.k, Згодната, Vitaly и 2 други им се допаѓа ова.
 5. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.187
  Пол:
  Женски
  Женските гради се осетлив дел од телото, кој баш и не е за изложување на надворешни влијанија.
   
  На EuHenIa, GabyTranceॐ, daylight и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  163.512
  Пол:
  Женски
  Не.
  И кога е толку топло, не за џабе не ни препорачуваат да се шетаме голи, туку со лесна облека – која ќе ја покрие и барем механички ја штити кожата од силното сонце и ултравиолетовото зрачење.

  А дека не треба да се споредуваат жените со мажите не се согласувам, не треба поголемо табу да биде женската од машката голотија. Ниту мажите не е вкусно и културно да се шетаат топлес во јавност.
  Баш вчера читав дискусија за облека во 40ката :wasntme:, е мене не некој посебен вид облека, ама шетање гол надвор од двор и низ град ми е баш симбол за сељачизам. :D
  Всушност со целото мислење на Бендер се согласувам :D
   
  На shekerna, CameliaMiller, joy1 и 18 други им се допаѓа ова.
 7. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.892
  Пол:
  Машки
  Што е разлика од бикини и долен веш? Зошто жените на плажа ги нудат своите цицки и срамни влакна на изволте, а вака ако ја начекаш во соба да се пресоблекува ќе те пријави во полиција за манијачење?
   
  На MamacitaBuena, elenaxbbg, Мариаа. и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Како поборник за човековите права, и либералист ќе кажам да за оваа ,,егзибионистичка потреба". :)

  Човековото тело е прекрасна креација на природата и не гледам причина зошто би го криеле.
  Сексуализирањето на истото, посматрањето како објект и негова оцена дали одговара на општествените мерила и стандарди се проблеми in the first place.

  Нели секој има право да прави што сака, додека не загрозува некого со своите постапки?
  Значи ако е океј да се биде геј, зошто тогаш не е океј да се шета гол? Двете се прашања на личен избор и не загрозуваат никого.
   
  На Lolo5, Lella, Читател и 14 други им се допаѓа ова.
 9. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.892
  Пол:
  Машки
  Тогаш зошто не ни покажеш со пример лично ти како ЛИБЕРАЛИСТ да ти ја гледаме дундата и цицките може? Кажи кое време и место и јас ќе организирам друштво да те гледаме гола:)
   
  На ADOKI и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 10. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Од причините кои ги набројав горе, затоа што телото е набљудувано како сексуален објект и подлежи на естетичка оцена, или во случајот е предмет на возбуда за дудлачите како тебе. :P

  Истово прашање оди постави го на Факултетот за Уметности, каде што студентите (и женски и машки) имаат задача да сликаат голи човекови тела и пренеси ни ги реакциите. :)
   
  На Lella, Читател, shekerna и 10 други им се допаѓа ова.
 11. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  6.052
  Допаѓања:
  50.235
  Пол:
  Женски
  Јас сум против затоа што невкусно изгледа да шетам гола мислам стварно е лудо сите да зјапат во мене и да викат еј види ја оваа какви гради има. |(
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.892
  Пол:
  Машки
  Што имаш против дудлачите во општеството? 21 век сме, а вие толку предрасуди и стереотипи кон дудлачите :(

  Кога можат педери и транџи да се шетаат низ град зашто јас и моите другари да не можеме да отидеме и јавно да го издудламе на тебе, а ти да ни мавташ со цицките?
   
 13. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Немам против.

  Поентата е дека ние луѓето генерално имаме ограничена способност телото да го доживуваме само од сексуален аспект, а е многу повеќе од тоа. Затоа и имаме проблем со голотијата.

  Мислиш дека овој став у праисториско (камено) доба ќе бил третиран као пролибералистички? Не. :D
   
  На Lella, Читател, shekerna и 6 други им се допаѓа ова.
 14. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.892
  Пол:
  Машки
  Не менувај тема. Камено доба поминало, сега сме 21 век.

  Кажи кога и каде да дојдеме со друштво да дудламе на твоите цицки и дунда? Затоа што нели сите имаме право на слобода се дур не повредуваме некој? Епа ние сакаме да дудламе на тебе, али нема да те повредиме. Сигурно ќе се чуствуваш убаво и посакувана8)
   
 15. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Ова го смисли покасно откако увиде дека немаш аргумент, a?

  Ќе ти кажам зошто. Затоа што си конзерва, и голотијата ја поистоветуваш исклучиво со сексуалност. ;)
   
  На Lella, Читател, shekerna и 6 други им се допаѓа ова.
 16. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.892
  Пол:
  Машки
  Да бе, што е проблемот што јас голотијата ја поистоветувам исклучиво со сексуалност? Зошто дискриминација и нарушување на правото на говор и избор? 21 век сме, а вие толку затуцани и ограничени. Пуффф.

  Ти како либералист уживаш друг наместо тебе да се соблекува јавно се дур ти три пати заклучуваш врата за да не те ѕирка некој кога се соблекуваш :D
   
 17. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  163.512
  Пол:
  Женски
  @Nigredo Odor драга, не си го троши времето и не барај аргументи од фрустриран лик без трошка култура и воспитување, а кој иронично па истото го пропагира по други теми :)

  Ти ја сфаќам поентата и од филозофска и од уметничка гледна точка што велиш за сликарите, но сепак тука е и интимата што секој треба да ја има, потоа и разумот и практичниот аспект :)
   
  На Lolo5, CameliaMiller, LollySky и 12 други им се допаѓа ова.
 18. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.711
  Пол:
  Машки
  Темава би требало да се затвори ептен е апла!!!
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 19. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.776
  Допаѓања:
  157.081
  Пол:
  Женски
  Во поглед, ако маж можи да шета топлес - треба да можи и жена. Да образложам, сериозно гајле ми е дали некој ќе се шета топлес или не, ама од моја гледна точка не би било пожелно за било кој пол. И да, ме засега ако некој можи да прави нешто, а јас не смеам. Ми се скратува одредено право, макар да е и некое кое не би го искористила како ова. А лично јас, да, излегувам и би излегла без градник, ама не и топлес.
   
  На Lolo5, CameliaMiller, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.892
  Пол:
  Машки
  Зошто браниш некоја идеја која јавно не ја практикуваш? Ти секоја глупост ќе подржуваш, затоа што некој те убедува дека тоа е ИН, а немаш ташаци истото да го практикуваш. Како да те сметам за релевантна личност тогаш кога не стоиш позади својот збор? Можеш да ме нарекуваш исфрустриран до утре, ама тоа не го менува фактот дека немаш мадиња да го правиш тоа што го проповедаш. И кој е лош во случајот?

  Како јас како маж треба да ги доживувам цицките и дундата? Како филозофски поим или како делови на телото што предизвикуваат машка ерекција и желба за парење?
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.