1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали мислите дека треба да е легално жените да шетаат топлес во јавност?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Anacid, 3 јули 2017.

?

Се согласувате ли да биде легално за жените да шетаат топлес?

  1. Да

    43 глас(а)
    29,3%
  2. Не

    104 глас(а)
    70,7%
  1. Anacid

    Anacid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    2.429
    Пол:
    Женски
    wp_ss_20170703_0003.png ;)
     
    На Lolo5, Dimaja и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  2. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Не сум конзервативна, напротив сум ЗА тоа жените да имаат еднакви права со мажите бидејќи и јас сум женско, ама не сум за никој да се шета топлес. Колку сака нека е топло, тоа не е никакво оправдување за вака да се шетаат. За мажите зборувам бидејќи тие се шетаат овде. Надворешните влијанија и’ штетат на кожата. Токму поради тоа не сум за шетањето топлес за жени. Таа ми е првата и основна причина. Истото важи и за мажите. Исто така тоа не ми е пријатно за око. Не знам што си мислат мажите што се шетаат топлес. Дека се некои којзнае колку згодни или што? Или дека се некои јаки фраери? Мене не само што ми е сељачки да се шетаат така, туку и ми е доказ дека се желни за внимание. И уште нешто да прашам за истите. За нив да не е легално е тоа да се шетаат така, м? Не.
     
    На Lolo5, CameliaMiller, BlackNight и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    А зошто да не се вратиме во камено време? Недепилирани, небричени, нешишани и голи да шетаме? До каде ќе одат феминистиве? До негде ги оправдувам, но некои иницијативи се неразумни.
     
    На jacqueline.s, BlackNight, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Dimaja

    Dimaja Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто да биде забрането... На некој ако му е удобно нека шета како сака, и topless и downless , никој не е принуден на ништо . Како што машко може да шета topless така би требало да може и жена ... А сосема друго е тоа што сега се сликаат на социјалните мрежи на базент , на плажа во бикини а срамота е некој ако ги види на прслук и гаќи .. Па нели е исто ? Која е логиката?
     
    На Lolo5, foreverMATH и theowndemon им се допаѓа ова.
  5. Almedina88

    Almedina88 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2017
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Uste toples fali da se setame i taka svee veke e ludo nema stram ni perde mazeni zeni devojcina devojki se setaat skoro goli a kolku grdo i kolku eftino izgleda edno zensko obleceno tolku provokativno a i ne znam zosto tolki goli da se setaat ako veke sakas da privlecis vnimanie ima mnogu nacini nekogas dovolno e samo da se nasmees i so pristojna obleka ke bides prumetena namesto gradite apla na site pred nos i uste gordo da se setas ko demek jas i nikoj drug kaj stignavme ne znam ubo i gospod sto ne trpit sve e zbudaleno pa posle ne cenat maskite ne koristat epa nemat da cenat koga nemas svoe jas taka ke ti bidi zivotot
     
    На Someday, Miss-Angie92, Arthur и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Категорично НЕ! со извичник.
     
    На joy1, Petar80 и Arthur им се допаѓа ова.
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Нема зошто на мојот добар вкус за облека и при убава мода, да шетам гола :D
    Градите ми се толку нежни, што мислам дека ако ги изложам на летно сонце, ќе се спржат.
    Облеката е потреба, сигурно не е измислена за да се потисне сексуалноста, има заштитна улога.

    Инаку, не сум против мажите да шетаат без горен дел летно време. Е, некои навистина не се за така, неубаво изгледа, ама тоа е кога се нема самосвесност.
     
    Последна измена: 4 јули 2017
    На Lolo5, realGirl, Mishela и 4 други им се допаѓа ова.
  8. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    НЕ баш за шетањето, односно ако сака зш да не
    А за доењето еден мал милион ДА! Затоа што имам три деца кои ги доев и знам што значи ДА ХРАНИШ БЕБЕ ВО ЈАВНОСТ!
     
    На Lolo5, Someonespecial, foreverMATH и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Уште еден пост ќе напишам, затоа што вчера некои реченици се извлекоа од контекст, и ја ставија во сенка поентата која сакав да ја доловам.

    Некои од вас ги спомнаа мажите во темава, и зошто не се споменале нивните права.

    Прво, затоа што темата не е за нив, и второ затоа што полу топлес мажите се дел од секојдневието овде, па со тоа подлежат на помалку осуди за разлика од жените. Не е тоа поради тоа што жените се сексисти, и се стремат кон намерно кршење на нивните права за гол трицепс или мев во јавност, или протестираат затоа што сакаат да се прават важни со голите гради.

    Исто, голотијата беше спомната во контекст на сексуалноста.
    Живееме во толку сексуализирано општество, што телото стана гледано како средство за задоволување на нагоните. Да не се лажеме, ако не е така никој од нас не би живеел во заблуда дека единствена функција на облеката е да ги заштити нашита тела од атмосферските влијанија. Точно е дека од практични причини служи за таа намена, но истовремено тоа не е единствената примена поради која е измислена и постои. Некаде во претходниот пост спомнав дека човекот како разумно суштество кое (што од подоцнежната општествена репресија, што од срам) одлучува дека голотијата е нешто што треба да се прекрие, (не само заради поттиснување на сексуалноста), туку и поради нелагодноста и ниската самодоверба за изглед на своето тело компарирана со илузијата за совршени пропорционални мерила прикажани на екраните.

    Многу е евидентно дека ако живеевме на пуст остров каде поимот текстилна индустрија не постои (а климата знае да биде непредвидлива), немаше голите или полуголите тела да ги посматраме како чудни појави, и исклучиво за секс. (Подвлекувам исклучиво, затоа што не негирам дека во себе ја содржат и сексуалната компонента), но исто така немаше ниту да бидат предмет на расправа во однос на тоа дали треба или не треба да бидат такви.

    Нас ни е непријатно за око да гледаме голотија, затоа што сме системски "програмирани" голотијата да ја поистоветуваме со срам. Затоа се изнаоѓаат најразлични оправданија за да се скриеме од нашата природа, и затоа што сѐ додека е така, мажите без маици ќе бидат нормална појава, додека жените курви.

    Стојам зад тоа дека телото е природна креација, со сите свои маани и доблести, и од уметнички и од здраворазумски аспект, а неговото криење е меѓудругото и одлика за срам. Но, сето тоа не значи дека јас или било кој од овде после оваа дискусија ќе се конвертира во хипик, и ќе излезе гол да протестира во знак на револт. Дискусија е, не научен труд.
     
    На Lolo5, Lella, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Да не била таа една примена, облека немаше ни да постои. Се друго е заблуда.
     
  11. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Легално? Кој закон забранува? Не е гола скрос па да биде проблем.
    Туку има пишани и непишани правила.
    Природно е жените да си го чуваат ексклузивитетот, со цел подобро потомство.
     
  12. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Да, баш затоа имаме цртежи од минатото на кои луѓето сосем случајно ги покривале само своите полови органи со лисја, а не целото тело. Баш биле совесни, и се грижеле сонцето да не им ја спржи кожата таму долу.
     
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Сигурно модата била само лист смоква на поларни студови.
    Патем, знаеш колку е таму долу човекот подложен на бактерии и инфекции?
    Ете вака, некогаш во далечна иднина, некој ќе види фотосесии на модели за Викторијас сикрет, па ќе верува дека жена од нашето време деновите ги поминувала во долен веш или бикини и ништо плус.
     
    На Lolo5, Црна Ружа, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Natalyy123

    Natalyy123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Јас сум хардкор феминистка, меѓутоа сум најпроти жените да шетаат голи во јавност. Женственоста се покажува на поинаков начин - со тоа што ќе се борат за своето семејство, ќе учат, ќе заработуваат и слично, а не со слекување на улица. Пример за феминизам е Марија Кири која не се плашела од предрасудите кои претстоеле од општеството, а не од жените кои протестираа голи на улиците во Полска!
     
    На Bitter-Sweet, Almedina88, BlackNight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Истиот тој лист смоква кој го спомнуваш бил првичен заштитар ама не од климатски промени, туку за заштита од срам. Постојат и цртежи на кои луѓето биле обелечени и во гранки, штици, цвеќиња, ама тоа не значи дека сите се облекувале така, и дека сите во облеката гледале практична примена.

    Денес е ризично да седнеш некаде без облека, зошто можеш да се заразиш, ама во минатото овие полови вируси не постоеле, или бар не биле мутирани за да бидат опасни. Отиди на некоја племенска жена во Африка, и прашај ја дали знае што се ХИВ или СПБ, и дали е свесна колку ризикува со тоа што е гола, веројатно ќе те гледа изгубено. Така било и со луѓето порано.

    Од нас не знаеме што ќе остане во иднина. Но, сигурна сум дека доколку има свесни суштества кои ако го користат јазикот како начин за комуникација, и поседуваат интелектуална сила, нема да мислат дека сите сме биле Викторија Сикрет. Историографските податоци, сликарството и разните извори на експресија, а воедно и уметност ни укажуваат дека практичната примена на облеката не била нужна во сите ситуации.
     
    На Lolo5, Lella, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    Не ја поистоветува само тој, туку поголемиот дел од човештовото да не се лажеме. И тоа ни е врежувано уште од детството дека ако се шеташ гол, разголен е срамота, неугледно, за осуда, за поплукување. Се инсистира одердени делови од телото да бидат покриени зошто ,, се срамни.,,
    Да не беше голотијата поттик за сексуално надразување, чуму голи жени во ,, списанија за мажи." Од каде ерекција при поглед на разголено женско тело.
    Лично, ни маж, ни жена не треба да се шета топлес. Претерано, недолично и непотребно. Како што не се оди со влечки и бермуди на работа во фирма, администрација и слично, а некои го прават тоа. Како што не се оди по долен веш во ресторан, како што не се оди во фармерки на плажа. Се си има свое зошто. Факт е дека ако застане топлес жена пред маж и почне да зборува за сериозни теми нема да биде сватена сериозно и нема да се посвети внимание на што таа има да каже. Ајде да не се лажеме, апсурдно е и да се помисли на вакво нешто, а не пак да се применува.
     
    На Lolo5, Lianna Anna, Natalyy123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.491
    Допаѓања:
    26.364
    Пол:
    Женски
    Никако!
    Невкусно изгледа барем од моја гледна точка.Шетај се дома гола не те гледа никој,ама на улица не бре.
     
  18. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    НЕ!
    Невкусно е од страна кога те гледа некој ама и тие така што одат ги прават ептен долни..Овде кај нас девојчиња од 12-13години облекле кртки фармерски шорц и ги надигнале до под гради само и само газот да и биде на реклама..ГЛУПОСТ чиста незнам и од дома дали ги гледаат..
     
  19. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Се зборува затоа што ваквиот поглед е само уште еден ''brick in the wall''. Одлика на погрешните калапи наметнати од системот, и неможноста да се апстрахираме од сопствените нагони издигнувајќи се над нив. Не, не зборувам дека хедонизмот е погрешен, апсолутно. Но, и духовното е важно. Со голотија нема да бидеш спиритуален гуру, ама дефинитивно покажуваш иницијатива за слобода, желба за дишење на порите на телото и духот. Не зборувам за духовноста од религиска гледна точка, туку како универзален коцепт.

    Затоа во секој пост на оваа тема ако читате меѓу редови велам дека знам зошто е така, (знам кои се причините поради кои човештвото користи облека), но прашувам дали е во крајна истанца исправна и природна или вештачки наметната потреба.

    Истата таа жена која стои и се обидува да воспостави сериозен дијалог, нема да биде чудна и дискриминирана доколку соговорникот, или целиот свет е таков (гол) и ги гледа работите од тој агол.
     
    Последна измена: 4 јули 2017
    На CameliaMiller и crimson им се допаѓа ова.
  20. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Нека шетаат голи, нивно право... Ама кога ќе им се спржат градите или кога секоја втора ќе има рак на дојка, нека се горди на својот глупав екстремен феминизам. Не гледам како ако шетам со цицките разлетани на сред град ќе бидам на еднакво ниво со мажите. Што не ќе измислат, Бог да чува.
    Абре феминистки, борете се за еднакви плати, еднакви професии, за да има претседателки на држави, за нешто паметно и корисно. Тие за цицките се фатиле.
     
    На JollyGirl, Brojka, realGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.