1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали мислите дека треба да е легално жените да шетаат топлес во јавност?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Anacid, 3 јули 2017.

?

Се согласувате ли да биде легално за жените да шетаат топлес?

  1. Да

    43 глас(а)
    29,3%
  2. Не

    104 глас(а)
    70,7%
  1. Anacid

    Anacid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    2.429
    Пол:
    Женски
    Јас не а направив темата за да се натпреварувам со мажите туку едноставно сакав да развијам дискусија што размислувате на оваа тема ...Бидејќи беа активни овие протести за топлес си ја направив интересна и си отворив тема па сега ако тоа не е во твоите "нормални" работи тоа е друга работа ...(ти бабе не не разбираш нас "младите")
    А веќе кога ги сомна мажите каде се шетаат - секаде се шетаат .. Пред пола саат бев до продавница и таму ги сретнав изгледа жешко му е па си се ладат .. Мене попријатно ќе ми биде жени топлес да гледам отколку мажи топлес на кој од големите влакна на голите цицки тече пот .. Па сега секој со својот вкус ..
     
    Последна измена: 6 јули 2017
    На Indiegurl, blackwave, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    Ме потсети на маалските голубари....еднаш враќајќи се од работа околу 8:30-9 саат навечер ги забележав собрани пред една гаража (секогаш се топлес и дебели и влакнести***и пијани)
    ....и си поминувам јас така и ги наслушувам едниот како му вика на другиот ти ја ебеш жена ти,овој му вика ја ебам бе,на што првиов враќа е како да не сигурно веќе не ти се ни крева ајсе обложиме на кој попрв ќе му се дигне да му го тури на другиот
    :rofl:
    Е сеа се мислев дали да напраам паралела меѓу приказнава и бесполезноста на мандолење цицки по улица (да некажам темава)
    ...али само ќе кажам дека само луѓе со проблеми би споредило просечно машко со стар пијаница (уствари ја кажав приказнава дека е како од друг свет..скоро како кога дечко и на една у капан ан ми кажа дека мн сака да глеа машки како и се пуштаат на девојка му)
    Шта зна баба шта е бордел...така
    Остатокот или е конструкција или живееш далеку од ск или евентуално си видела пијаница/голубар или спортист(ја гласам за конструкција...и онака целава работа е пропаганда)

    Како што тргнало жениве преку голи цицки и вазелин ќе не носат во европска унија....блазе странските туристи
     
    Последна измена: 6 јули 2017
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Anacid

    Anacid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    2.429
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно зошто еу го замеша овде .. Никој не спомна дека ние македонките ке протестираме со голи цицки за во еу а иначе може е и добра идеа ...Како што кажав секој е со свој вкус..па немора да се навредуваме сега заради нашите различни мислења
     
  4. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Не.
    Ниту мажи ниту пак жени.
     
    На biGirl и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  5. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Да, зошто да не.

    Не знам зошто се прави разлика меѓу машки и женски гради. Гради си се гради, За полов огран може малце дасе гледа поинаку, ама за ова сметам дека не би требало.

    Тоа е така поради начинот на кој што се размислува, односно женските гради асоцираат на секс и еротика а као машкиве не. :lol:


    Сепак тоа е лична одлука, слободно општество. Кој што сака нека прави. Но колку да си слободоумен и се додека мноштвото луге прават поделба повеѓу топлес мажи и жени и поинаку се гледа на нештата не може да финкционира тоа.


    Како и да е, како слободоумен граѓанин, јас сум ЗА !


    СЛОБОДА ЗА ГРАДИТЕ !!! ДА ЖИВЕЕ СЛОБОДАТА, ТИ ЗНАЕШ ДА ПРЕПОЗНАЕШ.


    Нарачател; "ДУПИМЕ"
     
    На Lolo5 и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  6. BlackAndWhiteSwan

    BlackAndWhiteSwan Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    Не живееме во свет без предрасуди, пред сѐ не живееме во безбеден свет за да можеме ние жените да шетаме топлес. Ако излезам надвор топлес исто како да сум си пишала на чело rape me. Реалноста е таа, жените се доживуваат како сексуални објекти. Многу често забележувам манијаци, перверзници кои довикуваат по мене, по други жени, свиркаат од автомобили по нас како да сме кучиња. Таквите мажи ми предизвикуваат гадење. А можам да замислам што би се случувало да почнеме рандом да си шеткаме топлес. Поради безбедност, односно недостаток на безбедност, не сум за оваква идеја. Ниту кај нас, ниту било каде во светот. Можеби доколку се вратиме во ерата на Адам и Ева или можеби во некој друг утописки свет. Но овде, во овој живот, не.
    Ги разбирам и оние кои се ЗА, ми се допадна ставот на една членка која зборува за голотијата од естетска, филозофска гледна точка. Ама се додека постојат луѓе (а за жал ќе постојат и во иднина) кои кажуваат, размислуваат дека е сосема нормално да си го д*каат на жени кои се шетаат топлес, нема да излезам никогаш така затоа што покрај такви луѓе страшно е ѝ додека поминуваме облечени.
    Не сум конзервативна личност но најмногу сум против оваа идеја затоа што на човештвото му недостасува основното - почитта. Доколку излеземе голи (полуголи) се изложуваме на сексуализирање, а од таму и на други опасности. Мажите излегуваат без маица но нѐ размислуваат/ стравуваат дека поради тоа можеби некоја жена сексуално ќе ги нападне.
    Едноставно колку и да посакуваме еднаквост, за некои работи ја нема.
     
    На Gosh и Someonespecial им се допаѓа ова.
  7. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Многу феминизам се замеша на темава, без потреба. Не се мажите криви што им е дозволено да шетаат топлес. Општеството како целина е.

    Да се разбереме, никоја обична жена, како повеќето на форумов еве, не би излегла да се шета без маица. Ова се однесува на еден или двајца машки членови што се моткаат во темава и на секоја втора ѝ рекоа дека сакала да си ги извади на мегдан.

    И секако дека на сите би ни било непријатно да гледаме голи луѓе на улица. Ај да се запрашаме зошто. Пожелно е да го изгледате видеово.
    Ако не сакате, објаснувањето за причината поради која носиме облека е, да, заштита, ама има подлабок корен кој не е за игнорирање. Не сакаме да нѐ гледаат голи бидејќи чувствуваме срам, а срамот се чувствува кога отстапуваме од некое социјално правило.

    Што нѐ доведува до тоа дека голотијата како нешто срамно ја имаме измислено самите. Така што и не нѐ чуди тоа што повеќето од одговорите да темава се не, иу, одвратно, непријатна глетка... Да тргнеше развојот на нашето општество само малку во друга насока, денес ќе имавме тема Дали жените да носат облека на улица? и сите пак ќе викаа дека тоа е одвратно. Како што кажа Одор, така сме испрограмирани од општеството, а не од природата. Бидејќи облеката е наша измислица како и сите кодекси поврзани со неа.

    Затоа, на прашањево одговарам со да, не од феминистички аспект, туку од чисто општествен, бидејќи сум сигурна дека да ни беше општеството поразлично од такво какво што ни е (не алудирам на затупеност и назадност, туку на срам од голотија) сите ќе велевте дека шетањето со облека е нешто апсурдно и одвратно.

    Во нашето општество, however, одговорот би ми бил не, како на секоја здраворазумна личност нели, под што се подразбира срам од покажување на своето тело во јавност. Не сакам да навлегувам во феминизмот на темава и тоа зошто жените според социјалните прописи се чувствуваат позасрамено од мажите да шетаат топлес. Тоа е целосно друга дупка во нашево општество, која за жал, некако не можеме да ја поправиме.
     
    На kikkki, MamacitaBuena, Nigredo Odor и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Меѓу повеќето работи, и облеката е она што го одвојува човекот од животните.
    За жал, поимот што јас го нарекувам ,, премногу либералност ,, ги избледува тие граници.
     
    На kikkki и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    На плажа ДА , но низ корзо НЕ!
     
  10. PeperutkiVoMene

    PeperutkiVoMene Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    никој не треба да шета гол на јавно место.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Прашањево е еднакво на "Дали мислите дека треба да е легално силовањето." Во реалниов свет. ( пеколот )
    Во РАЈОТ сите шетаме голи, нема што да криеме. Таму е одлично и супер е идејата на прашањето. :)
     
  12. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Каква агресија врши жена која оди топлес, за да споредувате со силување??? Освен она, демек гола била, па си барала силување - што е жалосно да се каже. Инаку, мене ми е беспредметна и небитна дискусијата на овие прашања. Не мислам дека треба да стане пракса, бидејќи човештвото е се уште далеку од прифаќање на такви моменти во секојдневието, особено машкиот пол не е еволуиран (со многу ретки исклучоци) и ќе има хаос додека се навикнат, а тоа може да трае долго.
    едит - Е сега, и за таа потреба да се шета гол/а постои анализа, ама не разглабам дотаму.
     
    Последна измена: 12 септември 2017
    На candy.cane, Lolo5, Lianna Anna и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Диња

    Диња Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2017
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    НЕ какви се тие глупости, така не знаат веќе како повеќе да се разголат па уште топлесот ни фали.
     
  14. Lolo5

    Lolo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2017
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    796
    Пол:
    Женски
    Во јавните институции ниту мажите ниту жените не шетаат топлес. А немам ништо против тоа да го прават дома, на плажа, макар и биле скроз голи.
     
    На Laufinam му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Сметам дека не треба.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  16. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    туристички места како плажи и сл. - да, иначе не.
     
    На Laufinam му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.111
    Пол:
    Женски
    Не сум за. Лично за мене....јас не би сакала кој стигне да ми ја гледа интимата. :D А и сите знаеме какви манијачишта шетаат во државава.