1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали можеш да забремениш за време на менструација?

Дискусија во 'Бременост' започната од delvi, 27 декември 2009.

  1. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    imam dilema. imav dobieno ciklus veke vtor den i malku so decko mi se zanesovme i mislam deka toj svrsi vo mene. dali nekoj moze da mi kaze dali moze da ostanes bremena i pokraj toa sto imav dobieno. se plasam sakam da imam bebce, no uste so rabotata nemi e sigruno i ako ostanam bez rabota ke imame problemi finansiski. seuste ne planiravme bebe no se sluci. vi s emolam ako nekoj e imal nekoi slicni iskustva da gi spodeli za da znam kakvi bile rezultati na kraj.
     
  2. len4e

    len4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    60
    hmm se prisekam na mojava situacija. Ima mal, no sosem mal procent da zabremenis, uste ako si sreknica kako mene.....
    toa ped se zavisi kolku redovna imas menstruacija, dai ti kasni ili ne,organizmot pred se. Imeno, jas imav sex za vreme na menstruacija so svrsuvanje vo mene i ostanav bremena.Se prasuvav kako moze da se sluci, zoso bas mene, ne bev spremna ni finansiski ni psihicki,,,, ama toa e doktorot rece deka jas sum vo tie ,,sreknici,, sto ne mora da znaci istoto i za tebe, Sansi ima, ama mnoguuuuu mali. jas imav neredovna menstruacija, cesto pati mi kasnese so mesec i ne mozes tocno da se orientiras koi denovi se plodni ili ne
     
  3. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    pa fala bogu posledni 6meseci imam redovna menstruacija i znam otprilika koga ke mi dojde . pa se nadevam deka i jas kako tebe nema d abidam oti "sreknicite" makar so bebce si e bece sakano ke e vo bilo koe vreme pozdrav
     
  4. Inhume

    Inhume Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    243
    Дали можеш да забремениш во текот на циклусот?

    И мене ми беше последен ден од менс. и имавме со дечко ми секс без кондом и сврши во мене се надевам дека не се фатило еве ми касни 3-ти ден. Незнам што да мислам навистина во дилема сум сега :?: Ако не ми дојде да си направам тест или да идам на гинеколог :?: Ама ајде се надевам дека ќе ми дојде деновиве ама и тоа па што има врска :?: ај у п.м да одам незнам што да мислам сега
     
  5. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Дали можеш да забремениш во текот на циклусот?


    Оди купи тест и ќе ти се разрешат сите дилеми. :)
     
  6. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Дали можеш да забремениш во текот на циклусот?

    Велат дека не можебо бидејки уште си во циклус но не се знае!
     
  7. paulina2

    paulina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    122
    Дали можеш да забремениш во текот на циклусот?

    и јас имав незаштитен секс на 5 ден кога веќе немав ни крв на гаќите....и дечко ми сврши во мене....па после пак ми дојде точно ни ден покасно....така да иако секогаш има сумнја мислам дека да забремениш додека си во циклус е многу ретко,,,,од 100 девојки една
     
  8. Inhume

    Inhume Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    243
    Дали можеш да забремениш во текот на циклусот?

    Еве ми дојде менструација па мислам дека нема потреба од тест да земам :?:
     
  9. sasa.maca

    sasa.maca Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали можеш да забремениш во текот на циклусот?

    hmmm vo prviot den na menst...imavme oralen sex so deckomi no toj koga sfrsi sfrsi nad moja vagina i utredenta mi prekinaja menstrac.. ve molam koj znae poveke neka pise oti sum vo zabluda bidejki ne sme reseni uste so deckomi da se zemime
    ako imal nekoj slicen slucaj neka pise?

    [mod-kirilica:2t225qar][/mod-kirilica:2t225qar]
    [mod-tekst:2t225qar][/mod-tekst:2t225qar]
     
  10. vercence

    vercence Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    0
    Дали можеш да забремениш во текот на циклусот?

    Bi sakala da ve prasam, znaci jas imam mnogu redovna menstruacija, na krajniot den od menstracijata koga veke nemav krv decko mi svrsi vo mene dali e mozno da sum bremena, velat deka spermata mozelo i do 7 dena da ostane vo organizmot ve molam za pomos.

    [mod-kirilica:2li1z3ug][/mod-kirilica:2li1z3ug]
     
  11. dalmatinka2

    dalmatinka2 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали можеш да забремениш во текот на циклусот?

    Здраво,јас сум загрижена,бидејќи ова прашање ме мачи,долго време т.е Дали постојат шанси да се забремени кога имаш секс за време на првиот ден од менструација.Долго време трагам по интернет,секој форум зборува различно.Јас имав односи,на првио менструален ден,мојот дечко беше без заштита,го прашав дали свршил во мене,ми кажа дека не се сеќава,бидејки беше пијан,е сега дали е можно да сум бремена,и ако поминаа две недели,не ми се јавуваат никакви симптомина на бременост.Благодарам

    Чекам брз одговор ! :))
     
  12. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Дали можеш да забремениш во текот на циклусот?

    Teoretski sansite da zabremenees za vreme na ciklus se mnogu,mnogu mali.Sto mislite tuku taka se ostanuva bremena? Parovi imaat nezastiteni odnosi,so meseci i godini,pa nikako ne mozat da si napravat bebence.Na tvoe mesto ne bi se zamarala veke so ova,no ako sepak imas grizi napraj si test.
     
    На dalmatinka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. moni-t

    moni-t Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    дали можам да забременам за време на менструација

    Женски би сакала да ве прашам бидејки сум млада и неискусна сакам да знам дали можам да забременам ако имам секс за време на менструација.

    Bе молам за помош
     
  14. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    дали можам да забременам за време на менструација

    Чим имаш односи не си ниту мала ниту неискусна. Шансите да останиш бремена за време на менструација се мноооогу мали, теоријата покажала дека тоа е скоро невозможно, освен ако не си од оние кои еднаш годишно имаат односи па одма остануваат бремени. Уосталом, за да останиш бремена треба мноогу односи да имаш... не е тоа туку така плукни залепи. Луѓето се убиваат од имање односи со месеци па дури и со години за да останат бремени.

    И ум за друг пат, не прави нешто за кое подоцна можиш да се каеш во животот. Ти веќе си имала менструација и си имала односи... џабе ти е сега што прашуваш за совет, штетата е веќе направена. Немаш нагласено дали свршил во тебе или не.. ама бидејќи прашуваш најверојатно свршил. Со се во животот не се игра. Ако си бремена, а си млада и неискусна како што кажуваш што ќе му правиш на бебето? Ќе абортираш? Знаеш ли колку грозно искуство е еден абортус во животот? :fubar:

    Не знам како преку ноќ се сменаа времињата и вредностите во животот. Јас прв пат имав односи на 19 и пол години и тоа со личност со која бев во врска 5 години. Кога се решив на тој потег знаев ама буквално се за сексот. На оваа технологија, на 24 часовен пристап на интернет, на смартфоној, на што не бе да не набројувам жалносно е колку сте неедуцирани. Не можам да ве разберам, не ми е јасно едноставно. И невиноста изгуби на вредност. Ц ц ц ц...
     
    На Miss-HeLL и minne03 им се допаѓа ова.
  15. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Веќе осум месеци по ред на прв-втор ден добиено дечкото свршува во мене али пошто мн крварам све искача до сега не ми се случило ништо и секој месец си имам добиено некој месе на 28ми ден некад на 29 ден ми доага.Па се надевам дека нема да бидам во тие 100 девојки ,би сакала али мн е рано и со дечкото не сме спремни финансиски.Али ако биднало ќе се радуваме.
     
    На slim123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Aleksandra29

    Aleksandra29 Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Dali moze da se zabremeni 2 dena pred menstrucija?
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Може било кога.
     
    На cresa-jagoda, joy1 и lost123 им се допаѓа ова.
  18. Mrs.Nebittnaa

    Mrs.Nebittnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2019
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Dali moze da se zabremeni den pred menstruacija?
     
  19. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мислам дека зависи до организам.Едната другарка забремени,а другата не.Во тие случаи за кој јас знам.Секое добро
     
  20. Happygirl777

    Happygirl777 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите, ако може некоја од вас да сподели мислење по однос на моето прашање.
    Имав незаштитен сексуален однос за време на менструацијата и тоа во 3 ден со свршување внатре, во просек менструацијата ми трае 6-7 дена. Колку што можев да се информирам сперматозоидите остануваат во женското тело од 3-5 дена, но во одредени случаеви и до7 дена. Веќе 4та ден од менструацијата не ми тече толку многу (по една капка на ден). Последниот менструален циклус ми траеше 25дена. На апликациите и овие калкулаторите за пресметување на овулацијата, пишува дека плодните денови ми почнуваат веднаш по завршувањето на менструацијата, Прашањето ми е дали можам да останам трудна во ваква ситуација?? Знам дека е индивидуално но сепак да побарам мислење од тие што пробувале да останат трудни или имале ваква ситуација :) поздрав