Дали навистина годините се проблем?

Дискусија во 'Канта' започната од LadyLibra, 1 декември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. LadyLibra

    LadyLibra Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Почитувани сите,

    Прво, жалам за мојата граматика, јас сум со Google Translate од англиски на македонски јазик, бидејќи мојот македонски не е многу брилијантен во писмена форма.

    Јас ќе ја цениме твоите мисли дали ќе ми кажете што мислите за следната состојба:

    Дали верувате во тоа време работи во љубовта? Јас сум во љубов со еден дечко кој е осум години постар од мене, и верувајте ми или не, не сакам другите момци, но него. Причината зошто не сме заедно е поради тоа што) и сега сум во МК за на колеџ, и тој да живее во друга земја; б) тој рече дека е важно во однос возраст (иако тој ми кажа дека сум премногу убава, и топло и паметни и интелигентни и дека секој човек кој знае што сака не би сакал да биде со мене), в) мисли дека кога јас ќе бидам 30 и нешто и тој ќе биде 40 и кога неговата коса ќе испаднат сива јас нема да го сакам. Мислам Ајде момци wtf е тоа? Мислев дека тој е во љубов со некоја друга девојка, но тој не е. тој отвори и самиот една ноќ, кога разговаравме на интернет. тој рече дека не е во љубов со било која девојка, а тој не сака да ме повреди заради неговата работа. тој патува низ светот, и тој ќе сака да направи оваа работа 2 или 3 години повеќе. Тој е премногу убаво. Тој е човек што се сонува. Тој не се обиде да направи нешто со мене, додека сме се запознале летово, бидејќи знаеше дека се случува да ме повредат. Момци, сите сум јас прашувам ти е да ми даде совет за тоа што мислите за ваквата ситуација?! Треба ли да се бориме за него? Треба да чекам за него? Идам да биде во МК за една година се повеќе и тогаш јас идам во друга земја за да се направи избор. За среќа, тој живее во таа земја;).
    Совети молам ??????

    Ви благодарам ГОЛЕМО <3
    LadyLibra

    P.s Можете да пишувате и на двете, македонски и англиски







    Dear everyone,

    First of all, sorry about my grammar, I am using Google translate from English to Macedonian language because my Macedonian is not very brilliant in writing.

    I would appreciate your thoughts if you will tell me what you think about the following situation:

    Do you believe that age matters in love? I am in love with a guy who is eight years older than I am, and believe me or not, I want no other guys but him. The reason why we are not together is because a) now I am in Mk for college, and he lives in another country; b) he said that age matters in relationship (although he told me that I am too pretty, and hot and smart and intelligent and that each guy who knows what he wants would love to be with me) c)he thinks that when ill be 30 and something and he will be 40 and when his hair will turn out gray I will not love him. I mean c'mon guys wtf is that? I thought that he is in love with some another girl but he is not. he opened up himself one night when we talked online. he said he is not in love with any girl and he does not want to hurt me because of his job. he travels around the world, and he is going to do this job 2 or 3 years more. He is way too nice. He is the guy I have been dreaming for. He did not try to do anything with me while we met this summer because he knew he was going to hurt me. Guys, all I am asking you is to give me an advice of what you think of this situation?! Should I fight for him? Should I wait for him? I am going to be in MK for one year more and then I am going to another country to do a MBA. Luckily, he lives in that country ;) .

    Advice please??????

    I thank you A LOT <3
    LadyLibra
     
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    Fucked up situation

    Ќе пишувам на македонски за да го научиш подобро ;) Вака...не верувам дека не е заинтересиран за тебе меѓутоа веројатно не е сигурен што точно сака да биде помеѓу вас,со вас...Ако ти си навистина заинтересирана за него направи се за да му докажеш.Само немој да го притискаш остави времето да покаже што ќе се случува со вас.Штом е една година во прашање треба да му кажеш дека си спремна да бидеш со него и ако треба да чекаш да помине таа една година само за да бидете после заедно таму кај што е тој.Колку сфатив ти ќе одиш во неговата земја :^) .... Мислам дека уште еднаш искрено и отворено но не со премногу очекувања треба да разговараш со него и да му кажеш дека тебе не ти смета разликата на години и не ти смета тоа што тој патува, едноставно дека сакаш да си дадете шанса да бидете заедно.Кажи му дека чувствуваш нешто за него.И после веќе немој да му го повторуваш ова,остави за да видиш како тој ќе се однесува со тебе.Јас сметам дека треба да се биде упорен,да се има трпение за да нешто што сакаш да ти успее.
    Ти посакувам среќа и се надевам дека ќе биде се како што и посакуваш :)
     
  3. LadyLibra

    LadyLibra Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Fucked up situation

    Thank you so much. He knows I love him. He knows everything because one night he was at my house and I told him everything what was going on with my feelings towards him. Yeah, I will wait, that is one thing for sure, but guess what I did??? I deleted him from FB and MSN... I did that because we had a fight one night and then we stopped talking. One day he was the whole time online and did not say a word to me, so I deleted him... I am such a ....*** I know. Anyways, If he is going to come to MK this Christmas I will be delight to see him, but I do not think that I will be the same as I used to be this summer. I am hurt, although he did not wanted to hurt my feelings. Thank you again for your advice ;) I hope you will have a super evening!
     
  4. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Fucked up situation

    Имам прочитано твои постови на баш убав македонски јазик :) Зошто сега вака ни правиш?
     
  5. LadyLibra

    LadyLibra Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Гоогле транслате ... и јас би сакала да пишувам добро.
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Мислам дека она што сакаше Бројче да го каже е дека има постови на кои си пишувала УБАВО на македонски, точно граматички, не со Гугл Тренслејт. И да се надоврзам дека и јас тоа го имам забелажано... :?: Am I missing something? :^)
     
  7. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Абе ајде девојчево сака да привлече внимание, не гледате :?:
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  8. maculencence

    maculencence Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    ne se otkazuvaj:) i ne e tolkava razlikata vo godini megu vas :) ako mislis deka toj e covekot za tebe samo napred
    mnogu cesto se slucuva bas taa razlika vo godini da go donese ona "posebno nesto" vo vrskata sto ke ve spoi...
    ubavo objasni mu deka sakas da bides so nego pokraj se,veruvam deka ke te razbere
    samo napred:)
    [mod-kirilica:3lyt7948][/mod-kirilica:3lyt7948]
     
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Девојко, и јас не знам што сакаш да постигнеш. Некои постови ти се на англиски, некои на македонски целосно точно граматички пишувани, а сега пак демек пишуваш со Гугл транслејт. Што е следно...? Азербејџански???? :?: Дај одлучи се веќе еднаш, не туку не мотај!
    Се извинувам за офф, админите нека го избришат моето мислење :$
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.