1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали навистина девојките се напорни и смешни кога први пишуваат?!

Дискусија во 'Сингл' започната од GossupGirlxoxo, 27 декември 2014.

?

Дали девојките треба да пишуваат први?

  1. Да!

    107 глас(а)
    28,4%
  2. Да, но поретко

    126 глас(а)
    33,4%
  3. Почесто

    22 глас(а)
    5,8%
  4. Не!

    91 глас(а)
    24,1%
  5. Никогаш!

    31 глас(а)
    8,2%
  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Јас искрено немам ништо против тоа двојката да пиши прва му се допаднал некој му пишала или обратно, но кој простотилок овде кај нас на куп е собран немам ни зборови да опишам а зошто?
    Доколку некој му пиши на некоја девојка како си? дали си добра? итн,му се допаѓа и човекот си започнува културен муабет,нормално е сега дали ќе му возврати оваја на КУЛТУРЕН НАЧИН тоа е знак прашалник,бидејќи веднаш носот се крева до плафон,очите се отпревртват по едно 15 16 пати во секунда муабетот која сум,и обратно ако некоја девојка му пиши на некој тип,нашата култура е на ниво 0 дали тие се допаѓа некој или не тоа е знак прашалник и дали сакаш да го продолжиш разговорот исто така но барем едно добар/ра сум фала на прашање или нешто слично сите можиме да кажиме,и културно да се отпоздравиме доколку несакаме да го продолжиме разговорот,а и да се продолжи ако е културен без вулгарности и непристојни предлози зошто да не поразговараш со некој,значи оладете луѓе незначи некој ако ве исконтактирал дека сака до олтарот да ве однеси или дека неможи да заспие заради вас...
    Потоа кога ќе се видат во град стрикно секој на секој му врти глава ни едно здраво никој не се дрзнува да кажи,па муабетот типичен сељачки ОВАА СНОШТИ МИ ПИША ОВАЈ МИ ПИША ЛЕЛЕ ВИДИГО КАКОВ Е КАКВА Е ИТН.плус некој измишљотини ќе се додадат муабетот да биди интересен нормално.
    Па доколку се договориле да излезат на состанок на кафе на пијачка да се подружат,без разлика што се случило меѓу нив,другиот ден еден да се јави одма според другиот ТОЈ СИ ЗАМИСЛИЛ ДЕКА СЕ ВО ВРСКА ми се гади од типот на муабети ШТО МУ Е НА ОВА БЕ ИЛИ НА ОВАЈ БЕ? а ти онака си се јавил културно да прашаш можеби како е и како си поминал претходниот ден кога сте се дружеле, од кои незначи дека повеќе воопшто ќе те побара...Има мн сличаеви но малограѓанството тука е присутно е секогаш и во 21 век...
     
    На Ana.brojka, FridaKahlo и GossupGirlxoxo им се допаѓа ова.
  2. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Знaчи 21 век сме, a уште имa девoјчињa штo се oднесувaaт кaкo принцези. Штo имa врскa први aкo пишете, крунaтa дa не ќе ви пaдне? Збoрувaм зa тие девoјчињa кoи никoгaш не пишувaaт први зaрaди пoлoт, a зa срaмoт е другa рaбoтa. Зoштo мaшките секoгaш први дa пишувaaт, бoжем oни немaaт чувствa, не им е срaм? Пa уште и кoлку кoрпи имaaт дoбиенo, сетo тoa сигурнo им влијaе нa сaмoдoвербaтa. Мoрa некoј прв дa пише, oд кaј ќе знaе другиoт декa се интересирaш зa негo? Ќе се пoзнaе дaли е зaинтересирaн, aкo пoсле рaзгoвoрoт не пишувa другиoт прв, нaјверoјaтнo не е зaинтересирaн.. Инaче, јaс нa никoј не би му пишaлa првa, без рaзликa нa пoлoт, aмa тoa е oти сум срaмливa..:D
     
    На Nausicaa, GossupGirlxoxo и crimson им се допаѓа ова.
  3. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Воопшто не ги сакам љубовните приказни што почнуваат на фб и се недевам дека мојата нема таму да почне|(...Иначе сметам дека нема правило за тоа кој треба прв да пише.Ако некој ти се свиѓа стварно и сакаш да биде нешто треба да му пишеш,нема раците да ти се исушат или па круната да ти падне:rofl:
     
  4. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Нема ништо лошо во тоа прва да пише девојката, но сепак има доколку гледа дека дечкото не е заинтересиран и ја одбегнува, а таа по 100 пати му пишува во денот...
     
  5. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Да, смешни се доколку нивниот стил на пишување е:
    "hehe.... pozzz..... leeleeeeeeeeeeeeeeeee“

    Ако планирате да воспоставите е - комуникација со нормално машко одбегнувајте ги овие фрази, изрази, а најмногу начинот на пишување. Секогаш е добредојдена кирилицата!

    Не е важно кој прв ќе пише, туку што ќе напише и како ќе се одвива муабетот.

    Што сериозно да напишеш на машко што прво ти пишува вака:
    „Ubava“
    „Hiiiiiiiiiiiiiii“
    „Ne e problem da sme prijateli“
    “Zdr“

    Освен “??????????????????????“ не гледам долично - резонски издржан муабет да се врати на вакво пишување, сеедно е дали се работи за машко или женско.
     
    На Someonespecial, Nausicaa, GossupGirlxoxo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    АПСОЛУТНО нема ништо лошо, женско да пишува прво. Ако на машко им се допаѓа некоја - нека ѝ пиши. Доколку на девојка ѝ се допаѓа некој - нека му пиши. Јас сериозно не гледам на она „женско сум. Никако не смеам јас прва да му пишам.“ јбг., ако ми се свиѓа оти да не? Зошто на еден со кој се запознавме неодамна, му пишав на фб, па сега почнавме да збораме повеќе во живо, сакам да кажам, не е опасно.
     
    На Bender Rodriguez и GossupGirlxoxo им се допаѓа ова.
  7. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    ми пишува и тој и јас понекогаш а кога му пишувам зане често и ова што го подвлеков со цвено да се случи...
    совет.. ?
     
  8. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    и јас сум таква
    а прашање као да го „натераш„ ?
     
  9. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Да ама има и такви што за***ваат...
     
  10. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    А кога незнаеш што чуствува за тебе ?
     
  11. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Значи ти нема да ја започнеш врската на фб, но нормално кога ќе во видиш или отј тебе кога ќе те види онлајн ќе посакате да си пишете и да зборувате за нешто ...
     
  12. zhirafa

    zhirafa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2013
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    124
    Па дали некој му се свиѓа на некого повеќе се гледа по разговорот отколку по тоа кој ќе пише прв,а за срам нема потреба ако некој ти се свиѓа и сакаш да му пишеш нема што да те спречи ма да некогаш е убаво кога и тој ќе пише прв онака кога ќе му текне на тебе :)
     
  13. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Да ама изглеа не сме разбрале.Сакав да кажам дека ми е глупо кога некого запознаваш на фб па му пишуваш т.е си пишувате па дури после се гледате во живо.
     
    На GossupGirlxoxo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    И сигурно кога некој ќе ви пише прв, си викате во себе, ах што замара овој па сега :D
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Зошто да е глупо?
    Се согласувам дека премногу значење и внимание му се придава на Фејсбукот,ама не гледам причина да не настане пријателство прво по Чет,па после во живо.
    Милион пати го имам дадено примерот,ама со еден бивши така се запознавме и баш убава врска испадна.
    Како што рече мимс или кој и да беше,битен е пристапот.Без разлика дали е женско или машко,ако секоја комуникација ја започнуваш со „Heyy“, „Zdr", "Hi" итн, не гледам место за напредок.
    И најпогоден пристап баш е тоа,да натераш некој да ти пише,односно да му дадеш до знаење дека го свиѓаш,знам на Фб тоа се постигнува со лајкови.
    Ако толку е туп,ќе му пишеш директно и завршена приказна.И битното е да се сознае како дечкото размислува,за секој кој што не е расположен за комуникација,колку и убаво да пишуваш,ќе му бидеш напорна :D
    Она прв,втор ама нималку не е релевантно во целата комуникација.Што,да не ќе бројам колку пат јас прва сум пишала,колку пати тој?? (патем не користам социјални мрежи,ама објективен аспект е ова :D)
     
  16. Igrata

    Igrata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Машки
    Не постојат жени што сакаат да ми пишат први така да обично го имам првиот и последниот збор
     
    На Captain-Omni и Arthur им се допаѓа ова.
  17. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Јас нема да застанам на ничија страна во моментов.Само едно ќе речам.
    Ни тој нека не и пише.
    Ни таа нека не му пише.
    Никој да не пише прв,бидејќи и на двата круната ќе им падне.
    Достоинството ќе им заминие,ако пиши прв/а , што зборувате вие.
    Епа никој нека не пише прв и нека љубовта им биде онака само како енергија.
    Фала лепо,чао.
     
  18. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Не велам дека не си во право ама ете не ми се допаѓа.Само мислење давам :)
     
  19. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    @Stefani999 Се разбира,секој со свое мислење.Јас само се надоврзав на твоето,не е моето контра-реплика :D
     
    На Stefani999 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Koj обично е "здраво" :D I feel the pain bro ]:)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.