1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали навистина има вулкан во Косел?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bitter-Sweet, 26 јуни 2017.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.334
  Допаѓања:
  63.993
  Пол:
  Женски
  Многубројните земјотреси кои се веќе секојдневие во Охридско, ги натераа луѓето да се запрашаат што е причината, дури постојат сомнежи дека тоа потекнува од вулканот кај селото Косел. Некои очекуваат активирање на вулканот, а јас еве се прашувам дали тоа е навистина вулкан. Не сум била на тоа место да се уверам со свои очи, но има две теории.
  Според едната, во земјава ниту имало ниту ќе има вулкани (според геологот Драган Колчаковски). Тој вели дека она што останатите го нарекуваат вулкан на локалитетот Дувало во Охридското село Косел всушност е длабинска пукнатина настаната по природен пат.
  Доколку било вулкан, од него некогаш ќе излегувала магма или гасови кои може да се појават само ако има тектонски движења длабоко во земјината кора. Според геолозите од Институтот за геолошки истражувања, станува збор за нормален природен процес на испарување на сулфур кој се случува еднаш годишно. Според нив, појавата се случила поради големата количина отпад и градежен шут која ја поклопила единствената дупка од каде излегувале сулфурните испарувања. Подземната топла вода на длабочина од 15 метри нашла процеп на испарување точно под градежната прашина и направила столб чад висок околу пет метри која го привлекла вниманието на граѓаните.
  Според друга теорија, тоа сепак е вулкан кој нема никаква активност и не претставува закана. Во охридски Косел се случува поствулканска појава, а вулканот е одамна загаснат. Некогаш бил вулкан, а сега се останати само карпите кои сведочат за вулканот и останува сулфатарата, која долги низ години е активна. (Тоа е ставот на универзитетскиот професор Тодор Серафимовски од Природно-Техничкиот факултет при универзитетот „Гоце Делчев“-Штип.) Тој додава дека вакви поствулкански појави со сулфатари има на Кожув на две места и од кавадаречка и од гевгелиска страна и Кратовско-Злетовскиот регион исто така на две места кај селата Бели и Плешница. Тоа се главно миоценски вулкани, кои се загаснати.

  Ваши мислења?
   
  На Dadusicka, cresa-jagoda и fina erika им се допаѓа ова.
 2. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.170
  Допаѓања:
  167.339
  Пол:
  Женски
  Очигледно има...
  Мислам...со оглед на последниве случувања во тој регион, не само што има, туку и некој го налутил:sweat::lol:

  Бегајте скопјани, не го лутете..доста дрма|(
   
  На kuc, La.loca, Mari* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.296
  Допаѓања:
  11.472
  Пол:
  Женски
  Кој поминал од таму ќе осети каква миризба се шири од селото тоа е испарувачки сулфур кој мириса како на расипани јајца и не очигледно туку стварно има.И зошто се сите тие потреси во Охрид не случајно.
   
  На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RumShtangla

  RumShtangla Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2015
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  1.382
  Пол:
  Женски
  Da vulkanot postoi vo Ohridskoto selo Kosel. Lani bev na gosti vo Kosel kaj semejni prijateli i otidovme do mestoto. Lugje iskreno celo selo smrdi na rasipani jajca. Jas neznam kako se naviknale na mirisot tamu,no i jas posle dvonedelno sedenje se naviknav. Spored mene kako sto slushnav pochnal vulkanot da ispushta chad e sega kolku e shto kako vistina neznam. Prvo zboruvaa za nekoj vulkan vo Resen, no otposle se slusnav so prijatelkata od Kosel, i veli radi vulkanot tuka se i potresive garant. Ne za dzabe ispushta chad.. So gospod napomosh
   
 5. edenandrej

  edenandrej Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2017
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  931
  Пол:
  Машки
  Прво си објавила ставови од геолози и професори на факултет дека не е вулкан и после викаш - ваши мислења :) Ние сигурно како дипломци на универзитетот Гугл и Википедија знаеме повеќе од професориве што тоа им е струка :)
   
  На kuc, Antebellum, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.968
  Допаѓања:
  42.045
  Пишaв и вo другaтa темa, и дa имa не верувaм дa се aктивирa. Нa мнoгу местa вo светoт имa кaде-кaде пoјaки земјoтреси пoкрaј стaри вулкaни, пa не се aктивирaaт, бaш кaј нaс ќе пукне.
   
  На La.loca, Mr. Right и Dadusicka им се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.334
  Допаѓања:
  63.993
  Пол:
  Женски
  Едните викаат има, другите викаат нема, на вас е да одлучите на кој ќе верувате, не може и на едните и на другите. :)
   
  На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.148
  Пол:
  Женски
  Зошто луѓе формирале населено место во смрдеа? Дали можеби порано ја немало миризбата таму?
   
  На Bitter-Sweet, theowndemon и Црна Ружа им се допаѓа ова.
 9. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.446
  Допаѓања:
  25.388
  Пол:
  Женски
  И јас на помин за накај Охрид ја сетив миризбата во тоа село,смрди корне баш на расипани јајца од сулфурот,како кога ќе прднеме а сме настинати:D:puke:
  Тешко на селаните таму богами.
  Тоа беше далечната 2011,сега не знам како е.
  Верувам дека има вулкан,ништо чудно.Ама ако не сум грешка нели така мирисаат и топлите подземни води?
   
 10. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  996
  Допаѓања:
  3.668
  Пол:
  Машки
  И кај виде Вулкан таму, и јас сум бил на тоа место, дали треба да посетам очен лекар, па ваљда не сум пропуштил цел вулкан :worried:
  Нешто огромно конусно со кратер на врвот ваму таму...
   
  На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.482
  Допаѓања:
  190.906
  Пол:
  Женски
  Нема вулкан, туку остатоци од поствулканска активност. Мирисот е од гасовите што излегуваат од подлабоките слоеви на земјата, а има процепи преку кои излегуваат. Ништо чудно со земјотресиве да се формирале нови процепи, ама верувајте, ако имаше вулкан, таму немаше веќе да има луѓе. Ако имаше вулкан, ќе имаше поголема подземна активност која не е можно да остане незабележана. Нема ништо, освен гасови.

  Инаку пријавено е дека луѓе палеле гуми и слични работи во Косел, па го снимале чадот, наводно вулканот работел. Ако има такви, арам да им е, затоа што само создаваат паника, со задни намери, т.е да ги натераат луѓето да си одат од своите домови, за да може на раат да ги опљачкаат.
   
  На kuc, DAngel, elimkd и 8 други им се допаѓа ова.
 12. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  17.864
  Допаѓања:
  167.818
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека некогаш имало вулкан. Кога поминував таму стварно страшно гадно смрди, ко на пракса коа работевме со соли на сулфур шо дури ми се повраќаше од мирисот. Роднините од Охрид исто така имаат нивна теорија дека постоел некогаш вулкан. Мислам дека нема да се активира со земјотресиве ама дека покажува дека сепак работи тлото таму, дефинитивно да...
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  23.726
  Допаѓања:
  155.431
  Пол:
  Женски
  Ако мириса онака тешко доста ( незнам како мирисаат расипани јајца ) тогаш навистина имало вулкан.
  Јас кога се зачестија земјотресите прогуглав малку на Википедија и прочитав дека тоа не е вулкан туку сулфатара и дека нема опасност од истата.
  Некој член во соодветна тема пиша дека можеби земјата порано била само еден голем континент и дека сите потреси во различни делови од светот се истите за повторно да се спои земјата. (а баш истиот ден го гледав Трансформери и имаше кадар од филмот каде прикажува дека земјата била само еден континент. :rofl: ) - теорија или не, се запрашав самата. :?:

  Косел уствари требало да биде туристичка атракција но брзо било заборавен од општините. Мене ми е несфатливо како можат да кажат дека нема ништо таму и да ги изостават знаците, кога имаше две мртви животинки и изјави на членови дека мириса повеќе од вообичаено.
  И Скопје имаше потреси ама со толкава магнитуда и да растат не беше така. Се смири после некое време.
  Прашањето гласи кој ја крие вистината за Косел?
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.482
  Допаѓања:
  190.906
  Пол:
  Женски
  Никој не крие никаква вистина, си има гасови кои доаѓаат на површината преку процепите кои постојат во земјата. И да имало вулкан, згаснал одамна, а ако се буди, верувајте, ќе имаше знаци, не се така незабележливи.
  Животинките се мртви поради гасовите (сулфур водородот е отровен).
   
  На makedonkamak, Bender Rodriguez, Mr. Right и 5 други им се допаѓа ова.
 15. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.446
  Допаѓања:
  25.388
  Пол:
  Женски
 16. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.524
  Допаѓања:
  78.654
  Пол:
  Женски
  Во моментов на Канал5 оди емисија во живо со стручњак од оваа област, кој потврди дека не станува збор за вулкан.
  Пуштете и слушнете, емисијата се вика „Само вистина“.

  Многу убаво објаснува за што се работи. :)
   
 17. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.653
  Допаѓања:
  7.458
  Пол:
  Женски
  Propustov, a bas mislev da gledam. Ke ima li repriza?
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.524
  Допаѓања:
  78.654
  Пол:
  Женски
  Уф, навистина не знам. Прв пат ја забележав емисијата, ама водеа интересна дискусија, вреди да се погледне.
  Може да каже дали и кога има реприза ако некоја ја следи програмата и има инфо.
   
  На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.334
  Допаѓања:
  63.993
  Пол:
  Женски
  На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
 20. RumShtangla

  RumShtangla Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2015
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  1.382
  Пол:
  Женски
  Еве повелете местото каде што е вулканот. Малце да прочепкаш по нет ќе најдеш слиики. Срдечен поздрав до тебе :)
  [​IMG] [​IMG]
   
  На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.