Дали надворешниот изглед ви помага или одмага во кариерата?

Дискусија во 'На работното место' започната од Bokicka, 24 март 2010.

 1. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.315
  Изгледот е првиот впечаток. Ама не секогаш кога сум изгледала ептен скоцкана, по сите прописи со нов костум, изгланцани кондури, коса на место и се по ред, ми е било во добитна позиција. Многу пати се случи да бидам на интервју со некоја несигурна во себе жена и да не ја добијам работата едноставно поради тоа што сум помлада, послаба или по дотерана, ајде да си кажам, и поубава од таа што ме испрашува. На вакво интервју иницијалното здраво и мило ми е, ми е доволно да знам дека нема да ја добијам работата.
   
 2. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  475
  Мислам дека помага! Сигурно поленсо би добила работа некоја дотерена жена отколку некоја што воопшто не се преметила!
   
 3. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.423
  Допаѓања:
  3.543
  Пол:
  Женски
  Па првиот впечаток е секогаш најважен но не секаде пали изгледот
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  633
  па секако важен е и надворешниот изглед-според мене :)
   
 5. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.774
  Пол:
  Машки
  Колку само студии покажуваат дека изгледот има голема улога во кариерата... Ух.
  Значи, докажано, поубавите жени и повисоките мажи добиваат поголеми плати.
   
 6. blond.bunny

  blond.bunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  118
  нормално дека да,барем спрема мене.Не зборувам за убавина туку за изглед,значи никаде за некоја поголема функција не се потребни расни -празноглавци-лепотици/лепотани но сепак никоја интелегентна личност не би смеела да изгледа несредено,неисчешлано,валкано,не мора да се алиштата марки итн.. но да се чисти.Според изгледот се заокружува првиот впечаток за личноста наспроти тебе кој најчесто е најважен.
   
  На Kristinna92 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.039
  Допаѓања:
  17.437
  Дефинитивно може да помогне..секој сака да гледа убаво лице и на работа и било каде..убавината ти носи само плус во животот
   
 8. paulina2

  paulina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  121
  Според мене може мнооогу да помогне.Да одмогне не верувам.
   
 9. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  2.722
  Пол:
  Женски
  Кај нас за да влезиш на работа и за да останеш таму поважно е да имаш врски отколку да бидеш манекенка. Сепак мислам дека има врска изгледот и стилот на облекување. Мразам кога ќе видам некаде невкусно облечени вработени. Значи јас какао странец влегувам во фирмата и се згрозувам од претесната прозирна сукна и шпицот а замисли некој што работи таму. Поважен е начинот на облекување. На убав човек се му стои убаво -ова на работно место не важи. Има жени кои не се убави ама секогаш се убаво облечени и средени. И нема оправдување за тие што не се дотерани, ако не друго кај нас барем облеката е евтина.

  За себе да си кажам дека сум баш од тие што изгледаат убаво природно а не внимавам многу на шминка фризура и облека. СЕ надевам дека ке се сменам додека да почнам да барам работа.
   
 10. Amellia

  Amellia Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  29
  Секогаш изгледот помага да најдеш работа бидејки работниците и нивниот изглед ја претставуваат целата компанија без разлика каде и да работат. Исто така оние кои се грижат за својот изглед имаат десет-посто
  повеке шански да им биде покачена платата. Тетками почна да работи во продавница обична кашиерка, но секогас изгледасе елегантно и средено. Сега е директорка на трговски центар во скопје. Сепак аку се грижите за себе поубаво се чуствувате и другите имаат поголема почит кон вас.
   
 11. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  53
  Секако дека многу помага! Секој би сакал вработени кои се секогаш средени дотерани и изгледаат убаво физички.
   
 12. softqueen

  softqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  122
  Колку што помага , толку може и да одмогне , ако не и повеќе во одредени случаи ... Точно е дека секој треба да биде среден на работното место , но сето тоа да е во границите на нормалата и на добриот вкус . Инаку имаме и примери на жени кои не се облечени баш најсоодветно на работното место и да не се лажеме , тоа го гледаат како начин да успеат во кариерата , а не се малку ни оние кои со тоа си ја прикриваат сопствената некадарност , и тоа ним им помага , да ... Но еве како може некому и да одмогне и покрај убавината ... Навистина убава жена , секогаш со стил , но и способна во својата професија , наоѓа работа , но наидува и на нафрлање и на непристојни предлози и покрај тоа што никогаш не упатувала такви сигнали , сепак лесно може да се најде на мета само поради убавината ... Или пак помеѓу колешките па и колегите , секогаш би ја гледале попреку , секогаш нејзиниот успех колку и да бил постигнат со макотрпна работа , тие секогаш ќе ја посочуваат убавината како причинител за она што таа го постигнува , а воедно и за она кое тие не го постигнале ... Тука ќе ги вбројам и оние првите што ги споменав . Ним секогаш ќе им биде криво за она што другите го постигнуваат со сопствената памет а не со
  вагината
  , па оттаму , тие се и најголемиот извор на неосновани разговори и клевети за друга женска личност . Понатаму и кај останатите ќе треба да се докажува и себеси како и фактот дека не е една од оние претходно - споменатите и дека на работа е дојдена само поради една причина - само работата и дека сака сосема најнормално единствено преку таа работа да си заработува и да напредува во животот ...

  Инаку да не се лажеме , луѓе , убавината колку што отвора врати , толку и затвора ... Па кога самата Моника Белучи тоа го има кажано :!:


  Исто многу ме нервираат оние свињи од шефови и претпоставени , кои кога вработуваат женски персонал , гледаат само да биде некое разголено парче месо , а не ја гледаат компетентноста на личноста и нејзиниот професионализам ... Навистина не би сакала да се најдам некогаш на такво работно место . И покрај тоа што јас никогаш не би се согласила на такви свинштини , би ми било непријатно да ги гледам во самата моја околина ... А случајов , моја блиска личност не беше примена на работно место само затоа што е омажена :x

  И ги читам примерите погоре и не разбирам зошто некоја квалификувана личност да не е примена на работа само поради вишокот на килограми ? Секако дека секој треба да е среден на работно место , не можеме да одиме како парталковци , :!: како што реков се во границите на вкусот ... Но нечија работо - способност да се оценува според килограмите или физичката структура ? :fubar: :|
   
 13. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  3.155
  зависи каде работиш кај мене на работа НЕ помага само може и да ти одмогне, работам со жени па понекогаш ако си малку повеќе дотеран ке се најде некој да ти пререче а да не зборувам за шминката -секој еден има право да те искоментира ....такашто заклучокот е колку си по невпечатлив и по обичен -заникаде толку повеќе ке напредуваш
   
 14. natasanina

  natasanina Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  7
  јас имам идено на милион интервјуа и фала богу до сега нешто слично на ова ми се нема случено :$ :clap:
   
 15. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  280
  Епа феминки денеска ми одмогна,љубоморната ку*ка не сакасе ни да сокрие колку и пречи моето присуство и љубезноста на сите останати кон мене и еве тоа ќе ме чини додатни 30 евра и време кое го немам... има ли правда во оваа дрзава бе па не барам да ми поклонат заслузено си чекам и на крај ќе се најде некоја искомплексирана стара фуфица над 40 која иако го стегнала задникот брчките ја издаваат па си лечи комплекси врз малди девојки кои по некоја случајност го одземаат вниманието :@
  Епа стварно нема правда па ќути мори чавко мене не ми се смеат тебе ти се изнасмееја и одстрана си фрлија поглед на сите им бесе јасно само со јас губам од целата ситуација и сега не ми вредат созалувачките погледи и кренатите рамења на останатите а имасе и такви фаци |( сите те знаеле
  уфф колку сум нервозна :@
   
 16. natasanina

  natasanina Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  7
  не се нервирај ке помине не вреди да се нервираш за таа кучка
   
 17. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.752
  Изгледот помага, понекогаш. И што треба оние што мн мн не ги надарила мајка природа никогаш да не се вработат? Секој си има своја убавина а уште изгледа попријатно ако правилно се нагласи со соодветна облека и стајлинг. Лаички кажано, никакви миничи и длааабоки деколтеа, примерна чиста облека која му ласка на вашето тело те она што ти стои ниси го,шминка дискретна, косата исчешлана. Најважно е да си чист и уреден, така што тоа ќе се остави впечаток дека такви и ќе сте на работното место.
   
 18. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.270
  Ама да немала памет сеедно што е убава и елегантна никогаш немала да стигне до директорка.
  И не верувам дека изгледот е битен за покачување на плата на постојани работнички, тоа е веќе мозок.

  Е сега првиот впечаток при интервјуа пример и првите работни денови е многу битен а тука се гледа и изгледот, не зборам исклучиво физичка убавина тоа колку дал господ толку иако и таа убавина се негува. Битен е комплетен изглед од облека деловна, умерена шминка, убава исфенирана коса и пристапна чевла без огромна потпетица.
  Се бира некогаш и убавина во некои фирми и сектори кога се вработуваат лица кои имаат контакт со клиенти. Кај мене пример тој одел се лепотици, ама многу паметни лепотици, високи згодни, костумосани, штикла убава, никогаш нападни не се, никогаш пренашминкани, тоа се паметни девојки кои си ја искористуваат и убавината внатрешна и надвоешна, поточно нивниот шарм и памет, за да добијат нешто од клиентот.

  Помнам пролетта дојде една убава девојка на интервју, зборам плава, тенка и згодна, плаво око, кошула и сукња висок струк, хулахопка и јака штикла, не беше еротски ни вулгарно стварно бомба беше цурата. И фама ФАМА се крена меѓу менаџерите кој да ја вработи, ќе се спотепаа. Глупи мужишта, размислуваат само со долниот |( . Но откако отвори уста... никој не ја вработи иако беше на разговор во неколку сектори дури ни за секретарица. Јебига не е све у убавината, ако немаш нешто и во главата :)
   
  На eloves, Hopeful и BoaVista им се допаѓа ова.
 19. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.565
  Верувам дека е привремено блокирање на мозокот се додека дотичниот/дотичната не отвори уста,па шуплината доаѓа во прв план. :D
   
 20. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  Едно нешто има и позитивни и негативни страни па и ова.
  Но мислам дека помага на мене ми помага.