1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали надворешниот изглед ви помага или одмага во кариерата?

Дискусија во 'На работното место' започната од Bokicka, 24 март 2010.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Дали надворешниот изглед ви помага или одмага во кариерата?

    Ne bi trebalo. Segde se bara znaenje i profesionalnost. Mozes kakov sakas da bides neli si ja znaes rabotata i se odnesuvas kulturno nema precki vo karierata.
    Sto ima veza bojata na kosata na doktorkata? Ako e expert vo oblasta i stojam na raspolaganje, dojdena sum da me opravi a ne da zagleduvam necija boja na kosa.
     
    На stetoskop, cresa-jagoda, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  2. mila1111

    mila1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Колку може убавината да ти помогне, толку може и да ти одмогне. Лично мене повеќе ми одмогнала.
     
    На stetoskop и Arthur им се допаѓа ова.
  3. Alianna

    Alianna Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    92
    Убавината е плус доколку мозокот ти работи како што треба. Доколку еден човек (без разлика на полот) изгледа средено и симпатично, поголеми се шансите да остави добар прв впечаток кај клиенти.
     
    На joy1, crazylady, AURUA и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.971
    Пол:
    Женски
    Се разбира дека делува иако тоа не би требало да биде така затоа што можеби некој не може да се пофали со ептен добар физички изглед а да е многу подобар и пообучен професионалец за разлика од некој со прекрасен изглед. Иако има работодавци кои знаат да го ценат трудот и знаењето сепак има и огромен број токму на оние спротивниве кои не ценат знаење туку работата попрво ќе ја дадат на некоја топ стегната женска со која ќе си ги плакнат очите во текот на работното време а ако типката е расположена ќе си добијат и нешто плус. Сепак многу е важно на работа и по интервјуа да се оди во уредна, пристојна и чиста облека која прилега на личноста која ја носи, хигиената да биде на високо ниво, косата и ноктите да бидат средени а исто така и да не се претерува со шминка. Секоја личност може во голема мера да го подобри својот надворешен изглед доколку правилно ги избере нештата на себе.
     
    На AURUA и stetoskop им се допаѓа ова.
  5. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Фер е да во никој случај надворешниот изглед биде пресуден во кариерата, но во реалноста е сосема поинаку, не би можела да кажам лично за себе дали изгледот ми помогнал/одмогнал бидејќи никој работодавач досега лично и директно не ми посочил, но од тоа што сум била сведок секогаш надворешно поубавите имале далеку поголеми шанси, предходниот газда страшно мрзеше крупни луѓе, сегашниот газда кога доаѓаа кандидати за работа знаеше да искоментира за нечии надворешен изглед, посебно ако дојдеше некоја витка, убавка...
    Секогаш стојам на тоа дека секоја работа се учи, ништо не е комплексно, проблемот е само да добиеш шанса, а најчесто за да ја добиеш во повеќето случаеви одлучувачки е токму тој надворешен изглед
     
    На crazylady, Mamli, AURUA и 3 други им се допаѓа ова.
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу младолика, така што најчесто одмага.
    Колку и да се облечам деловно, пак во ликот изгледам ко да имам 18.
     
    На joy1, hermosa, crazylady и 6 други им се допаѓа ова.
  7. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Isto I jas sum mnogu mladolika, vo liceto izgledam kako srednoshkolka. Mnogu chesto lugjeto mi pristapuvaat so nedoverba, kako da sum pochetnik a jas vekje imam nekolku godini skustvo vo rabotata. Krivo mi e nekogash shto moram da se trudam povekje za da dokazam deka znam I shto moram "da se pravdam" deka ne sum tolku mlada I ne iskusna.
     
    На parksey и crimson им се допаѓа ова.
  8. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.490
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Iskreno jas sum od onie luge koi ja cenat nadvoresnata ubavina,no nisto bez profesionalnost i etika ne priznavam.Licno ubavinata mi odmogna mnogu zosto kako mlada studentka sakav da napreduvam se razbira kolku moze poveke i namerno me sopkaa nekoi nepristojni predlozi za seks od strana na eden asistent ,ne veruvav na sopstvenite usi koga se javi licno po tel deka nema da mi pomine otcenka kaj nego ako ne dobie toa sto go saka.i licno mi potvrdi a jas ostanav bez tekst mu kazav deka privatnosta e edno obrazovanie e drugo i da ne gi mesa .Nakraj se dozna za taa slucka on bese zasramen mi se izvini pred site ,zal mi padna za nego no ednostavno sakav da kazam za da ne pravi na drugi taka :!:
     
    На crazylady, AURUA и Tamatam им се допаѓа ова.
  9. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Во институцијата, каде што работам јас, физикусот, не игра апсолутно никаква улога. Се бараат квалификации и знаење (пракса). Ма да што, морам да признаам какви манекенки ни се шетаат по Судов, и убави и умни и успешни.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Секако дека убавината помага во кариерата, прашањето е како помага?
    Шефовите во мкд се перверзњаци, со ретки исклучоци. Па не ретко, се случува сексуално вонемирување на работно место. Проблемов е што се има ниска свест за истото, па ретко се пријавува.

    Од друга страна, ниско квалификувани девојки, без соодветно образование (да не зборувам за работно искуство) стриктно целат кон овој адут.
    Лошото во ова е што станува збор за типичен пример на спонзоруша. Разликата е во тоа што, спонзорушите добиваат скапи поклони, патувања и кешови. Другиве добиваат место или функција која со ништо не ја заслужиле.
    Ви текнува сеа зошто цел систем е распаднат?

    Кога бев мала, воопшто не верував дека има жени кои би се е*авале за функција. Како што растев, сфатив дека не се измислици ами чиста реалност.
     
    На AURUA му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Помага и те како кај физички атрактивни девојки. Да не се лажеме.
     
    На hermosa и AURUA им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    А кај физички атрактивни мажи? Таму се лажеме ли?
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Тоа тешко дека би се случило во Македонија. Најголем дел од газдите се мажи. Единствено ако е геј можеби.
     
  14. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Зависи за во која институција, фирма, небитно. Кај нас физикусот не проаѓа, па токму Мис на Македонија нека е. Џабе и е, ако е со празна глава, нема тие сили што ќе ја примаат во Судот. Кај нас се бараат мозоци, самата професија бара кликер. Ти треба утре судбина да решиш некому. А некоја лепушкаста што нема три чисти, тешко дека ќе реши некој сложен случај.
     
  15. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    На македонските газди, им бил битен физикиот изглед. За што им е битен на мизериите? За таа неверојатна плата од 12, 000?!

    Маќедонијо, секој ден се потужна.
     
    На AURUA му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Во Македонија многу често ги читам огласите за вработување. Тоа е трагикомедија. Бараат квалификации ко за во НАСА да вработуваат и 10000 долари месечна плата, а не за бедни 250 евра со триста малверзации да ти скратат. Не можеле да даваат поголеми плати. Мижи да ти бајам. Реално е дека за 60 посто професии не ти треба 20 години школување за да научиш да работиш, туку неколку месеци. Затоа во современиве држави има илјадници курсеви за тие што сакаат да научат.
     
    На poenta, AURUA, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Сепак, најоригинални се кога ќе ти речат, треба прво да идеш на тестирање. Да те проверат они, не може секој да добива плата од 200 евра. Тоа е привилегија. :D
     
    На joy1, AURUA, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    И плус привилегија е да работиш секоја втора сабота.
     
    На AURUA и Aquamarine93 им се допаѓа ова.
  19. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    изглед како изглед, никој не е совршен. Може ке ти помогне на млади години, но убавината е пролазна на првата грешка што ке ја направиш а ке ја кошта фирмата пари нема да се извадиш на убавина.

    Зошто ?
    Затоа што на сите ни е сеедно како изгледа службеничката во банка, важно ни е да си завршиме работа...
    ... сеедно ни е и како изгледа учителката битно ни е добро да предава
    .... сеедно ни е продавачката како изгледа битно да е услужлива
    .... сеедно ни е и адвокатката како изгледа, битно е предметот во наша корист да заврши
    ... и уште 1000 такви примери

    И од кај доаѓа таа дискриминација за изгледот?
    -Од импотентни мажи шо работат по кадровски и новопечени газди што не му е гајле секретакрата колку ја бива туку како изгледа.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Изгледот продава.
    Многу пати покажано и докажано.
    Плус во комбинација со способност успешно да се заврши работата која ја работиш ти е добитна комбинација.
    Инаку потполно си во право дека не треба да не владее стереотипијата и да паѓаме на надворешен изглед.
    Но во реалност едно е како треба да друго е како е.
     
    На kikikikirika и crimson им се допаѓа ова.