1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали народот кај нас многу се промени во последните неколку години?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Tanjamm, 16 април 2018.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.247
    Кога некој се јавува само по потреба и за негов интерес, значи од корист е. Инаку дали ќе ме искористи или не на крај зависи од мене. Тоа порано не беше толку изразено, бевме „еден за сите, сите за еден во друштво“.
     
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Многу се променети луѓето денес . Порано се сеќавам , сите заедно излегувавме . Зборувам за деца од маало . Ќе се соберевме од најголемо до најмало и сите заедно шетавме , игравме , се дружевме . Денешниве деца се пред компјутер . Девојчиња од 10 години имаат дечковци , јас на 10 години играв ластик на улица . За роднини , не коментирам бидејќи кај нас се знаело кој би ти дал душа и да не му побараш . На пример , вујко ми . Никогаш не бил од интерес . Од друга страна пак , чичко ми , нина ми , братучедките , се јавувале кога требало да дојдат на поседок кај нас . И тоа додека беа помали . Подоцна не се ни јавуваа . Ќе дојдеа со куферите на врата , па дали варосуваме или реновираме , нив не ги интересираше . Ќе дојдеа и ќе си расфрлеа облека на сите страни , бараа повеќе од нас , и секако им беше пружено повеќе од нас . Ние само еднаш сме биле на 3 дена кај нив , и тоа бевме приморани , и бевме повеќе гладни од сити . Тоа ни укажа дека не сме добредојдени кај нив , и никогаш повеќе не останавме на спиење таму . За другарство , имам другарка од детство , што никогаш не ме издала . Благодарна сум што имам прилика за таква личност во животов , и никогаш не би ја заменила .
     
    На Tanjamm и hermosa им се допаѓа ова.
  3. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Ne znam kakvi bile porano ,znam samo deka sega lugeto se nikakvi . Bo se sto veruvav ,se razocarav. Na sekoja doblest sto me ucea, ne mi sluzela vo zivotot.
     
    На Аргентина * и Tanjamm им се допаѓа ова.
  4. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Гледав некои стари клипови каде анкетираат граѓани во Југославија и судејќи според односот и пристапот, енергијата и ведрината, заклучив дека да, народот е променет.
     
  5. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Народот кај нас е променет на полошо.
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не.
    Ист е, само сега повеќе дојде до израз себичноста и неукоста.
    Посебно со пандемијата.
     
  7. ¯\_(ツ)_/¯

    ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2021
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    1.400
    Во поглед на менталитетот се нема променето. Во поглед на злобата, завидливоста и лошотилукот има напреднато за едно три нивоа од порано. Инаку по традиција е научен да фрла отров насекаде, тоа му е едноставно во крвта. Генерално сите лоши особини преовладуваат во голема мера, за разлика од оние добрите.
     
    На WildMk и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
  8. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Неукост, себичност, љубомора, простотилак... Се на се, изгледа жногу злобен народ сме биле.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Интернетот и социјалните мрежи на сите ни дадоа платформа за да си ги изразиме 'психозите'.
    Тоа си било така и претходно, ама немаше начин да дознаеме, како рендом Стојанка од Свирипичино размислува.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bezobrazna01

    Bezobrazna01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2020
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    3.086
    Пол:
    Женски
    Денес пријателот ти е побитен од роднината нормално сега ретко да најдеш роднини што ќе те почитуваат само гледаат како да те исфрлат....
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.