1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали наставниците можат...?

Дискусија во 'Образование' започната од ocila, 3 мај 2012.

  1. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Дали наствниците можат..........?

    Да ама кажа ми дека ке ме чека на кикснам за да може да ми ја намале оценката.Затава што устата многу ми знајала(во право е устата ми е подрза од јазикот).Јас со учењето немам никаков проблем до сега нема ме настаник фатено да не знам и сите тестови ги вадам без грешка, ама само дисциплината ми е 0(на часовите на 2-3 наставника) на некои часови мастики џвакам и се смејам и маабет правам ама тава само кај добрите наставници а и не смејам многу да си допуштам затоа што татко ми до сега се е дознавал за мене со усклучок на некои работи.... :* :
     
  2. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Дали наствниците можат..........?

    На веќе изградена личност не можеш да и промениш мислење. Единствено треба да ја натераш да се воздржи од било какви коментари кои се однесуваат на тебе или твојата сексуална определба пред тебе.

    А, извини чисто информативно, какви права барате вие ЛГБТ луѓето во Македонија?
    Да се разбереме, не е ова Америка за да среќаваш се и сешто и ништо да не те изненадува.
    Така да ти имаш право да се образуваш, имаш право да работиш, имаш право на сосема нормален живот, а за тоа право треба да дадеш фидбек. (освен трансексуалци, за нив не сум сигурна баш)
    А, па да гледам на секој чекор двајца мажи или жени да ми се лигават,е тоа не е право, тоа е привилегија.
    Не сакам да гледам и одвратно ми е. И ако сакаш да ја почитувам јас твојата одлука на сексуална ориентација, така и ти мора да ја почитуваш мојата.
    Што би рекол Хорхе, разумен компромис.
     
    На Jewel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Дали наствниците можат..........?

    Многу се разлигавени децава во денешно време. Тоа е факт дека секоја генерација е се полоша од другата! :!:

    Мајка ми е наставничка и имам седено на по некој час кога сум требала да ја почекам од работа за да одиме негде. Значи тоа е катастрофа жива! Јас сум седела во клупа мирно, без да се дерам и да се глупирам, и во основно и во средно, до четврто имаше случаи кога увото ни го тегнеа на сите во одделение ако некој згреши нешто, а сега ништо не можеш да им направиш, оти нели, законот е таков.

    И сега сфаќам оти на мајка ми и се некад попуштени нервите ... Оти треба да се расправа секој ден со разлигавени дечишта што од дома ко прво, немаат никакво воспитување за да знаат како да се однесуваат! Јас искрено, не би можела да се расправам со нив, ќе ги зашамарам. Едно од нештата што многу ме нервира е недисциплина, во секој поглед.

    И да, наставничката има право да ви дава додатно домашно, да ви пишува 1 кога ќе и се посака и тоа е тоа. Јас на факултет не можам нигде да се побунам за било што, изгледа и јас сум требала додека сум имала време да се истурувам на овие од основно наставниците. |(

    Ај иди седни учи си, седи мирна на часови колку-толку за да научиш да пишуваш како што треба, оти правописот ти е 0 и помалце на форум седи. ;)
     
    На Stoimenovska му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kitten622

    kitten622 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    5
    Дали наствниците можат..........?

    Наставниците можат да не задржат на 7-ми час како казна иако немаме.Се сетив еднаш во основно наставничката по физика на 6-ти час ни предаваше и нас и на друг клас бидејќи губеле нешто.Почна да ни ја предава лекцијата,а пак цел клас развикан да неможам да разберам што кажува наставничката :| и секако имаше час и во друг клас па пола час тука беше пола не.На крајот од часот дојде и ни кажа дека под казна ќе го одржуваме и седмиот час,и повеќето од класот се бунеа и кажуваа на наставничката дека некаде требале да одат и слично...па дури и арогантни и безобразни беа :fubar: ,јас и кажав дека не ми е јасна лекција :!: но изнервирана ни рече дека нема да го држиме часот и замина.
    А имавме и тест два дена после ова....и се разбира добивме лоши оценки :|
     
  5. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Дали наствниците можат..........?

    Па за додатна настави или дополнителна најважна е зелабата за ученикот а јас нема што да терам на дополнителна дома ке го напишев и ке му покажев и тека имам 5 цела година.Он се плаше од тава што кога ке слевнам ке кажам дека ние не сме сакале дека со сила не терал да останеме и така и така ке оде у пензија....па нем да остане без пензија.....
     
  6. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    А сте пишувале 100 пати таблица за двојка?
    Што се не се прави за да не се оди на полагање..
    Никој од класот не појде на полагање.И сите имаа напишано точно.Лично професорот броеше :D
    Да беше некој друг професор без милост би ги пратил на полагање,но не овај беше од добрите :D
     
  7. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Од себеси не можеш да почнеш, дека ти си си свесна и добро размислуваш во врска со ова. Од наставниците не можеш, не можеш ни од соучениците, секој треба да почне од себе. Ама на кој да му текне :?:

    Имам јас еден размицкан шо само теории лупа, дефиниција врз дефиниција, равенка врз равенка, а на роботот не знае батерии да му стави. Битно не омаловажува како поим немаме физика и математика и како он на факултет учел и бил ваму, бил таму, бил у се најдобар. |(
    Едноставно гледајте да си го научите тоа што ви е по предметот, немајте никаков друг контакт со нив, кога ќе ве скорне ќе одговарате, ќе си бидете ептен коректни на своето, ќе си бидете реални во врска со вашето знаење и никој нема за што да ве задева.
     
  8. VampireLover

    VampireLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    60
    Сега кое одд си? и јас ко тебе сум одлична ученичка но на час ми се десило до сега да зборам(едноствно ќе ми текне за нешо и морам да и кажам на другарка ми)- но сепак зборувањето не ми е толку честа навика...
     
    На ocila му/ѝ се допаѓа ова.
  9. capricorn.m.gi

    capricorn.m.gi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    7
    Можеби моето прашање не е за овде но не најдов друга тема..
    Сакам да знам дали имам право да бидам испрашана после тест со негативна отцена..??
    По хемија направив ужасен тест од кој се срамам и сакам да ја поправам отценката по секоја цена,но проблемот е што професорката има навистина лош карактер и страв ми де дека нема да сака да ме испраша...ПОМОШ
     
  10. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Зашто да не те испраша? Секој има право да поправа. Што наставничка ќе беше таа...
     
  11. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Секако дека имаш право.... :) ќе и кажеш убаво али и неможеш да очекуваш со тест 1 да имаш 5 оценка....најмногу може две оценки погоре од тесто да имаш...