1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали некаде запишувате кои книги ги имате прочитано?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од DzingrlakaDzikica, 28 август 2012.

 1. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.634
  Дали некаде запишувате кои книги ги имате прочитано?
  Јас ја немав оваа навика бидејќи не ми ни текна, случајно видов од една другарка па ми светна дека идејата и не е толку лоша. :D
  Си купив една тетратка со крокодилче и сите книги што сум ги запаметила ги запишав.
  Моментално имам запишано 100.

  Your turn now.. :)
   
  На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
 2. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Откако го почнав предизвикот на Теодора почнав да запишувам, што значи од почетокот на годинава. Досега имам прочитано 21.

  Ќе се потсетам и на другите книги па ќе си ги запишам, да си знам. Убава идеја. :)
   
 3. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  189
  Секако дека да. Имам многу чудна навика да запишувам се и сешто. Обожавам правење табели, списоци, To Do листи, па и список на прочитани книги не е одвишок. Имам едно фолдерче во notepad каде се си е запишано. Го почнав пред мислам две три години, па од тогаш си почува списокот. Немаше смисла да ги пишувам книгите што сум ги прочитала претходно - прво немаше ни теоретски шанси да се сетам на сите. Во списокот нема ни лектири од средно. Ги запишувам само оние што сум ги препрочитала одпосле :D

  Списокот си е поделен во различни групи со подгрупи, а книгите во нив се се запишани едно под друго со име на автор и целосно име на книгата (битен момент, ако книгата е на англиски и на списокот е на латиница, ако е на српски или на хрватски исто [​IMG]) Не ставам бројчиња така да уште незнам колку се :D
  = Прочитани (со две подграфи, во првата прочитаните што ги немам дома (од библиотека, позајмени, туѓи) и во вториот список оние што се мои, што си ги имам дома.
  = In progress (што читам моментално, го напишав ради реда, никогаш не го пополнувам, знам што си читам, а најчесто тоа се 2-3 книги истовремено)
  = За читање (книги што сакам да ги прочитам, што уште не сум ги нашла или нешто од конкретен автор)
  = Факултетски (стручни книги од проф. од факултет што сакам да ги најдам, а не ми се потребни за испит)
  = и најглупавата графа кај што си ги ставам тие што не сум ги дочитала, што ми биле досадни или не сум имала време да ги довршам и не се бројат како прочитани


  ................ дете дебиле...........знам! :tmi:
  ама радости ми е кога ќе си допишам некоја книга :lol:
   
  На s.h.e.wolf, L-enna и SnowWhite91 им се допаѓа ова.
 4. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.557
  Јас во последно време си ги запишувам книгите кои ќе ги прочитам. Зошто не сакам да шкртам по книгите без разлика дали се мои или од библиотека, во истата тетратка си ги запишувам пасосите кои ќе ми се допаднат.
   
 5. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.978
  Допаѓања:
  39.453
  Пол:
  Женски
  И јас ги запишувам и вадам убави мисли и цитати од некои.
  Сакам да ми се подредени и да знам кои ги имам прочитано, за да знам кои сакам да ги имам во колекција, кои ми се допаднале, кои не, кои би ги препрочитала.Иако јас скоро сите ги паметам, со се содржини, сакам ваква евиденција.
   
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.187
  Пол:
  Женски
  Јас не запишувам, памтам :D а и немам навика да запишувам.
   
 7. Miss-Angie92

  Miss-Angie92 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  735
  Пол:
  Женски
  Јас користам еден сајт каде што може да се води евиденција за книгите што ги имаш прочитано, книги што ги имаш во твојата колекција, дела што сакаш да ги имаш и сл. :)

  http://www.shelfari.com/
   
 8. kitty.lover

  kitty.lover Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2012
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  351
  Имам една тетратка со некои издвоени мисли, извадоци или некој дел од текст на песна. Од почетоков на тековнава година започнав да ги запишувам сите што сум ги прочитала, не дека не ги паметам-туку сакав да водам некоја евиденција.
   
 9. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Никогаш немам запишувано иако имам доста прочитано. Не водам таква евиденција од причина што немам потреба и така повеќето ги паметам. Но, обавезно, во телефон или некое тефтерче запишувам цитати или убави мисли кои ме воодушевиле.
   
 10. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  4.274
  Пол:
  Женски
  Нигде не запишувам ги паметам сите :angel:
   
 11. grdoto.pajce

  grdoto.pajce Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  8
  јас ги запишувам прочитаните книги последните три години,за секоја година посебно
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.937
  Допаѓања:
  66.101
  Пол:
  Женски
  Не сум запишувала, иако сега кога ќе размислам ми е малку криво, баш ме интересира колку книги сум прочитала до сега. Секоја една книга што ја имам прочитано ја памтам, не детално, ама знам дека ја имам читано и да се потсетам малку на содржината ќе ми текне на целата приказна.
  Откако постои форумот тука си пишувам, можеби не баш за секоја книга на почетокот, ама сега постојано си пишувам. :)
   
  На La.Reina.Del.Sur му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lonely12

  lonely12 Активен член

  Се зачлени на:
  31 август 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  9
  не запишувам, памнам :)
   
 14. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
  Веќе 2 години пишувам кои книги ги имам прочитано. Не кратка содржина, само наслов, автор и број на страници. Добро е за евиденција :)
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Како помала - да. Имав еден дефтер и тој ми беше наменет специјално за тоа. Но, еден ден, во недостиг од тетратка која очајно ми беше потребна во моментот, одлетаа страниците во ѓубре. Веќе не запишувам.
   
 16. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.886
  Допаѓања:
  4.891
  Пол:
  Женски
  Да запишувам или во компијутер,или пак во едно тевтерче.
  Ама тевтерчето ми е посигруно :) :D
   
 17. JoelleSweet

  JoelleSweet Активен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  4
  Не ми ни текнало да запишувам :lol:
   
 18. kolache.99

  kolache.99 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2012
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  808
  Пол:
  Женски
  Не, ги немам запишувано и баш ќе почнам да си ги запишувам :D
   
 19. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.707
  Неодамна почнав да ги запишувам во една тетратка каде што си запишувам секакви белешки,рецепти и слично :)
   
 20. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.273
  Јас почнав да запишувам од пред 2 години, без тие што ги читавме за на школо, бидејќи и така ги читав сите и детално сме ги обработувале, па нема никогаш да ги заборавам.
  Вака си запишувам чисто за увид, а од многу читање и се забораваат некои наслови, па некогаш прелистувам за да се потсетам. :)