1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали некаде запишувате кои книги ги имате прочитано?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од DzingrlakaDzikica, 28 август 2012.

  1. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Моментално ги запишувам па ќе видам колку ќе излезат.Инаку ова е добра идеја :*
     
  2. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    Не, бидејќи ја паметам секоја книга која ми оставила силен впечаток, а обично секогаш читам класици.
    Но, ги запишувам книгите кои морам и сакам да ги прочитам. Најчесто не можам да ги најдам сите книги кои сакам да ги прочитам во библиотека, а ниту во American Corner, па запишувам за да си ги купам кога ќе бидам во можност.
    Кога бев последен пат во Скопје налетав на една многу симпатична книжарница од која сум се уште воодушевена. Се вика Академска Книга и не можев да си поверувам дека сите светски класици напишани на англиски јазик беа само 140 денари. Си купив 3 книги од таму од кои две беа две-во-едно и тоа сите класици кои едвај чекав да ми дојдат в раце, особено "The Beautiful and Damned" - Fitzgerald, толку долго ја барав. :)
     
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Не, не запишувам.. би сакала, ама ливчето ќе ми се изгуби.. :D A и долг ќе биде списокот!! :D :D
     
  4. Youlen

    Youlen Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    194
    Запишано ми е се на картончето в библиотека, мада ме држи памет барем сега за сега, инаку јас имам друг концепт, си имам еден убав кожен тефтер каде ги запишувам сите убави мисли кои сум ги сретнала во книгите кои сум ги читала и убаво е кога после некое време ќе си ги освежиш сеќавањата, не само поврзани со книгата туку и целокупно со одреден сегмент од животот.
     
  5. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    овде на фемина ги запишувам во предизвик за фемина читачите и моментално читам...
     
  6. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Не запишувам, иако идејата е интересна. Но, досега не ми текнало на вакво нешто. Инаку, ги паметам сите книги што ги имам прочитано, па така кога ќе слушнам за некоја книга, знам дека сум ја читала.
     
  7. DramaQueen1

    DramaQueen1 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    156
    Не,но ми дадовте идеја. :)
     
  8. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Еден период ги запишував сите, ама тоа беше многу кратко време, одамна ги немам запишувано. Секако во библиотека ги има сите, но сепак не секогаш читам книги само од библиотека, некогаш купувам, позајмувам од други.
     
  9. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Интересна е идејава, ама ту ! како не ми текнало порано, ќе треба многу да се враќам наназад :$ :( :( А би можела....време само ми фали :lol:
     
  10. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Не, ама сеа скоро најдов една апликација у стил на виртуелна полица и таму си има опции, која книга си ја прочитал, која ја читаш моментално, која си ја оставил и која сакаш да ја прочиташ. :)
     
  11. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Запишувам во една тетратка али можеш да ми кажеш која е таа опција и кај ја најде???
     
  12. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Aпликацијата се вика I'm reading и ја има на Facebook. :)
     
  13. Soldier

    Soldier Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    78
    Не,никогаш не сум го правела тоа.Нема потреба и така запишани ми се во главата. :)
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SparkleGirl7

    SparkleGirl7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Да си запишувам, почнав минатата година.
    Многу ми е интересна тетратката со светки, многу си ја сакам и секогаш кога ќе завршам со книга трчам да ја запишам. :D
    До сега имам точно 120 запишано. :)
     
  15. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    Порано запишував во една тетратка но сега имам профил на Goodreads и таму си забележувам :)
     
  16. sara333

    sara333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    27
    Не, но ако почнам ке ми требаат доста тетратки. :D
     
  17. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    goodreads.com нешто најдобро. ги рангираш книгите од 1 до 5 и ти даваат предлози според тие кои ти се допаѓаат, а можеш и онлајн да си симнеш.
     
    На Butterfly14 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Да запишував досега и јас незнам колку тетратки ќе беа испишани,имам многу книги прочитано,на некои и не се сеќавам дека сум ги прочитала,но оние што ми оставиле впечаток ми останале и во сеќавање.
     
  19. Kalinka94

    Kalinka94 Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Да, и запишувам кратка критика за нејзе, и некои убави мисли. :)
     
  20. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Јас си запишувам во една тетратка со тврди корици,уште од пред неколку години,сега за сега имам запишано околу 150 книги. :)