1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали нешто не ви се допаѓа на форумот?

Дискусија во 'За форумот' започната од solnakiselina, 11 октомври 2013.

  1. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Ама никој не ти се замеша. Ти сама почна со тоа, свесно ја сподели таа информација и прилично упорна беше во делењето совети. Ок, еве се препишуваме на твоето неискуство, ама за во иднина мој најдобронамерен совет ти е прво да броиш до десет, а потоа да коментираш, особено на така сензитивни теми!! Некогаш поарно и да молчиш ако не си сигурен во тоа што го зборуваш.
     
    На Amellie13, cresa-jagoda и Purplelilac им се допаѓа ова.
  2. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски

    Да кажеш дека некоја особа не е психички во ред или има некои психолошки отстапувања е едно, а да искористиш во навредлива конотација дијагноза и те како е навредливо. Во европски земји и лиценците за работа ги одзимаат за тоа. Не знам како студираш, а не си запознаена со тоа. Не знам дали си исто така информирана дека тука книги се повлекуваат каде што се МИСЛИ дека постојат навредливи зборови. Дека имаше случај пред две три години каде што име на институт сменија затоа што се смета дека зборот во името е навредлив. Затоа во Мк да се направи статистика ќе се види дека луѓето повеќе одат по бајачки и алтернативни лекари заради ваквите изјави на психолозите (секоја чест на исклучоци). Да не шпекулирам многу но се надевам дека си прва година и дека со текот на времето ќе осознаеш повеќе работи и ќе сфатиш што значи ова што ти го кажувам и исто на пракса ќе увидиш како на психијатрија се однесуваат кон лицата што имаат шизофренија. А се надевам дека и кај нас ќе се воведе таков закон кај што секој ќе си одговара. Исто така и кога ќе се вработиш во државна институција потпишуваш договор каде што не смееш да збориш за тоа што го гледаш на работа, а не па за некој твој пациент да кажеш така. Замислете затоа што некој има хив (се извинувам што го користам ова како пример од се срце) некој доктор да рече овој е сидаш .... мислам користење дијагноза за да се опише некоја личност или карактеристика посебно во навредлива конотација е дно.

    ЕДИТ: „Терминот „наркоман“ во себе содржи стигмa и осуда, особено доколку се земе предвид начинот на кој тој се употребува во секојдневниот говор со цел омаловажување и делегитимирање на личноста која употребува дроги. Терминологијата која се употребува денес од страна на СЗО, УНАИДС и УНОДЦ е разновидна, со што се развила посебна терминологија за означување на секоја појава поврзана со употребата на дроги (најчесто се употребува „лице кое користи дроги“ или „лице кое злоупотребува дроги“).“ Еве како да го наречеш ако не знаеш и како стручно лице. (Ова е дел од истражување на civicamobilitas кое е правено во 2015 година, а сега сме 2019... еве не знам)
     
    Последна измена: 28 јули 2019
    На Amellie13, Tajnaotrovna, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  3. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Многуу паметнуватее, хахаха можеби 1 процент од населението се служат со терминот лицето користи дроги или супстанци.
     
  4. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Хахах те и овде се нафрлија лажните феминистки борците за еднаквост и за здравтсво. Тоа драги мои не се решава по форуми се споменува да и критикува ама не се решава овде јавно се решава како што беше парадата. Неможе да постое еднаквост и феминизам ако нападнете 10 жени на една да неможе слободно да си го искаже мислењето, па и психозите не се програмирани сите исто да мислат.
     
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ич дa не се секирaш, кaкви луѓе сo кaкoв речник држaвa вoдaт, сегa зa еден утнaт психoлoг тукa дрaми ќе прaвиме. Дa си прoдoлжиш сo фaкултетoт, требa зa некoј и дa велиме -aуууу, кaј тaa -никoгaш :D Инaку интереснo не е. Требa дa видaт луѓетo и декa психoлoзите не се перфектни, пa мoже ќе им oлесни oд стaрт декa не се сaми вo психичките прoблеми :!:
     
    На Oxymoron, mal.ecka, Bubce38 и 8 други им се допаѓа ова.
  6. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Значи мешаш баби и жаби. Што ти одговара тоа. Секој може да мисли што сака, можеш да ги сакаш тие луѓе или да не ги сакаш. Но со оглед на тоа што добиваш лиценца да работиш со остеливи „теми“ и соодветно образование не смееш да си даваш право да користиш такви навредливи зборови за кои веќе има термини. Знаеш тоа што според развојот детето како созрева треба да ги разграничи емоциите од однесувањето? Епа кај возрасните тоа се вика професионалност. Но кој во мк знае што е тоа освен тие 1%?
     
    На Sejfullai и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    @hellocity Јас не знаев дека студираш за психијатар, но кога прочитав во темата едно твое мислење искрено бев згрозена. Имаше пишано дека си заслужила и дека ти да си била на местото на таксистот жената истиот третман би го добила.

    Дали во твојава изјава гледаш нешто неправилно, нечовечно, неразумно?

    Ако одговорот е не, тогаш навистина е залудно било што да ти се советува понатаму.
     
    Последна измена: 28 јули 2019
    На Dream-Girl, Oxymoron, JollyGirl и 7 други им се допаѓа ова.
  8. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Јас си го искажав мое мислење што проблем имам а тоа што ме мене критикувате за вас си кажувате што сте и кој сте
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Извини а вашата професија? Кажи нешто во прво лице јас помогнав вака направи го и ти тоа јас така постапив направи и ти така. Ајде едно лајкче ке собереш радувај се
     
    На Alisa22 и sjdgo им се допаѓа ова.
  10. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    4.780
    Пол:
    Женски
    Не ми се допаѓа тоа што пријавив неколку мислења и админите не сакаа да ги избришат, бидејќи морало да станува збор за навреди или off topic. А тоа што никот на фемина ми е дознаен и секој може да ми ги прочита мислењава, ОК е...
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MarianaBT

    MarianaBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Женски
    Za registracija treba telefonski broevi da pocnete da barate...inaku sto e ova...nalet na napaleni tinejgeri...aj ve molam potrudetese ,,,ako treba i neka bide minimalna pretplata kao donacija nesto,,,samo ne ovaka,,,anarhija
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Заклучи го профилот.
     
    На Alisa22 и zalosna им се допаѓа ова.
  13. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Не ми се дипаѓа префрлувањето од една на друга тема, тоа што се бришат некои ставови.. Не ми се допаѓа тоа што модераторите или не знам кој се прават као кој сме ние..ќе те бришиме втф
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Кога ќе добијам еден куп известувања зашто некој решил да остави коментар во сите теми од п.н.е.
     
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    отследи ги темите кои не ти се интересни.
    Имаш опција во уредувања.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Нема. Jас не сакам да ги отследам сите теми, ниту тоа што го напишав подразбира дека темите не ми се интересни. :)
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Епа ако не ги отследиш, ќе ти доаѓаат нотификациии.. Тие се опциите.
     
  18. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Знам. Само напишав нешто кое не ми се допаѓа.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Alita

    Alita Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Кој е модератор на Политика и настани?
     
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    @RainBow