1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали нешто не ви се допаѓа на форумот?

Дискусија во 'За форумот' започната од solnakiselina, 11 октомври 2013.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Засега немаме причина да ја избришеме, не прекршува никакво правило. На секој пост на фејсбук истото се прави, на статиите се оставаат коментари, ако имаат членовите интерес да пишуваат во темата не гледам причина зашто баш ние тука би ја затвориле.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Оти погрешни вредности промовира.
    Ама премногу метафизички е мојов став.
    Знам.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  3. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.206
    Пол:
    Женски
    Што зборуваш бе Реин?
    Јас да бев на местото на Весна Бејби тогаш кога се пишуваа гадотиите на форумов ќе ви стегнев таква тужба, ќе се чудевте :envy: За малолетни деца зборуваме, еј!!!
    Ај ако не и за твоево да збориме, оти јавна фаца си тука на форумов? Да земам сега по темиве да зборам којзнае како го чува детево, глеј каква е никаква, па и тоа разгалено итн... Тебе убаво ќе ти е? Или дека тие јавни фаци, па може да истрпат се? И што се криви децата што родителите им се јавни фаци?
    Кај нас се е дозволено, оти ретко кој се решава да тужи, да почнат да фрчат тужби, ќе ве видам дали ќе бидете вака лабави.
    Срамота, пак ќе кажам!!!

    И... Нели на форумов не се дозволени навреди, зошто тогаш МЈФ е полна со нив? Или дека јавни фаци се, па сами си го бараат?
    Или, ко што кажа Вајлд, прави трафик, па таму се се толерира. Се додека некој не реши да ве тужи.

    Срамота!!!!


    И пак ќе кажам... Не зборувам за МЈФ, јас и ептен ретко ја отворам, така што сеедно ми е за темата, ама за двојните аршини, да...
    А најсмешна си ми коа се правиш на три и пол или даваш млитави објаснувања кое ни двегодишно дете не може да ги проголта.

    Ај, доста од мене на темава.
    Може ко ќе ја отвориш “Прашања за форумов” ќе пишам нешто и таму :hai:
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Јас како што знам на децата на јавните фаци им ги замаглуваат лицата, бидејќи не се јавни фаци и може порталот да лапа тужба доколку нема одобрение.
    @RainBow, профилот на колишев, бети буп. Профилот е баниран не постои исто како и мислењата и сликите што ги постираше тука :)
     
    На Cka и An-na им се допаѓа ова.
  5. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.448
    Пол:
    Женски
    Ај,да пријавуваме,пријавуваме,ама џабе.
    Многу пати пријавив муабети во МЈФ за лица кои не се јавни фаци,но мислењата не беа избришани.
    Значи таа Марија,блогеркине,старлетине и децата на политичарите не се јавни фаци,ама кој да сфати....
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.062
    А бе шо е крива политиката, шо генерации луѓе не чуле за Вртев? Не реди политиката таму фотки од Мели и Јоци како корнер стоун на темата.

    За начинот и предметот на коментирање, не треба затворање тема. Треба модерирање и пријавување на несоодветните постови. За име на вистина, не сум приметила колку и што од несоодветни коментари е тргнато, не сум евидентичар. Ама ако нешто ми падне во очи, пријавувам.
     
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Пак ќе кажам, се повторувам ама ќе кажам. Нека има коментирање на јавни фаци. Ама зошто се толерираат коментари ко глупа, грда, проста, дебела? Такво нешто да напишеш на друга тема ќе те избришат, можеш и бан да добиеш. Зошто не се бришат таму? Многу е можно тие фаци да ја читаат фемина, па зошто бе толку гадости да читаат од луѓе што не ги познаваат и отепуваат време.
     
    На Someonespecial, dayla, smile:) и 2 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Политиката на форумот.
    Не политиката на политичарите :lol:

    И начинот на кој го модерираш форумот, што бришеш, што останува е политика на уредување.
     
    На smile:) и Biljarkata им се допаѓа ова.
  9. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.546
    Реин, ај кога си веќе тука, зошто мене ми ги избриша мислењата за Бетмен велит?
     
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Оти Бетмен не велиТ, туку кажваТ. :D

    Сори.. не можев да одолеам :$
     
    На LiliBoz, smile:), An-na и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Тај маабет во македонски јавни фаци повеке е гледање саир и која како е нашминкала колку брчки имала, кратко носела, имала целулит па фала богу сите сме луѓе никој не е совршен до толку детално да се влегува незнам..
     
    На Biljarkata, smile:), Mantub и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не ја читај таа тема. Што ќе ти е?
    Општо ,,јавни личности" немој да следиш, како ниту нивната биографија. Креирање лажни идоли е типичен "brainwashing''.
     
  13. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам дека трип егото пршти на форумов и не ми се допаѓа тоа што сакаат да се постави хиреархија на форум каде што сите сме исти и премногу лично се сфаќа. На форум им пречат лажни вести кои веднаш се демантираат чиниш на научна конференција си па "битните" вадат истражувања и лична статистика. Збориме и се бориме за слобода на говор на жената и слично, а се сечеме во корен. Не се дозволува ни преку комуникација некој да извлече или креира критичко размислување. Потребата за моќ и алтер еготото доминираат и на форум. Тоа што со години сме биле под нечие ропство уште ни врие во корените.
     
    На Nigredo Odor, BlackNight, Bicka77 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Ina V

    Ina V Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    1.560
    Пол:
    Женски
    Браво! Слобода на говор - основен постулат на модерното општество. За жал со сите форми на авто цензура, политичка коректност и слични механизми сами си го поткопуваме и ускратуваме ова основно човеково право.
    А, за вкусовите не се дискутира, секој со своето ниво.
     
    На SummerGirl, buba4e89, Elaine и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Барам јавно извинување од @Lella за избришано мислење кое немаше никаква навреда,ниту иронија туку ме дискриминираше со оф-топик. Исто така моето мислење да биде вратено од нејзе. Фала
     
    На Ina V му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Од сдк се избришани сите мислења кои беа надоврзување на првичното и предизвикуваа офтопик. Нема да бидат вратени.
     
    На Scott Weiland, Snow-Star и LiliBoz им се допаѓа ова.
  17. Ina V

    Ina V Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    1.560
    Пол:
    Женски
    Сосема е нормално да има надоврзување на претходни мислења, така се развиваат дебати, не може да бидат толку ригидни рамките на една тема. Одредени отстапувања се потребни за динамика на разговорот и размена на идеи и мислења.
    Поимот "офтопик" понекогаш се користи за отстранување различни или по "out of the box" мислења и тоа е погрешно.
     
    На SummerGirl и buba4e89 им се допаѓа ова.
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Браво. Моето не предизвикуваше никаков оф топик ако ти пречело тоа за членката си можела да го остраниш. Тебе ти одговара да дискриминираш членови со образложение “офф топик” со што автоматски им го скратуваш правото на мисла. А за скратување на право на мисла постојат закони.
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Остави ја, премногу лета и многу е мала за да разбере некои работи.
    Овде има членки што вреѓаат ама не им ставаат банови пошто приватно се другарки,па се лигават меѓу себе. А дека Лејлица си потфрли како модератор си потфрли,за мене е нула више.

    Ајде сега нека се избрише и ова ко цреша на тортата па уште повеќе ќе сме дискриминирани и ускратувани од право на збор.
     
  20. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Имам впечаток дека постојат членови кои намерно иницираат кавга со други, иако тие други не искажале никакво мислење со кое би ги навредиле или па на било кој начин ги афектира. Како да им е душевна храна кавгата на форум, буквално и како да се зачлениле за таа намена. И зошто темата за банирани корисници е неактивна уште од 2017 година.
     
    На Laufinam, elenaeli22, Bicka77 и 5 други им се допаѓа ова.