1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ни е потребно враќање на старото работно време?

Дискусија во 'На работното место' започната од Silver.E, 7 мај 2014.

 1. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.276
  Одлуката што ја донесе Владата на соседна Србија за промена на работното време во државната администрација, предизвика голем интерес во нашата земја. Предложеното работно време од 7:30 до 15:30 часот, кај многумина од нашите граѓани се доживеа како „враќање на филмот“ од пред десетина и повеќе години. Се вратија спомените на „старите добри времиња“ кога државната администрација рано наутро заминуваше на работа, а во раните попладневни часови нејзините припадници беа дома и уживаа во семејниот ручек.

  А, за ова не знам како е можно (нели е на државно ниво):

  Штипскиот градоначалник Илчо Захариев донел одлука според која вработените во штипската општинска администрација ќе работат од 7 часот наутро до 15 часот попладне.
   
 2. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.485
  Па мислам дека со промената на работното време кај администрацијата, ќе се промени и работниот време кај останатиот јавен и рпиватен сектор.И да, јас сум за, многу подобро е да идеш у банка у 7.30, а не у 8.30 или у продавница у 8.00
   
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  И те како е потребно, станувањето рано е можеби тешко, ама се навикнуваш, со ова работно време до 4ипол, 5, додека се прибереш дома и одмориш, денот поминал, приватен живот 0 :|
   
 4. Bubbi

  Bubbi Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  563
  Да да.... и те како е добро тоа.
  Кај што јас моментално работам има 5 смени за избор и ротирање:
  7 - 14
  8 - 15
  мегусмена 10 - 17
  14 - 21
  15 - 22

  Вистина е дека испаѓаат 7работни саати, но се работи и во викенд па така месечно сума-сумарум достигнуваат тие законски наведените. Да и колегијално, секоја со секоја колешка ќе се видиме и сите информации ќе си ги пренесеме. Нон стоп некоја со некоја се поклопува на саат време и секогаш знаеме што се случува.
  Ама мноооогу е добро кога после прва смена, во 14 си слободен човек. Се има време и за дремка поручек од накај 15 до околу 17 часот, и пак приквечерината и вечерта се слободни. И да си легне човек во 23х до утредента до 6 и 30 ќе се наспие. 8)
  Вторите смени се .... немам коментар...или јас не знам да се организирам кога сум попладне и безцелно со нула вон-работни активности го трошам денот, или не знам што е финтата ... ама тапа се. |(