1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали носите очила за вид?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од anamarija65, 2 октомври 2015.

  1. anamarija65

    anamarija65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    @Rama многу ми е жал за тебе... се надевам дека со наочари ќе ти се оправи видот! Само продолжи да носиш.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Носам. Прво купив правоаголни, црвени. По некое време ми здосадија, а и немав толкава "слобода" на гледање. По некое време неносење, ми се зголеми диоптерот и земав поквадратести и големи
    [​IMG]
    Ама и тие ми здосадија, па не ги носев негое време и пак ми се зголеми диоптерот. Од - 0.25 на - 1.00 ми отиде.

    На крај земав слични како претходниве, но рамките се поокругли на долниот дел. Овие повеќе ги носам зашто се нервирам кога не гледам чисто. Леќи сакав да земам, ама премногу хигиена треба за нив.
     
  3. anamarija65

    anamarija65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Да премногу хигиена треба за леќи и одговорност @Papillon.Papi :D јас си ја имам таа одговорност и многу водам ред со хигиената и нема да ми смета ако ставам леќи
     
  4. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Ми дадоа наочари ко помала , ама си играв играчки и ич не ги носев неколку години . Сеа сум до степен ништо да не гледам од далеку па си направив нови и ретко ги вадам од глава . Иначе кај мене проблемот со видот е од висока температура се оштетил
     
  5. nata38

    nata38 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Не носам очила за вид.
     
  6. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Носам ... некогаш ги сакам ама некогаш мразам да ги носам ама то е
     
  7. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Ауу леле кога ќе слушнам очила за вид ми се кревет перјата сум носела 3 години очила една неписмена рекла треба да носам кога читав ги вадев не можев да читам а и за секојдневно ги вадев ми пречеа бадијала сум носела ццц неписмена како ја примиле на работа :@:@:@ за малце ке ме оќореше и тогаш ќе ме упропастеше за цел живот.
     
  8. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Треба да носам, ама не ги носам. Мислам ги имам дома де, ама веќе година и повеќе не сум ги ставила.
    Срам ми е да ги носам, какви грди рамки сум купила, џабе фрлени пари.
     
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Треба да носам за далеку ама си стојат во футрола. Имам главоболка ко ќе ги носам и тоа не од погрешен диоптер, туку од рамките (а не ми се тесни).
    Најмногу ми требаат ко ќе почнува да се стемнува, не знам дали е до мене ама тогаш ми е најматно.
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.837
    Пол:
    Женски
    Носам, и тоа со голем кејф. Диоптер 0,25 и не дека нешо многу ми треба, ама пуста желба за наочари.
    I wanted to look like a hipster before it was cool 8-|
    Само поише сакам стил секси библиотекарка отколку хипстер :)
     
  11. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Jas nosam leki veke 12god i nemam nikakov problem ne ni osekam deka nosam nesto za diopter :) A imam i naocari pa sea bidejki sum so mesec ipol bebce mnogu poveke mi koristat naocarite :) A za poracuvsnje leki od internet prv pat slusam i ednas poracav mi stignaa naocari za sonce skrseni pa koj znae kakvi bi mi stignale lekite :| So oci nema igracki, barem spored mene
     
    На classy_M и anamarija65 им се допаѓа ова.
  12. anja_queen

    anja_queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Nosam i jas, megutoa ne se naracani od internet, pred se poradi toa sto sakam da gi proveram i vidam pred da gi kupam, ne bi rizikuvala preku net za nesto takvo :)
     
  13. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    И јас бев скептична околу порачувањето леќи на интернет, но по разговорот со @koritsaki која ми кажа дека имала која веќе неколку години порачува леќи од ибеј и нема никаков проблем, се решив да порачам. Сепак леќиве стигаат од проверени селери од Полска кои продват само такви работи. Пакетот стига со се фактура за што колку си платил. Не како кај кинезите пишување помали суми, па неисправна роба. И плус со оригиналната паковка е до буква се исто. Ако беа фалсификат немаше да е така.
    Мене ми се има случено од оптика купени леќи, едната да е залепена на пола и пробовајќи да ја одлепам ми се скина уште неставена на око.
    Сепак секој со своето размислување. Леќиве уште ми се на тест период, ма да штом до сега се ок ваљда нема да има проблем понатаму.
    Една марка леќи што во Македонија ги продаваат 2300 на нет ги најдов за 1500 и тоа со се шипинг. Епа 800 денари не се малку, тука имам течност за леќите и плус кусур.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    носам очила за вид, и не не порачувам преку нет :)
     
  15. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Nosam ocila od 9 hodini eve sega imam 20 i se do sega imam problem na diopter od 1,5 stasav sega do 5,5 a redovno gi nosam toa e toa a bi sakala da ne gi nosam bolno e koga ke ja vidis razlikata od so naocari kako gledas bez naocari :/
     
  16. anamarija65

    anamarija65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Дали ги почитуваш правилата за седење на лаптоп/мобилен? Мене за мобилен на очно ми рекоа да го користам само кога ќе се јавувам или ќе се сликам и исто така ако пишувам пораки. На мобилен на фб никако. И на лаптоп можам да седам 1-2 часа на ден. Треба секогаш да ги носам очилата и да правам масажа на очите. @Dzulija*
    Мислам дека ова може барем малку да помогне...
     
    На Dzulija* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Ne sedam na kompjuter a na telefon da fala na sovetite
     
    На anamarija65 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Носам и очила и леќи. Нормално не истовремено. :rofl:
    Некогаш ми е поудобно со леќи, некогаш со очила, претежно зависи од тоа дали ми се брца во око или не. 8-|
    Некогаш едноставно знаат леќите да ми засметаат, ако не сум доволно наспана или ако сум седела премногу на компјутер.
    Во секој случај, и двете средства се корисни. Употребата зависи од лични преференци.
    :)
     
  19. betty boop

    betty boop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Kako da se nateram sebesi da gi stavam naocarite koga osum godini ne sum gi stavila
    a trebase od koga na kontrola da odam . Osekam deka imam potreba od niv koga citam kniga ili sum na kompjuter koga rabotam ama od malecka sum gi zamrazila i imam nekakva odbivnost kon niv . Koj znae kplkav ke mi e sega diopterov ama kako sto sum trgnata za brzo tesko deka ke odam da go proveram . Samo odolgovlekuvam . Pa osum godini i ne e malku :(
     
  20. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Воопшто не си правиш услуга.Предолго ги одбиваш наочарите а колкав и да е диоптерот секакоти требаат.И јас ги мразев.Ама сега си ги сакам,дел се од мене и сите викаат дека сум поубава со наочари.Од моментот кога ги ставив ни еден ден немам поминато без нив.Многу ми е добро и не можам никако без нив.Стави ги.Ако не ти тшсе свиѓаат смени оквир ама носи ги.Се е навика.
     
    На betty boop му/ѝ се допаѓа ова.