1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали носите очила за вид?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од anamarija65, 2 октомври 2015.

  1. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Носам и леќи и наочари, зависи за што кога сум расположена.
    Имам кружно лице и баш таков тип очила имам одбрано.
    Порано носев нешто слично како на аватарот и кога си ги гледам сликите наназад морам да си признаам дека лош избор сум направила. Први очила ми беа тие. Црно бели плус а јас шатирана. Кај ми бил паметот.
    Дефинитивно има врска какви очила ќе одбереш на каква фризура и лик.

    Сега ми се далеку понежни овие што ги имам, бледо розеви, метал, горе имаат рамка, долу само на конец се стаклата, обично носам бургунди боја на моливче на очи или сенки, така да изгледа одлично.
    Воопшто не се ни приметува розевото.
     
  2. The.Marilyn

    The.Marilyn Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Јас носам уште од 7 одделение, малце и сама сум си крива зашто како помала ми беше ќеф да носам наочари, незнам интересно ми беше и наумив, нон стоп дремев 5cm пред телевизор, или компјутер за да можам да носам (facepalm)(facepalm) и така до сеа сменив неколку рамки, па носев некое време леќи, сеа пак сум на наочари ама дефинитивно се одлучив леќи да си зеам..само до кога ќе трае и тоа незнам :D
     
    На jelena.rozga му/ѝ се допаѓа ова.
  3. girl__20

    girl__20 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    1.588
    Пол:
    Женски
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Носам само кога сум преморена! тогаш ми требаат, инаку ќе преживеам и без нив во редовни околности
     
  5. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    Да. Ги носам само за на факултет, по дома и надвор престанав. Диоптерот ми е -1, што значи катастрофа ми е видот за надалеку, но се одвикнав од нив и мижуркам сега кога се обидувам да видам нешто подслеку од мене. Па кога ќе ми текне колку луѓе имам одминато.... :clap:(facepalm)
     
  6. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Да. Време ми е да одам да си го проверам диоптерот наместо да зумирам кога сакам да видам нешто, ама инаетот е посилен сега за сега :D.
     
  7. Morenaa

    Morenaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Имам и требада ги носам ама никако да почнам, ги носев малку на почетокот..
    Ги ставам малку на факултет дури да ме заморат оти не сум навикната и остатокот од предавањето само слушам.Инаку ми се - 0,75 , и тоа ако седам понапред гледам.. можи ми се зголемил диоптерот 8-|
     
  8. Queen^^

    Queen^^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Да и ги мразам, ниеден обилик не ми стои,а без нив ништо не гледам. Леќите пак скапи се.
     
  9. mandy_gorgeous

    mandy_gorgeous Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2016
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Како помала ги носев почесто, сега само во училиште и тоа кога ептен ништо неможам да прочитам. Леќи имам али неможам да ги ставам (facepalm)
     
  10. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Не не носам, и не дај боже да носам, дечкоми носи и сака да се прави операција ласерска, има ли некој што се има направено и дали било успешно? ви посакувам на сите шти носите да не носите и даа гледате совршено чисто!
     
  11. Ana Marija 1

    Ana Marija 1 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    9.937
    Пол:
    Женски
    Како дете носев некаде до 8-мо одделение. За среќа веќе не ми требаат.
     
  12. jelena.rozga

    jelena.rozga Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    205
    Nosam. No ne poracuvam, drugo e koga ke probas na svoite oci.
     
  13. redmama

    redmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Да ама само за работа и ги ставам откако ќе ме заболи главата претходно никако да ми текне.
     
  14. Eveline

    Eveline Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Јас носам веќе 5 години, прво ич не ги сакав ваљда оти не ми беше погоден оквирот [​IMG] а ептен мал диоптер имав -0.5 и од што не ги носев редовно ми се покачи на -1. Сега си земав нови наочари и леќи, ама толку сум се бендисала со новите [​IMG] (винско накај виолетово се), леќите само за излегување ги ставам. 8)
     
  15. Fitteen

    Fitteen Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Носам леќи, а и наочари, но поретко (сега си купив едни нови и кога ме видоа дури и добив надимак Миа Калифа :drunk:), но многу поретко. Видот ми е -3 пустата (facepalm).
     
  16. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Да, носам.Почнав од седмо одделение и коа дознав дека треба да носам наочари буквално се акав од земја од плачење.Почнав со многу грд оквир, правоаголни беа и ги мразев.И не ги носев, само на школо часови кога ќе имавме и кога требаше да гледам од табла.
    После прва година си зедов нови оквири, црни, мачкини и ептен се бендисвам во нив.Па коа ќе ставам туш под нив,за мерак ми се.8)Само што и овие не ги носам баш најредовно затоа што имаат малку,да не речам необичен и елегантен изглед, и не ми се баш да ги носам во секоја пригода.Иначе диоптерот ми е -1,5.А и доста доктори имам слушнато кои не препорачуваат наочари да се носат 24/7, така да си наоѓам оправдание.:D
     
  17. -Cute_Ownership-

    -Cute_Ownership- Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Јас треба да носам очила за вид ама никакви неможам да си најдам што ми одговараат, а незнам за леќи да носам некако ми е страв :)
     
  18. Fitteen

    Fitteen Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Не е ништо страшно верувај, многу се лесни и меки и неможеш да се повредиш, а за инфекција треба да ги вадиш и ставаш со чисти раце и да внимаваш на шминка, језда јас никогаш не сум се инфицирала до сега а веќе 2 години ги носам :), ако ти е помал од -1,5 диоптерот нема потреба од леќи, доволно ти се очила сега за сега ;)
     
    На -Cute_Ownership- му/ѝ се допаѓа ова.
  19. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Само за читање за гледање не.
     
  20. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Носам за читање... носев цел живот до седмо одделние, ајде сега пак реприза, можеби не гледам добро ама каков изострен слух имам абе чудо нешто :)