1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали носите очила за вид?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од anamarija65, 2 октомври 2015.

  1. QueenBeyonce

    QueenBeyonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    828
    Пол:
    Женски
    Нормално е да имаш малку потешкотии во привикнувањето, понекогаш и да ти се мати, но не и постојано. Главоболка(особено во пределот на слепоочноците) не би требало да имаш. Кај мене тоа беше случај со погрешен диоптер, кој уште повеќе ми го влоши видот. Ти препорачувам да отидеш кај друг лекар и слушнеш друго мислење.
     
    На candy.cane и Glowy им се допаѓа ова.
  2. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    3.837
    Пол:
    Женски
    Да, нормално е. На почетокот не ги носи постојано, првите неколку дена постепено зголемувај го времето кога ги носиш , за да се навикнеш убаво и без проблеми. Така ме посоветува мене очен лекар.
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.802
    Допаѓања:
    6.308
    Пол:
    Женски
    Може да се случи, може и да ти блешти, да ти се гледаат скали привидни додека одиш, да ти се врти. Но со тек на време ќе се привикнеш.
    Секако ако во случај не ти се подобри повторно на доктор, па дури и промена на доктор. Особено ако продолжат главоболките. Главоболката е индикатор за грешна диоптрија.
     
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Да. Мене кога ми ја зголемија диоптријата, се ми беше заматено и имав главоболки. Дури и се вратив да проверам да не ми ја утнала, па 2 пати ме проверуваа. По недела ипол се навикнав
     
  5. Vjosa

    Vjosa Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Треба постојано да ги носам очилата но многу на нерви ми одат не ги сакам, така да само кога возам ги носам.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Mi dadoa denes nov diopter na desno 0.25 na levo 0.75 za daleku. Slabi li se tie dioptiri ne se razbiram voopsto
     
  7. QueenBeyonce

    QueenBeyonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    828
    Пол:
    Женски
    Да. Најслабите.
     
    На BlackSwan22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Sega gledam deka mi se -0.25 i -0.75 tie se po jaki neli ? Ne mozam da gi najdam dioptire kako odat koj se najslabi koj najjaki
     
  9. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Да, тоа не е голема диоптрија, но со текот на времето ќе ти прогресира.
     
    На BlackSwan22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. QueenBeyonce

    QueenBeyonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    828
    Пол:
    Женски
    Минусот значи дека имаш кратковидност т.е не гледаш на далеку. Може и не мора да прогресира, се зависи од возраста.
     
    На BlackSwan22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Негативни се за далеку, не е голем диоптер. Совет: носи ги редовно за да не ти се зголеми. :)

    А да пробаш леќи?
     
    На BlackSwan22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.802
    Допаѓања:
    6.308
    Пол:
    Женски
    Како што напишаа и членикте погоре минусот значи дека не гледаш далеку, односно си кратковидна, ако имаше плус пред бројките, тоа ќе значеше дека не гледаш блиску, односно далековидна.
    0.25 е најслаба диоптрија, и 0.75 е слаба така што no worries.
    Носи ги наочарите редовно, зашто со секое напрегање да видиш нешто, го оштетуваш видот.
    Може и да ти се подобри, да ти остане иста, а може и да се зголемува, зависи, нема правила.
     
    На cresa-jagoda, poi и BlackSwan22 им се допаѓа ова.
  13. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Da znam deka e za daleku,jas prasuvam za -0.75 i -0.25 dali e mnogu no sega veke znam. No sakam da vidam nekoj lista so dioptir so se ispisani koj se najvisoki koj se najniski ne mozam da najdam.

    Fala vi na site na odgovorite :l:
     
    Последна измена од модератор: 7 август 2020
  14. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Најмало е 0,25 и потоа 0,5 па 0,75 па 1,00 па 1,25 итн (се зголемуваат за 0,25). Не сум сигурна дали постои максимален диоптер во бројка, но познавам луѓе што имаат и по 7-8 диоптрија. Ти сигурно гледаш и без наочарите, но треба да ги носиш за да не ти сс влоши.
    Еве јас почнав од -0,75 со -1,00 мислам и сега да не носам -1,5 со -1,75 (мислам). Со оваа диоптрија гледам тешко, а со поголема главата ме боли. Особено потешкотии имам на училиште и затоа имам уште еден пар наочари со диоптрија над -2 мислам нешто така и ги менувам на неколку минутки кога ми требаат.
    Бројките се паметат на почетокот, после се забораваат. :whew:
     
    На Glowy, BlackSwan22 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Falaa ti na odgovorite
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.485
    Допаѓања:
    7.352
    Пол:
    Женски
    Што поголема бројка, поголем диоптер, било во плус или минус. Мал ти е диоптерот, но може да порасне, зависи од возраста. Минус диоптер расте до кај 26-7 години, мене маалку ми порасна на околу 15-16 години, брзо откако почнав да носам наочари. Еве 10тина години не ми е мрднат, -2.5 ми е, доста поголем од твојот. Носи си ги наочарите редовно и немаш гајле.
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Носам очила со диоптер +3,75 на двете стакла плус имам страбизам од мала. Како мала сум имала поголем диоптер и сум оперирана за корекција, но сега неможам да си дозволам операција. Немам проблем со носење очила, баш напротив неможам да се замислам без нив, но повремено најчесто при замор окото кое ми оди навнатре е позабележливо. Дали знаете некои вежби кои ги одмараат очите и можам некако да влијаам на мускулот?
     
  18. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eyeexamtest.eyecareplus&hl=en

    Би ти ја препорачала апликацијава. Последниот пат кога ја имав, беше бесплатна за симнување и користење. Има навистина добри вежби за очи, зависи за каков проблем се работи.
     
    На PoisonGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Не носам, се' уште. Не сум забележала проблеми со видот.
    Меѓутоа, со оглед на тоа што поминувам голем дел од денот пред компјутер или со телефонот, ништо чудно да почнам да носам наскоро. Што и да се случи, не е ништо трагично. Луѓето што носат очила ми се симпатични :)
     
    На sunshinebabe и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. sunshinebabe

    sunshinebabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    6.545
    Пол:
    Женски
    Носам да, минатата недела бев да го менувам и ми е покачен (facepalm) На десното око е -2.5 а на левото -3 :wasntme: