1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали облеката ја зголемува самодовербата?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 11 мај 2011.

  1. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Па, за оние кои немаат самодоверба, може да послужи за да си ја маскираат таа внатрешна несигурност со проверена, стилски искомбинирана и впечатлива гардероба.
    Но, сепак тоа е само површно маскирање, зошто самодовербата е внатрешно чувство, а несигурноста си тлее внатре во личноста. Ако не и е удобно во таа, повеќе наметната облека, која не е нејзин личен стил, тогаш пак ќе се чувствува несигурно и покрај напорите да изгледа самоуверено во неа.
     
    На Florenсе, Neodlucna и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  2. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Ми ја зголемува и мислам дека е нормално.Кој не се почувствувал барем еднаш посебно заради некое парче облека според мене лаже.Јас си ги правам комбинациите според тоа како се чувствувам тој ден и понекогаш и иста комбинација која направила да се чувствувам супер некогаш дента може да не ми одговара на расположението.Исто имам парчиња облека кои со години не ги носам зошто не ми дошло такво расположение и понекогаш го менувам мислењето и ги заносувам.Има и такви кои кога и да ги облечам се чувствувам прекрасно и посебно.Особено кога ќе си се средам од глава до пети:makeup:(hollest) 8)

    Па и жалче сум бе, едвај си наоѓам работи да се скорз точни за мене и во висина посебно, зошто сум целата ситна,а некако и најмалите бројчиња сега ги прават поголеми од порано и се разочарувам, толку имам мерак на нешто да си купам и на крај се нема бројче.Па затоа кога ќе најдам нешто таман да ми е, особено за вечерни излегувања,ептен се возбудувам :D

    *едит:
    Mислам дека нема врска гардеробата ако некој воопшто нема самодоверба, не може магично да му ја додаде, си се познава по човекот кој е искомплексиран.За нијанса две може да се почувствуваш убаво, ама не е едно моментално чувство дефиниција за самодоверба. Ниту пак дека некој пробува да се маскира со впечатлива гардероба, тоа си е сопствен печат и начин на искажување, зошто да се гледа како маскирање.Па верувам дека ако одиме во крајности и најсамоуверен човек нема во партали да се чувствува самоуверено и добро.
     
    Последна измена: 23 декември 2015
    На eloves, praski4e, NESKAFE25 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Ми ја зголемува секако и треба тоа да е така млади сме убави кога ќе се дотераме треба се на нас да крца и уште поубаво да се чувствуваме и секако кога ќе се дотерам самодовербата ми расте затоа што се чувствувам убаво да имам нешто ново како и сите др. и благодарна што тоа ми било овозможено :)
     
  4. Incule

    Incule Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Да,ја зголемува и тоа многу
     
  5. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Се разбира дека ја зголемува. Не е исто да се излезе во некоја прекрасна комбинација и во нешто без врска. Баба ми употребува една поговорка: руба краси, руба гнаси. :D
     
    На JProud му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Кај мене облеката нема влијание. 8)
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Да, ја зголемува дефинитивно!
     
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Мене ми влијае. Обожавам кога ќе се пицнам у нешто што ми е омилено за носење или во кое се допаѓам ептен како ми стои на моето тело. (hollest)
     
    На H.VAGA, BlackMistery, Didi22 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    19.842
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека ја зголемува..
     
    На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Облеката знае да ми ја зголеми самодовербата до максимум.. Некогаш знае и целосно да ми ја уништи. Се зависи од тоа како ми стои парчето што сакам да го носам.
     
    На AngIv му/ѝ се допаѓа ова.
  11. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Кога носам нешто во кое се чувствувам удобно, самодовербата автоматски ми се зголемува.
    Исто така, забележувам дека некои парчиња облека ми даваат чувство на моќ и авторитет, на пример, сако, костим итн.
    Ист ефект за мене има и црната боја, ме прави да се чувствувам моќно, особено кога целата сум облечена во црно.
     
    На Tanjamm, cresa-jagoda, Ugly Duckling и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. BiciBib

    BiciBib Нов член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Абсолутно да. Зависи од парчето кое што го носам :)
     
  13. sanja8

    sanja8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Aпсолутно да!
     
  14. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно да!
    Сум приметила по мене, кога носам нешто убаво се осеќам како дама, со став, со гордост. А кога носам нешто што не ми е убаво се осеќам како саката.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Да
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.545
    Допаѓања:
    115.486
    Пол:
    Женски
    Не ми влијае.
    И да сум дотерана е џабе ако денот не ми е добар.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Апсолутно да.
    Јас генерално од дома испаѓам секогаш дотерана од глава до пети, скоро никогаш во тренерки, хеланки и слични работи кои не се елегантни.
    Елеганцијата дава чувство на моќ и самодоверба. :makeup:
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Да, дефинитивно
     
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Во принцип немам некоја мала самодоверба, ама и не ми е висока до плафон, онака нормално се чувствувам, е сега нормално дека самодоверба имам повисока ако се дотерам а не да излезам во алиштата во кои би готвела по дома, што не ми се случило до сега.
    Е најмалку самодоверба имам во ПМС, абе и најмногу да сум пицната јас сум тогаш раскенкавена, со размислување како е многу тешко жена да си и стомак да те боли, па мачнини да имаш, ми трае 24 часа и од нареден ден пак е најубаво жена да бидеш 8) :angel:
     
  20. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Доколку некој нема самодоверба и најубавите парчиња облека да ги облече, залудно е, пак ќе ја нема, може само да му послужи како маска и да ја прикрие таа несигурност во себе.

    Лично мене не ми влијае на самодовербата, најчесто сум во тренерка и патика и се чувствувам супер, немам проблем да излезам било како облечена.