1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали облеката ја зголемува самодовербата?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 11 мај 2011.

  1. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Мислам дека да и тоа многу ама усте поубаво е кога ке ти даде и комплимент за тоа како ти стои :)
     
  2. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Уф и тоа како. Кога ги носам омилените парчиња сум посреќна и посамоуверена, одколку коа ќе облечам нешто ради реда, а не ми е по ќеф. Ми влијае и на расположение, ептен сакам коа лето се облекувам во весели бои, ми дава живост и на мојот карактер. Сакам кога ми е средена косата, немора фризури, него онака само да е чиста, мазна, сјајна, а не да се кријам да не ме забележни некој. Или ноктите сакам да ми се средени. На времето кога ги грицкав ја криев раката цело време, и умот таму ми беше.
    Вака кога сум средена се осеќам супер. А самодовербата доаѓа од тоа ти како се осеќаш внатре. Колку посамоуверена си, толку подобро и облеката ќе изгледа на тебе, без разлика што носиш
    Ако јас носам ниски сандалчиња и се осеќам прекрасно тогаш ќе зрачам со повеќе смоувереност отколку некоја девојка што облекла штикли, а е смуртена зашто не и се по ќеф или мисли дека не и стојат добро

    Посебно ми се зголемува самодовербата кога носам секси долен веш :D иако никој всушност не го гледа, јас се осеќам секси во него и тоа доаѓа до израз преку самодовербата
     
    На FBI, marama, ludoto19 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Dejana.M

    Dejana.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    411
    Искрено многу посамоуверено се чувствувам кога носам секси долни веш,многу по привлечно,и многу по вешто шармирам макар и во присуство на дечко ми(како резултат на поголемата самодоверба)!!!

    Самодовербата и те како ни носи големи бенифити на секое поле,јас најсамуверено си се чувствувам кога носам (претежно) црн стреч припиен фустан кој суптилно ја изрзува фигурата на телото,и ги дава до израз сите женски адути.Нешто вака на пр:
    [​IMG][​IMG]

    Убаво е девојката да се чувствува прекрасно во својата кожа,облеката сето тоа го допринесува,но секоја девојка може да се чувствува самуверено ако знае да ја носи својата гардероба и да ја искористи својата сексуална енергија.

    Девојки облечето го своето омилено парче облека,подигнете ја својата самодоверба,употребете шарм трик,и хипнотезирајте ја околината.
     
  4. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Влијае и тоа многу ;) :rofl:
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Да, облеката влијае на самодовербата а џабе е се ако таа сама не верува во себе дека е убава. Ако таа верува во себе тогаш облеката е само шлагот а таа едноставно зрачи на сите страни.
     
  6. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Мене ми ја зголемува самодовербата облека во која се чувствувам удобно.
    Колку сака нека е фенси шменси, ако не сум опуштена кога ја носам - самодовербата ми е под нула. Тоа особено важи за кратки фустанчиња или длабоки деколтеа, тука се пронаоѓам во коментарот на Росоњерка :) Во принцип јас и за по дома сум средена, или за спиење. Се нервирам ако не ми одговараат чорапите со маицата, пижамата или стегачот :)
     
  7. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Hell yeah! И тоа многу! Обожавам кога ке се дотерам како што доликува, од глава до пети. Но не мислам на мини суќни и длабоко деколте. Обожавам кога ке се облечам елегантано и во мој стил и ке зачекорам на улица со заводлива насмевка. Дури и ако сум ја облекла најубавата и омилената долна облека (Која нормално не се гледа :D ) Се чувствувам самоуверено. И како што чекорам чувствувам дека машките се вртат а јас така гордо гледам само пред себе, довикнуваат, свират, озборуваат, зборат а јас сум ладна :rock: Е тогаш од среќа и самодоверба можам фиууу до небо да полетам. :rofl:
     
  8. All-that

    All-that Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    67
    Како и кај секоја девојка :) Ма кое чувство е кога во лето имаш лепршаво фустаче, што ти е по мерак, или кога си на "Модна писта" по крпените наши улици, ама ху карес, ти си тип топ во новите ципели кои можат да се отпростат од подлогата или во посериозен случај од самата потпетица. Навистина, задоволство е кога сме средени, убаво миризливи, и крадиме туѓи погледи....
     
  9. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Да премногу. Доколку не се чувствуваш убаво во тоа што носиш ќе мислиш сите во тебе гледаат и дека нешто ти фали. Ако сама си мислиш дека си скоцкана како што треба одма зрачиш со подруга енергија
     
  10. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Дефинитивно многу ми влијае. Кога ќе се дотерам или си купам некое ново парче облека по ќеф зрачам со позитивна енергија и самодоверба, многу сум порасположена. Не ми е битно што другите мислат за тоа што сум го облекла, битно мене ми е убаво :)
     
  11. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Да и тоа како ја зголемува.
    Јас многу пати имам видено просечно убава девојка и сум рекла WOW, заради целосниот стајлинг. Ако ја тргнеме облеката од неа верувам дека нема да искоментирам ништо посебно :?:
    Јас тргнувам од самата себе. Не сум иста во тренерки и широка маица и во некои тренди фармерки со потпетици на нозете.
    Па и да не сме нашминкани, едни наочари и веднаш изгледаме повпечатливо ;)
     
  12. Karol.Ina

    Karol.Ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    73
    Дефинитивно ДА !
     
  13. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Да и те како :)
    Секоја девојка која подолго време се чувствува лошо, депресивно, осамено, слободно нека си го облече најубавиот комплет гардероба, со најубавите штикли и нека прошета низ градот. Прво во самата гардероба ќе се чувствува прекрасно, независно дали девојката има вишок килограми, бидејќи со добри парчиња, скроени за нејзина конструкција, а не парчиња кои некој моден тренд ги диктира a ќе ми простите но не секому прилегаат... и те како има да и се зголеми самодовербата. Пак и кога ќе примети еден, двајца, па тројца како ја погледнуват малеее :) нормално дека има уште повеќе да крши колкови кога ќе оди и тоа носот да го вивне да пресече некој облак ^_^
    I see you baby shakin' that ass :P
     
    На esperanca, marama и julie77 им се допаѓа ова.
  14. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Да ја зголемува. Иако облеката не го прави човекот, сепак начинот на облекување влијае врз тоа како се чувствуваме. Нашата претстава за себеси има огромно влијание врз тоа како другите луѓе не доживуваат.
     
  15. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    ДА!Барем за мене има огромно влијание тоа,дури не сакам до толку...ако не сум средена и убаво облечена неможам да се осеќам убаво-никако!Едноставно сакам да бидам стално средена...

    сакам лицето и косата да ми бидат средени секогаш,дури и да сум во тренерки,и да одам по цигари,и стално мирисам убаво,не мора да носам штикли за да се осеќам посамоуверено.
     
  16. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Да, секако дека ја зголемува.
    Секогаш сакам да бидам пицната од глава до пети....освен кога идам во школо ме мрзи ненормално да се средувам во 7 сабајле :$ но и не е потребно за таму :D .
    Инаку сакам кога со убавиот изглед мамам и женски и машки погледи, кога знам дека тоа што го носам навистина добро изгледа на мене. :)
     
  17. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Даааааааа! Премногууу! :emo:
     
  18. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.375
    Пол:
    Женски
    Да, ја зголемува. Верувам секоја девојка има омилено парче облека или чевли и кога ги носи се чувствува прекрасно. Речиси секогаш кога ме очекува напорен ден знам да ги облечам омилените обувки или пак фармерки и се чувствувам супер. Само што ќе се погледнам во огледало насмевка ми се појавува и одам посамоуверено, тогаш ни шминка не ми е потребна.
     
  19. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Да,да,да!
    Ако се облечам по мој вкус и претходно кога дома сум се студирала пред огледало ептен си сум се допаднала,ќе си шеткам со мерак и секако ми се зголемува самодовербата.
    Често кога немам време,пример за на факс,да се средам и набрзинка сум се облекла,тоа што сум нашла,се осеќам некако чудно,стуткано :D .
    Ако облеката си е во мој стил,нешто што пред се мене ми се допаѓа,посебно пак ако добро ми стои и одговара на мојата конструкција,самото тоа ме прави посамоуверена.
    Тука не играат улога нови алишта,марка и слично,туку тоа како јас се чувствувам во нив.
     
  20. la.parisienne

    la.parisienne Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    172
    Да, затоа што кога изгледаш убаво и се чувствуваш убаво.

    А, особено кога се носи облека од познат бренд, тогаш се чуствуваш .. Незнам дали моќно е најсооедветниот збор, но така како да можеш се.

    И да не заборавиме колку сите го сакаме „одиш по улица, се вртат по тебе“ моментoт кога си dressed to kill. :D