1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали облеката ја зголемува самодовербата?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 11 мај 2011.

  1. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Да. Не мора бренд, не мислам дека расте 10 цм ако си во бренд, но по мерак и убаво облечен и скоцкан, и те како. За жена па муабет ич не прам, нов фустан, и -тргајте ми се од патот-. :D
     
  2. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Да, облеката ја зголемува самодовербата! Најблиско искуство со тоа ми беше баш викендов кога во последен момент одлучив да излезам и облеков тоа што прво ми падна на памет, тоа што прво се најде пред мене... Иако целокупните фармерки кои ги носев (фармрки+топ заедно) се модерни сега јас не се чувствувам удобно и цела вечер се ми беше глупаво и лошо си поминав... Цело време мислев како ќе ми паднат од мене...едноставно се чувствував како на стап да сум ги ставила (незнам кај ми беше паметото кога ги купував :rofl: )
    Значи немора нештото што ќе го носиш да биде по најнова мода, доволно е тоа ти да не се чувствуваш убаво во него па лошо се чувствуваш .
     
  3. something

    something Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    1.374
    Јас сметам дека облеката многу ја зголемува самодовербата :) мислам дека сите особено кога ќе облечеме нешто ново се чувствуваме поубаво и попривлечно. :)
     
  4. equip

    equip Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    25
    уфф премногу ја зголемува довербата! секогаш се чувствувам полна со самодоверба ако си се бендисам како сум облечена! ;)
     
  5. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Мислам дека носењето на вистинска облека автоматски ја зголемува самодовербата. Кога сум целосно средена се чувствувам посамоуверена и помоќна. И да.. тоа е "само мода", но влијае на моќен начин.
     
  6. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Кај мене да, и тоа многу. Поубаво се чувствувам кога сум си средена, носам нешто што знам дека ми прилега. Повесела сум, и тоа ја крева самодовербата. Ми се чини дека така сите повеќе ме забележуваат. А, пак кога ќе падне и по некој комплимент. :inlove: :$
     
  7. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Тоа e 100% докажано. Кога носам нешто ептен тренди, убаво и знам дека секоја сака да го има се чуствувам ите како самоуверено, да! :nod:
     
  8. fashionista

    fashionista Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    153
    секакко дека облеката ја зголемува самодовербата.
    не е исто да се облечам во широки фармерки и стара маица како и да се облечам во некоја слатка сукњичка и тесна маичка. но сепак најбитно според мене е да ни прилега тоа што го носиме ;)
     
  9. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Многу има мислења па не ги читав, ќе одговорам директно на прашањево :) .
    Епа вака, сметам дека облеката ја зголемува и тоа како ја зголемува самодовербата. Посебно на нас тинејџерите. Од искуство можам да зборам дека ако не сум дотерана се осеќам како да не се вклопувам со средината и имам чувство дека сум отфрлена.
     
  10. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    Големо ДА! :D

    Убава облека, облека во која убаво се чувствувам = самодоверба до небо. :D Но, сепак да разграничиме нешто, ако не се сакаш себеси или ако не си го сакаш сопствениот изглед и тело, ни најскапата облека не може да ти помогне. Мене можеби некои ме нарекуваат нарцис, но се чувствувам прекрасно во своја кожа и тоа и го покажувам. I always walk like I have an invisible tiara on my head! И тоа е совет што им го давам на сите. :D

    И секако, шопингот е ДЕФИНИТИВНО НАЈДОБРА терапија за депресивни или лоши денови. Едно парче облека = инстант добро распoложение. Кај мене така работи системот. :lol:
     
  11. Greenny

    Greenny Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    39
    Секако дека ја зголемува, барем кај мене...кога ми се допаѓа тоа што го носам сум многу посамоуверена отколку кога нешто не ми се допаѓа...тогаш се чувствувам како нешто да ми фали и едвај чекам да одам дома и да го соблечам тоа што го носам!!!
     
  12. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Да и те како. :)
    Ако носиш нешо многу убаво и те како посамоуверено ќе се осеќаш и ќе го носиш со самодоверба. Уште па некој кога ќе ти даде комплимент уште толку. :) Барем кај мене е така. :)
     
  13. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Сум забележала дека кога носам некое парче на облека што ми се допаѓа значи во глобала и како ми стои и се тоа дека с ечуствувам по самоуверено што знам можеби омилените парчиња на облека ми ја зголемуваат самодовербата
     
  14. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Да, многу и тоа. Секој се чувствува поубаво кога е среден од глава до пети и кога некој ќе се сврти по него.. Далеку од тоа дека облеката мора да е брендирана, скапа што и да е, туку едноставно да ги истакнува вашите сопствени квалитети :)
     
  15. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Искрено кај мене многу,многу ми ја зголемува самодовербата.Кога сум дотерана одма се чувствувам посамоуверено,помоќно,поубаво...а и самата околина поинаку реагира :$
    Понекогаш ми влијае и на расположението :D
     
  16. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Се средувам, се дотерувам, шминкам и секако поубаво и поудобно се чувствувам отколку кога сум најобично средена. Многу ми ја зголемува самодовербата, т.е. една од работите кои ми ја зголемуваат :)
     
  17. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Да, дефинитивно да. Едно е кога си средена тип-топ, друго е кога не си. Се разбира, кога си средена, нашминкана и самодовербата автоматски ти расте. По мое мислење облеката влијае на самодовербата, за некои девојки повеќе, за некои помалку, но сепак влијае.
     
  18. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Имам примери од две-три школски.
    Они не искачаа, беа мирни ученички, она ова. Кога почнаа летото да се дотеруваат, па миничи, па штикли . . .
    Сега се сосем други. Мило ми е за нив, ама не мораа да станат снобови. |(
    Така да јас мислам дека ја зголемува самодовербата. Не само кај девојки, туку и кај машки.
    Кај мене и така и така. Порано да, се грижев многу кој што мисли, сега сум друга, така да. . .
     
  19. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Да и те како. :) целата појава на средена особа делува убаво прво за себе како личност ... па потоа за тие околу нас :)
     
  20. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Охоо секако.

    Според мене е нормално да ја зголеми довербата. Сакаш да се истакнеш, да оставиш впечаток, да се покажеш за тоа голем удел има облеката, особено ако е ново купена тогаш се шеташ на сред чаршија сите да те приметат. :D