1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали од прв пат може да се остане бремена?

Дискусија во 'Секс' започната од blagica-sweet, 17 февруари 2010.

 1. blagica-sweet

  blagica-sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  :( So deckomi imav odnos (prv pat ) imam 18 ipol godini i sega se plasam da ne sum bremena zosto ciklusot mi kasni..ke moze li nekoja da mi objasni poradi koja pricina se slucuva toa ?
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Значи вака. Ти не си дала нешто повеќе детали, како на пример дали тој свршил во тебе или не и слично. Само едно ќе ти кажам, што не важи само за тебе туку за сите што имаат вакви сомнежи: може да останеш бремена при првиот сексуален однос! Ајде сега ти кажувај што?, како?, користевте ли заштита?...
   
 3. blagica-sweet

  blagica-sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  hmm od sto se plasam ne ostaviv i detali.... :? ne ne koristevme zasita zatoa i se plasam ...dali e vozmozno toa :?:
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Епа вака, ако свршил во тебе, ризикот е гооооооооолем. Ако не свршил, пак постои ризик пошо може да забремениш и од предсемената течност, но тогаш ризикот е помал. Но исто да ти кажам и дека циклусот може да ти касни и поради тоа што си под стрес.
  Од теорија се што знаев ти кажав, ама пошто уште не сум се впуштила во водите на праксата... :roll: стварно не би знаела што друго. За посигурно оди до аптека и купи си тест за бременост. А за најсигурно...гинеколог.
   
 5. blagica-sweet

  blagica-sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  ...ne toj rece deka ne svrsil vo mone ...no s e plasam :? ...zosto nekoi od moite drugarki koi veke imale odnos mi rekoa deka sega mzelo da se sluci da mi se poremeti doaganjeto na ciklusot...nikogas ne mi e docnelo a sekogas mi doagase den-dva porano od datata na koja treba da mi dojde..... :? ..nesum premnogu informirana na tema "seks" (znam nekoi opsti raboti ki gi imam slusano od drugi no i od se sto sum procitala na net ) ...sepak fala na mislenjeto i pomosta ;)
   
 6. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  blagica-sweet памет за следниот пат, ќе му кажеш на дечко ти да си стави кондомче. Не верувам дека сакаш со стомаче да шеташ и на 18 години бебенце да чуваш. Ако те сака и почитува дечко ти ќе се согласи, а ако негодува предложи му ти да му го ставиш, во секој случај тоа ќе го возбуди.
  Јас мислам дека не треба толку да се нервираш почекај неколку дена, сега организмот ти се навикнува на промената, а ако подолго време ти доцни направи тест за бременост.
   
 7. blagica-sweet

  blagica-sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  neeeeee toa vo nikoj slucaj ne go sakam ...no od strav ...sigurno znaete kako e prva pat da imas odnos..ne ni uspeav da go prasam dali toj stavil kondom :roll: ...no se nadevam deka ne sum bremena se plasam....no me boli stomakot i mislam deka se istite simptomi koga mi doaga ciklusot..no dali e toa zosto celo vreme mislam dali ke mi dojdi?...se custvuvam napnato...nervozno :x ?..... :(
   
 8. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Епа ако те боли како пред да добиеш значи ке добиеш... Не се плаши толку, нормално е ако после првиот однос ти касни некое време, на многу девоки им се случува тоа...
   
 9. blagica-sweet

  blagica-sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  5
  uffff sega se smiriv malce...blagodaram na site za sovetite i mislenjata ;) ...a mozno e od so mislam samo na toa da mi kasni :!: :?:
   
 10. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Многу е веројатно и од стрес да ти доцни.Колку пати ми доцнело и сум се нервирала и нон-стоп сум мислела на тоа и кога направев тест наредниот ден ми дојдеше. Пробај да не мислиш многу на тоа, опушти се, што се случило се случило. Да си ги расчистиш сомнежите купи си тест за бременост од аптека. Искрено се надевам дека не си бремена и дека сето ова е лажна тревога. Но,ова нека ти биде поука за другпат. Никако односи без кондом :!: :!: :!: Знам дека чувството е подруго,поубаво но не вреди за нервозата после додека чекаш и мислиш дали ќе ти дојде или не. Поздрав и секое добро. ;)
   
 11. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Не знам точно каде читав за некои истражувања во кои се велеше дека забременување од прв пат, односно да забремениш по првиот сексуален чин е малку веројатно.
   
 12. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  зависи има многу срекнички кои остануват од прва се надевам сега во овој случај не си и ти
   
 13. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Тоа завии од многу фактори,плодни денови пред се,а инаку нема врска прв пат или пети пат кај секого е индивидуално.А дека е можно од 1 пат можно е и тоа многу.
   
 14. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.894
  Не се мали или преголеми шансите, туку еднакви како и секој друг пат кога би имале секс.
   
  На tessie и femina90 им се допаѓа ова.
 15. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.390
  Допаѓања:
  12.170
  А зошто не би можело? Не гледам како првиот пат е поразличен од останатите - има јајце клетка, има сперматозоиди...има се што е потребно :D
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CrazyStupidLove

  CrazyStupidLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  586
  Оф леле... ајде објасни си на себе од биолошка гледна точка што е различно тогаш во споредба со друг нареден однос? Хименот? Еве веќе имаат однос значи го нема. А и да го има не е бариера за сперматозоидите затоа што е пропустлив. Кај некои жени се кине тек кога раѓаат, значи може и со химен да се забремени. Тогаш што е друго поразлично ако дечкото сврши во девојката?
  Најтрагично е што има некои момци кои ги убедуваат девојките дека првиот пат не треба да е со кондом демек полесно било така. Не се криви они, криви се девојките што шират нозе без да отворат на интернет да прочитаат два збора повеќе за сексот.
   
 17. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Неможам да верувам дека сеуште некои мислат дека не се останува бремена при првиот однос. Па тоа е однос како и секој друг, нема разлика. Сперматозоидите не знаат кој пат ти е тебе, дали прв или десетти. Прво теорија, после пракса. ;)
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  нормално дека може. Зашто не би можело
   
 19. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Нема правило за ова. Како што има парови кои со месеци се обидуваат да зачнат, има жени кои може да зачнат од прва, па некогаш дури и од предсемената течност (иако се ретки). Однос си е однос прв, петти, 125ти не игра улога, а кога е незаштитен, треба да се размислува за шанси за бременост.
   
 20. Femina...1

  Femina...1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  28
  Секогаш АМА БАШ СЕКОГАШ кога имаш незаштитен однос можеш да останеш напумпана :lol: (извинете на изразот) без разлика дали ти е првпат, дури у некои случаи и ако имаш менструација се случува .. ако нема кондомче 5мин бајка ле е шајка ле е,, ама после цел живот мајка ќе да е.. нема друго ;) :!: