1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали плодноста кај мажите зависи од начинот на ејакулација?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од Naughty, 16 јануари 2011.

 1. Naughty

  Naughty Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Дали има врска плодноста на машкото со начинот на кој тој свршувА? Дали значи дека ако само истекува спермата дека сперматозоидите се "мрзливи" и може ли тоа да значи дека момчето е стерилно?
   
 2. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  Мислам дека стерилни се оние мажи, кои имаат сперматозоиди од кои поголемиот дел или сите, се без опашка.А имало икс случаи мрзливи сперматозоиди да ја оплодат јајце клетката,ако тоа ти е прашањето.Само треба да се применува соодветна терапија,да не се консумираат цигари и алкохол бидејќи тие доста влијаат врз целата ситуација.Инаку мрзливи се сперматозоидите со слаба подвижност.
   
 3. swatki4kaa

  swatki4kaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  a dali ako maskoto potesko svrsuva znaci deka e poslabo ploden ili ke ima problem za da zabremeni devojka?:(
   
 4. Araksi

  Araksi Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  17
  Навистина интересно прашање. Но сепак под ова прашање следат низа прашања и одговори од различен тип. Кај секој маж начинот на ејакулација е различен и во самата сперма има различен број на сперматозоиди х и y. Мрзливи сперматозоиди се најчесто женските сперматозоиди, но брзи се машките и ако навреме не се оплодат изумираат, тогаш ги стасуваат женските сперматозоиди и ја оплодуваат јајце клетката. Има мажи кои при ејакулација спермата им се распрскува на разни страни, тоа е проблем сигурно со самата кожичка која им прави проблем при самото ејакулирање.
  Постојат разни методи за откривање на плодноста кај мажот и бројот на сперматозоиди. Нека провери преку спермограм - така ке се утвди бројот на живи сперматозоиди.
   
 5. Incubus

  Incubus Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  9
  Nema nikakva vrska ako svrsuva pokasno t.e potesko so toa deka e slabo ploden
   
 6. eli12

  eli12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  8
  Има многу фактори кои влијаат на маската плодност,ама тоа со начинот како свршува(полесно или потешко),тоа нема врска,вазно е дали има доволен бр. сперматозоиди во ејакулатот и дали се тие подвизни или не.
   
 7. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.050
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  дали густината на смермата може да е знак за неплодност? дали поретка смерма може да преставува знак за потешко оплодување на јајце клетката?
   
 8. brazilia

  brazilia Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  744
  од начинот на ејакулација не ми се верува, но густината, или бројот на сперматозоиди, сигурно ја зголемува или намалува веројатноста!
   
 9. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Се сложувам со Инкубус .
  Ако спермата му е мрзлива и си тече туку така, не значи дека малите полноглавци се неквалитетни :rofl:
  Стерилноста се докажува со спермограм и нема метод кој би ја докажал со голо око.
   
 10. bate-bane

  bate-bane Активен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2014
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Машки
  Нема врска дека густината ја зголемува.. Густината и количината што ја исфрла не влијае апсолутно ништо, влијае бројот на сперматозоидите.. Сперматозоидите се ептен мали и може да има милијарда во една капка сперма, а може да има само неколку милиони во една дланка сперма :D
   
 11. dejance

  dejance Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  здраво на сите
  За врме на секс не мозжам да свршам,а ако се случи тоа е во мали количини.
  поздрав на сите