Дали повеќе боли туѓиот успех или нашиот неуспех?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Svetilka, 7 декември 2011.

 1. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Највеќе ме боли сопствениот неуспех.Со туѓите успеси не се оптоварувам многу,многу.. :hai:
   
  На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  985
  Повеќе ме боли мојот неуспех, посебно ако сум вложила многу труд. А туѓиот успех нема зошто да ме боли, баш напротив, ако се работи за некоја блиска личност мило ми е што постигнала нешто.

  Не велам дека не се чувствувам лошо во периоди кога на сите околу мене им се случуваат убави работи, а мене ништо не ми излегува како што треба, но и тогаш, не ме боли тоа што тие успеале, туку што јас не сум успеала, мојот неуспех
   
  На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gorgeous13

  Gorgeous13 Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Мене ме боли мојот неуспех, додека пак на туѓиот успех или се радувам или едноставно немам чувства. Мислам дека не е убаво да не боли туѓиот успех... Според мене таквите во некои ситуации испаѓаат алчни и љубоморни. Зошто кога некој има успех, а јас не, да го повлекувам со мене? Доколку е мој пријател/ близок, зошто би му направила такво нешто? а доколку е мој непријател подготвена би била и на такво нешто... :$
   
  На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  425
  Повеќе ме боли мојот неуспех.Но во случај успехот на другиот да е постигнат со тоа што мене ќе ме бутнат ме боли уште повеќе.
   
  На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  301
  Повеќе ме боли мојот неуспех се разбира..
   
  На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  953
  Допаѓања:
  2.855
  Пол:
  Женски
  Мојот, дури не ни помислувам на другата опција.
  Туѓите неуспеси можат да предизвикаат по некоја минлива емоција кај мене, но мојот неуспех предизвикува лава од чувства кои што тешко згаснуваат.

  Мојот неуспех истовремено и ми укажува на некои работи, секој неуспех - гратис лекција, барем така пробувам да го гледам. И се извлекува по некоја ситна поука..
   
  На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  939
  Допаѓања:
  1.393
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно нашиот неуспех . . . Нормално кога сите покрај тебе успеваат а ти не, боли , но не колку нашиот неуспех... .
   
  На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.343
  Пол:
  Женски
  Личниот неуспех тврдам дека секого го боли повеќе од туѓиот успех.
  На туѓиот успех можеш само да му се восхитиш или да не се замараш со него, ама да боли, не знам зошто, можда ќе го боли оној кој сеуште плива во сопствениот неуспех, безнадежен што неуспеал.
   
  На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно ме боли мојот неуспех,а туѓиот успех ме поттикнува мене да одам напред. ;)
   
 10. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  Па сега зависи. Ако мене ми се редат неуспеси и некој успее во нешто сигурно дека ќе ме боли туѓиот успех, ќе ми е криво зошто он зошто не ја. Како што викаат у Куманово Зашто ти да имаш ја да немам. :)
   
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.517
  Ме боли сопствениот неуспех и туѓиот успех постигнат со никаков труд, без грам памет, со врскички, книвчиња, чиче и стрина.
  Многу ме боли ова второво и не ми е мотив за напредување, напротив, ме разбеснува, фрустрира и депримира.
  :|
   
  На eli25, ana-banana и Rosewood им се допаѓа ова.
 12. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  754
  дефинитивно нашиот неуспех :|
   
 13. mamita

  mamita Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Искрено,во последно време се нервирам за еден туѓ успех,зошто сака да се направи среќен врз база на нечија несреќа.
  И,со тој негов успех,да уценува други.
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.181
  Се радувам на туѓиот успех, бидејќи знам што значи да достигнеш успех и чуството за тоа ... меѓутоа кога доживеам свој неуспех ме боли наајмногу од се...
   
 15. booba

  booba Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2011
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  225
  Не се замарам со туѓите животи, така да не ме боли туѓиот успех.Дефинитивно мојот неуспех боли, многу.
   
 16. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.357
  Допаѓања:
  103.183
  Пол:
  Женски
  Туѓиот успех ме боли само кога е постигнат на мој грб. Таквиот успех,ме боли повеќе одошто, мојот личен неуспех.
  Не е стварта у тоа што не сум добила признание пошто,нити сум ги барала, нити сум ги очекувала. Али, фактот што личноста, без размислување си ги наврела перјата, дури и заборавила- како стасала до таму(?!), е тоа ме пече, ме жежи, ме вжештува.
  Ми се има случено истата таква личност(само момент потоа) да ми објаснува, како „тоа“ се прави(?!), што јас лично сум и го цртала со боички за да го разбере и прифати со тоа, нејзиното мозоче.
  Е, ради тоа, таквите оддавале впечаток на пациенти со Алцхајмер.
  Нивниот успех секогаш ќе ме боли повеќе.
   
  На Strumfeta93, anneyy, LilBaby и 4 други им се допаѓа ова.
 17. K0ST0VA

  K0ST0VA Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  58
  Нашиот неуспех. Бидејќи не треба да гледаме по другите. Да си го гледаме нашиот живот што ни значат другите?? :^)
   
 18. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  Mногу нормално дека сопствениот неуспех :( ..Што мене ми е гајле за туѓиот успех????? |( :fubar: :x
  Одвратни ми се луѓе што љубоморат или им е тешко кога некој ќе успее... :@
  Многуууууууууу ,многууууууууууууу повеќе боли кога нешто колку и да се обидуваш да успееш,не успеваш..него на некој си небитен фактор кој успеал...
   
 19. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  се разбира,својот неусперх.
  зашто би ме болел туѓиот успех тоа е веќе завист и љубомора ;)
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 20. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Најмногу боли кога ќе се погодат во исто време.
  Значи,кога гледаш дека некој успеал во нешто,му одат работите а ти талкаш во место.Во тој случај неуспехот го доживуваш поболно и потрагично.А секако дека ме боли кога нема да успеам во нешто поради откажување од истото или некоја друга причина.Можеби најглупо чувство.
  Туѓиот успех не ме боли но како што кажав во случај да потфрлам и не успеам во нешто,ми е додатно разочарување.Од една страна им се восхитувам,од друга се јавува блага завист.
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.