Дали повеќе боли туѓиот успех или нашиот неуспех?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Svetilka, 7 декември 2011.

 1. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.169
  Ама зашто да боли туѓ успех ??? Туѓ успех си е туѓ успех, тој некој за истиот си се потрудил, па мајката никој не ми е крив шо ја не сум се потрудила истото да го постигнам а тој некој 24/7 работел на усовршувањето.

  И не , не може да ме боли туѓ успех, напротив среќна сум за нечиј успех. Мојот успех јас самата ке си го добијам, знам како . Но и мојот неуспех ке си го сакам , зашто е мој и ке ми биде плус поттик за истото да го преточам во успех.

  А и некад најголемиот неуспех е всушност најголемиот успех. 8)
   
 2. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.666
  Допаѓања:
  19.772
  Пол:
  Женски
  мојот неуспех...како и да е тоа сто се слуцува со мене е за мене а тоа сто се слуцува со некој друг тоа не е моја работа,дали е добро или лосо со мене е за мене а од некој друг за него.јас нисто од тоа нема да имам од дригите.си гледам за себе :)
   
 3. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  Туѓиот успех не боли, но само ако е заслужен, стекнат со труд, со вложување и напор. Тогаш симнувам капа :bow:
  НО, ако е "добиен на поклон или на лото" тогаш не можам да кажам дека боли туку фрустрира и иритира.
  Во последно време гледам сите стануваат "успешни". На почеток страшно се живцирав и ми беше криво. Ама сега веќе ги жалам и уште повеќе се ценам себеси.
  Горда сум на она што сама сум го постигнала, на сите свои успеси, па и на неуспесите, зошто знам дека сум се трудела, може можело и подобро, ама па затоа ќе знам за другиот пат, а и не секогаш зависело од мене.
  Шта чеш, живот.
   
 4. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  962
  Пол:
  Женски
  Мене лично тугиот успех не ме боли, нема за што напротив ми дава волја за да станам се поуспешна и јас. Секако дека постојат и неуспеси, постојат различни, но какви и да се сепак, не боли на некој начин кога нема да успееме. Значи тугиот успех не ме боли, мојот секако. :)
   
 5. JustSimple

  JustSimple Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2012
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  48
  Мојот неуспех повеќе ме боли дефинитивно. Уствари туѓиот успех ич не ме боли,убаво би било сите да се успешни и да не си завидуваме. :?:
   
 6. verica94

  verica94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  повеке ме боли мојот неуспех бидејки и јас кога ке имам успех сакам некој да се радува со мене а не да ме влече во неговата провалија
   
 7. Sawyer

  Sawyer Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2011
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  3.031
  Пол:
  Машки
  Би сакал да сум подобар од другите со тоа што ќе бидам поуспешен од нив,а не со тоа што тие ќе бидат понеуспешни од мојот неуспех :D Така да,поише боли мојот неуспех :)
   
 8. glosipgirl

  glosipgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  296
  Всушност мислам дека болат подеднакво, во зависност од ситуацијата. Не сум човек што се радува на туѓ неуспех или пак се разочарува на туѓ успех, да се разбереме. Но доколку учествувам на некој натпревар и знам дека јас сум била подобра од другиот, а на крајот испадне дека тој другиот успеал, што бил далеку понеуспешен од мене, а јас не сум успеала, е тогаш ме боли :swear: ! Но доколку некој што навистина вреди успеал, е тогаш се радувам и јас за него. Па дури и јас да не сум успеала, иако се разбира ќе имам некакво чувство на вина што не сум се потрудила доволно. :)
   
 9. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  мене подеднакво ме болат но ако би требало да се бира јас би ги избрала и двете бидејќи секогаш ме боли туѓиот успех бидејќи не сум била доволно успешна а што се однесува до мојот неуспех и тоа ме боли
  јас малку различно од вас бидејќи вас повеќе ве боли вашиот неуспех секако дека и тоа боли но и туѓиот успех не е красна сцена за гледање :)
   
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.776
  Мојот неуспех. Затоа што само врз него можам јас самата да влијаам.
   
 11. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.563
  Допаѓања:
  78.195
  Пол:
  Женски
  Не ме боли туѓиот успех,не гледам во другите,мојот неуспех е поважен .Јас си го барам само моето место во општествово.
   
 12. Anabelle

  Anabelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  456
  Па би рекла дека не постои болка поради туѓиот успех.
  Во суштина не не боли успехот кој го постигнал некој друг туку помислата дека некој друг успеал во нешто што ние не сме успеале да го постигнеме.
  Така да логично е дека патиме само од нашиот неуспех.
   
 13. M.arija

  M.arija Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2012
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  268
  Според мене боли нашиот неуспех, нема потреба да боли туѓиот успех ;)
   
 14. attias

  attias Активен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2012
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  13
  Јас ги имам доживеано двете, истовремено...Верувајте двете подеднакво болат, но сепак за мојот неуспех повеќе боли...
   
 15. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Дефинитивно, повеќе боли нашиот неуспех. Нема причина зошто да ме боли туѓиот успех, бидејќи штом е некој успешен сигурно направил нешто со што тоа го достигнал, вложувал труд и сл. Затоа, сметам дека повеќе боли својот неуспех и тој не` мотивира да работиме и да го достигнеме тоа што го сакаме.
   
 16. maja57

  maja57 Активен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  20
  Секако дека мојот неуспех. Зошто да ме боли за туѓиот успех, затоа што тој е подобаар од мене?... НЕ, ние треба да се радуваме што има некој подобар од нас.
   
 17. Vesna.Spi

  Vesna.Spi Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2012
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Ако постои љубомора и завист кај некоја личност спрема другата, боли туѓиот успех, а својот неуспех може и да не боли толку со помош на себеоправдување, т.е. психолошкиот одбрамбен механизам рационализација: Кисело грозје (ах, па целта и не беше толку вредна, па не е проблем што не успеав) и сладок лимон (ах, целта беше претерано тешка, па не сум јас семожна)...
  поздрав Феминки!!
   
 18. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  567
  Па нормално нашиот неуспех.Ако не боли туѓиот успех,значи има некој проблем во главата.
  Секој треба да си го гледа својот живот.
   
 19. CoCoGiiiRL

  CoCoGiiiRL Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  3.192
  Пол:
  Женски
  Се разбира мојот неуспех.
   
 20. rosebush

  rosebush Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2012
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  886
  Најмногу боли,кога некого го боли твојот успех. „Близок пријател’’ кој се моли да немате успеси во животот.