Дали повеќе боли туѓиот успех или нашиот неуспех?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Svetilka, 7 декември 2011.

 1. Ingvild

  Ingvild Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  3.395
  Мојот неуспех, затоа што јас си знам колку сум се трудела и вложувала...
  А нема зашто да ме боли туѓиот успех.
   
 2. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.397
  Дефинитивно мојот неуспех ....
  Се радувам на туѓиот успех, но криво ми е што и јас не сум успеала во тоа
   
 3. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.774
  Допаѓања:
  25.799
  Пол:
  Женски
  И двете болат подеднакво.. :!: Но сепак не треба да го трошиме времето и енергијата на неуспехот\успехот (без разлика наш или нечиј) прашувајќи се ЗОШТО? Туку, не треба да се предадеме, одново треба да почнеме.. :!:
  Зошто да не боли успехот на другиот.. тој постигнал успех и треба да се радуваме заедно со него, да не му го расипуваме расположението со нашето смуртено лице.. :!:
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Нашиот неуспех.
   
 5. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.294
  Допаѓања:
  11.966
  А која е дефиницјата за успех? Тоа што можеби за мене е успех, за некој е нешто сосема нормално или нешто незначајно и обратно. За некој е успех богато да се омажи, за некој да ја најде љубовта на својот живот, за некој да најде добра работа и да изгради кариера, за некој да има полна куќа дечиња, за некој да заврши факултет... Се е релативно.

  Никогаш не ги мерам своите достигнувања со достигнувања на другите затоа што сите имаме различни цели во животот и затоа што сечив живот е приказна за себе.
  Затоа и не ме боли ничив успех, а она што го имам поставено за цел во животот, се трудам да го остварам..
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. I.want.to.sleep

  I.want.to.sleep Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  457
  Нашио неуспех повеќе боли. :) Барем мене повеќе ме боли.
   
 7. dream.queen

  dream.queen Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  имало случаи кога другите биле успешни за некоја работа и не се труделе воопшто за тоа ко демек на стара слава и ме боли кога е во ваков случај
  а што се однесува до другото повеќе односно најмногу ме боли мојот неуспех бидејќи не сум успеала односно не сум ја постигнала целта.
   
 8. pancake

  pancake Активен член

  Се зачлени на:
  2 март 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  27
  Епа дефинитивно мојот неуспех. Туѓиот успех, ниту ме радува ниту ме боли :?:
   
 9. Girl-50

  Girl-50 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  843
  Нашиот неуспех - бидејќи кога во нешто нема да успееме, најмногу ни е мака за трудот и времето кое сме го вложиле во нештото. Никогаш не ме болел туѓиот успех. Секој се труди за себе, да успее во животот и да биде почитуван и ценет од страна на другите. Јас не жалам за туѓите успеси, мене ми е мило кога некој е успешен. Да, сите сме посакале да бидиме како некои успешни луѓе, но наместо времето да го губиме во жал и мака што не сме на местото на тие луѓе, треба да се потрудиме и ние да станеме како нив. Aко некогаш сте доживеале неуспех, не бидете неправедни кон себе и не се обвинувајте, туку дајте си на себе втора шанса. Доколку доволно се потрудите, ќе успеете во она што го сакате само верувајте во себе и никогаш не губете надеж.
   
  На Sweety-90 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.066
  Допаѓања:
  1.399
  Пол:
  Женски
  Мене ме боли многу мојот неуспех.Особено ако сум имала многу надеж дека ќе успеам и ако сум вложила многу труд.А,во врска со туѓите успеси сеедно ми е.Не ми е кој знае тоа колку битно. :?:
   
 11. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.060
  Допаѓања:
  4.220
  Пол:
  Женски
  Мојот неуспех! Посебно ме кине ако се работи за нешто во кое сум вложила премногу труд, љубов, време, а накрај да резултира со неуспех... Кога се работи за туѓ успех се радувам, а посебно доколку е моја драга личност се радувам повеќе и од свој успех, додека за останати ми е мило, не сум била љубоморна до сега, едноставно сакам околина и свет на успешни и задоволни луѓе.
   
 12. SmileAlways

  SmileAlways Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  7
  секако мојот неуспех......а за туѓиот успех само едно :clap:
   
 13. Butterfly-Girl

  Butterfly-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  947
  Допаѓања:
  506
  Пол:
  Женски
  ако истовремено ние не успееме во нешто а наша блиска пријателка/роднина(или што да било) успее тогаш боли повеќе отколку тогаш кога двете нема да успееме. Тоа не е љубомора туку тогаш си го поставуваме прашањето зошто таа може а јас не? И толку ;)
   
 14. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.287
  Нашиот неуспех.
   
 15. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  569
  Мојот неуспех. Затоа што отсекогаш ме радувал успехот на блиските, дали другарка, дали некој од семејството.. не е битно. Ама многу ме разлутува кога тие истите за кои што се радувам дека постигнале нешто и кои ги бодрам за понатаму, ми завидуваат. Зошто? Зошто не можеш да се радуваш за мене како јас што се радувам за тебе? Ах.. пуста компетитивност. :x
   
 16. Dobie

  Dobie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  240
  ЗАВИСИ.Значи ако истовремено јас и други на пр.јас имам неуспех а тој/таа успер а јас повеќе сум учела нормално дека туѓиот успер ќе боли повеќе ама ако јас не сум успеала затоа што не сум учела епа тогаш на мојот неуспех :)
   
 17. Agawa

  Agawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  280
  Општо земено болат и двете, но повеќе боли сопствениот неуспех.
  Туѓиот успех е туѓ, а не наш и штом постигнал друг можеме и ние. ;)
   
 18. hellowooorld

  hellowooorld Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  106
  Дефинитивно мојот неуспех, не би ме засегало за некој туѓ неуспех, си гледам за себе. :)
   
 19. Victory15

  Victory15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2013
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  160
  Moјот неуспех, мада некогаш кога нема да успееш се тешиш што и некој друг не успеал.. според мене :D
  Искрено се радувам на оние што достигаат успеси! Само така ;) сите да си редиме :D
   
 20. LadyFlame

  LadyFlame Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  659
  Допаѓања:
  333
  Сопствениот неуспех секако