Дали повеќе боли туѓиот успех или нашиот неуспех?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Svetilka, 7 декември 2011.

1. Ingvild

Ingvild Популарен член

Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    3.395
    Мојот неуспех, затоа што јас си знам колку сум се трудела и вложувала...
    А нема зашто да ме боли туѓиот успех.

2. SnowWhite91

SnowWhite91 Популарен член

Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.397
    Дефинитивно мојот неуспех ....
    Се радувам на туѓиот успех, но криво ми е што и јас не сум успеала во тоа

3. Lella

Lella a blasphemous bitch Член на тимот

Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    4.774
    Допаѓања:
    25.799
    И двете болат подеднакво.. :!: Но сепак не треба да го трошиме времето и енергијата на неуспехот\успехот (без разлика наш или нечиј) прашувајќи се ЗОШТО? Туку, не треба да се предадеме, одново треба да почнеме.. :!:
    Зошто да не боли успехот на другиот.. тој постигнал успех и треба да се радуваме заедно со него, да не му го расипуваме расположението со нашето смуртено лице.. :!:

На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Emilia.Attias

Emilia.Attias Популарен член

Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    573
    Нашиот неуспех.

5. KuklickaSk

KuklickaSk Популарен член

Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    11.966
    А која е дефиницјата за успех? Тоа што можеби за мене е успех, за некој е нешто сосема нормално или нешто незначајно и обратно. За некој е успех богато да се омажи, за некој да ја најде љубовта на својот живот, за некој да најде добра работа и да изгради кариера, за некој да има полна куќа дечиња, за некој да заврши факултет... Се е релативно.

Никогаш не ги мерам своите достигнувања со достигнувања на другите затоа што сите имаме различни цели во животот и затоа што сечив живот е приказна за себе.
    Затоа и не ме боли ничив успех, а она што го имам поставено за цел во животот, се трудам да го остварам..

На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. I.want.to.sleep

I.want.to.sleep Популарен член

Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    457
    Нашио неуспех повеќе боли. :) Барем мене повеќе ме боли.

7. dream.queen

dream.queen Истакнат член

Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    191
    имало случаи кога другите биле успешни за некоја работа и не се труделе воопшто за тоа ко демек на стара слава и ме боли кога е во ваков случај
    а што се однесува до другото повеќе односно најмногу ме боли мојот неуспех бидејќи не сум успеала односно не сум ја постигнала целта.

8. pancake

pancake Активен член

Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    27
    Епа дефинитивно мојот неуспех. Туѓиот успех, ниту ме радува ниту ме боли :?:

9. Girl-50

Girl-50 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    843
    Нашиот неуспех - бидејќи кога во нешто нема да успееме, најмногу ни е мака за трудот и времето кое сме го вложиле во нештото. Никогаш не ме болел туѓиот успех. Секој се труди за себе, да успее во животот и да биде почитуван и ценет од страна на другите. Јас не жалам за туѓите успеси, мене ми е мило кога некој е успешен. Да, сите сме посакале да бидиме како некои успешни луѓе, но наместо времето да го губиме во жал и мака што не сме на местото на тие луѓе, треба да се потрудиме и ние да станеме како нив. Aко некогаш сте доживеале неуспех, не бидете неправедни кон себе и не се обвинувајте, туку дајте си на себе втора шанса. Доколку доволно се потрудите, ќе успеете во она што го сакате само верувајте во себе и никогаш не губете надеж.

На Sweety-90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Golden

Golden Популарен член

Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    1.399
    Мене ме боли многу мојот неуспех.Особено ако сум имала многу надеж дека ќе успеам и ако сум вложила многу труд.А,во врска со туѓите успеси сеедно ми е.Не ми е кој знае тоа колку битно. :?:

11. Rubiii

Rubiii Популарен член

Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.060
    Допаѓања:
    4.220
    Мојот неуспех! Посебно ме кине ако се работи за нешто во кое сум вложила премногу труд, љубов, време, а накрај да резултира со неуспех... Кога се работи за туѓ успех се радувам, а посебно доколку е моја драга личност се радувам повеќе и од свој успех, додека за останати ми е мило, не сум била љубоморна до сега, едноставно сакам околина и свет на успешни и задоволни луѓе.

12. SmileAlways

SmileAlways Истакнат член

Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    секако мојот неуспех......а за туѓиот успех само едно :clap:

13. Butterfly-Girl

Butterfly-Girl Популарен член

Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    947
    Допаѓања:
    506
    ако истовремено ние не успееме во нешто а наша блиска пријателка/роднина(или што да било) успее тогаш боли повеќе отколку тогаш кога двете нема да успееме. Тоа не е љубомора туку тогаш си го поставуваме прашањето зошто таа може а јас не? И толку ;)

14. QueenElena

QueenElena Популарен член

Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.213
    Допаѓања:
    1.287
    Нашиот неуспех.

15. Decapitated.Hanna

Decapitated.Hanna Истакнат член

Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    569
    Мојот неуспех. Затоа што отсекогаш ме радувал успехот на блиските, дали другарка, дали некој од семејството.. не е битно. Ама многу ме разлутува кога тие истите за кои што се радувам дека постигнале нешто и кои ги бодрам за понатаму, ми завидуваат. Зошто? Зошто не можеш да се радуваш за мене како јас што се радувам за тебе? Ах.. пуста компетитивност. :x

16. Dobie

Dobie Популарен член

Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    240
    ЗАВИСИ.Значи ако истовремено јас и други на пр.јас имам неуспех а тој/таа успер а јас повеќе сум учела нормално дека туѓиот успер ќе боли повеќе ама ако јас не сум успеала затоа што не сум учела епа тогаш на мојот неуспех :)

17. Agawa

Agawa Истакнат член

Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    280
    Општо земено болат и двете, но повеќе боли сопствениот неуспех.
    Туѓиот успех е туѓ, а не наш и штом постигнал друг можеме и ние. ;)

18. hellowooorld

hellowooorld Истакнат член

Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    106
    Дефинитивно мојот неуспех, не би ме засегало за некој туѓ неуспех, си гледам за себе. :)

19. Victory15

Victory15 Истакнат член

Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    160
    Moјот неуспех, мада некогаш кога нема да успееш се тешиш што и некој друг не успеал.. според мене :D
    Искрено се радувам на оние што достигаат успеси! Само така ;) сите да си редиме :D

20. LadyFlame

LadyFlame Истакнат член

Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    333
    Сопствениот неуспех секако