1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали погрешив или не...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 15 ноември 2018.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Денес ми се случи нешто т.с.се најдов во ситуација да останам без зборови, да се стаписам и зачудам...аууууууу....епа еве вака, да објаснам..
    Стојам во банка на шалтер, плаќав сметки и имав некои трансакции да средам а до мене на другиот шалтер стои дечко, па околу 40 тина година а во прегратка го држи своето синче, мислам дека имаше детето околу 4-5 годинки..и сега детево плаче, се тегне, сака да се симне доле ама татково не го испушта, цврсто го стега...чувствувам дека им пречи на вработените, сепак работат со бројки и јас зимам едно флаерче, нели тие рекламните што се изнаредени на пултот и му го подавам на дететото фино лепо, јас насмеана, само за да го смирам оти ми падна жал што плаче душиче, му велам ајде да нацртаме нешто со пенкалото закачено на едно јаженце....детето престана да плаче, прво мене ме загледа, па го зеде флаерчето...и кога оддеднаш му згрме таткото да го врати ливчето, да го кара зошто го земал..и сето тоа без мене да ме удостои со ниеден поглед.

    Детево почна да вришти повеќе и јас се налутив...:@

    Аман господине, па остајте му го листот, таман престана да плаче! - му велам јас...

    Он треба да се научи да не зима ништо од непознати! - љуто ми скреса таткото на детето..

    Сите што беа во банката се вџашија во нас и чекаа наредна моја реакција...а јас корпосана како со мокра чорапа некој да ме мавнал:(

    Арно го учиш, но вие мене ме гледате, зарем јас можам нешто овде да му наштетам, јас сакам само да го смирам за да можете побрзо да ја завршите работата, да не им сметате на вработените и да не плаче малиот, греотка е душичка:(-----реков и така останав..:?:


    Одговорот што следеше беше дека дете од мало се учи а јас да си ја гледам работата пред себе(facepalm)

    Кој нокаут8-|

    Тие на шалтер ми рекоа дека не сум требала да се мешам, да го оставам детето да плаче, таа работа е на татко му да ја смири...други клиенти што беа присутни се крстеа и велеа дека разни чудаци од родители постојат...а јас си останав попарена...:$

    Дали погрешив што се обидов да смирам едно детенце што плаче или требаше да си гледам пред себе и да се правам дека сум глува???:?:
     
    На Victorian, GirlLove, Lolo5 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Нема никој да ми пресуди:?:

    а и се мислам што ќе беше тек ако извадев бонбонче да му дадам на детето...ауууу..писканици гарант(facepalm)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.695
    Пол:
    Женски
    Мислам дека кај секој родител е различно.Јас не би се лутела некој така да потапи, имам кажано обожавам деца.Ако плаче дете некое му се смешкам, му правам гримаси или нешто за да го расположам.Мене лично не би ми сметало.Пример братучедка моја втора бебето не сака да го дава, шубе ѝ било, мало било.И не се мешам лично во такви работи.Секој си знае најдобро за своето дете, ама секогаш кога плаче дете ,,реагирам”.Според мене не си направила ништо лошо ама сепак секој различно гледа на тоа.
     
    На fina erika, candy.cane и baba Rada им се допаѓа ова.
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Во ред е децата да се учат да не земаат ништо од непознати, нарочито храна, но сепак треба да се направи проценка, да се гледа каде си...што би можел било кој да му направи на некој на јавно место, ете ко ја во банка?
    Детето не ми се ни верува дека од таков татко нешто ке научи!
     
    На candy.cane, toogood, sjdgo и 2 други им се допаѓа ова.
  5. S.deBea

    S.deBea Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Бабе а не ти текна дека 5годишно дете цело човече татко му намерно го држи и не го заигрува да го замолчи за да сите се смилувате и го пуштите преку ред?:?:
    Го имам ова многу пати видено.
    Убаво ти рекле благајниците на шалтер си требало да си молчиш и бркаш работа.
    Тие знааат кај работат навикнати се на тоа.
    А во нечие родителство немаме право да се мешаме.
    Но ако детето пишти вришти до тој степен да нарушува јавен ред и мир сметам дека најодговорно е лицето за безбедност што го има скоро во секоја банка да посочи на родителот дека детето е пребучно и да се погрижи за тоа.
     
    На Victorian, PaLaVa, душленце и 6 други им се допаѓа ова.
  6. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Па да бараше да го пуштиме преку ред, сигурна сум дека тоа сите би го сториле, но он си имаше земено бројче, исто како сите и си беше точно како треба.

    Мене не би ми сметало ако некој посака да го занимава моето дете да не плаче додека јас ги средам рачуните во банка, не гледам никаква опасност,
     
    На WildMk и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Бабо мори :D цела тема ли за ова отвори :D:D:D

    Ако го пуштел детето долу верувам немало да остане во редот. Туку ќе се бркале низ банка. За жал некогаш сме приморани со деца и на такви места. среќа не ми дошло и мене таква ситуација зашто плаќам се што треба за време пауза НО сум била во ситуација во маркет да рика дур прибирам производи.на каса . Имаше девојчиња со штанд на Чкљ сок некој што никад не би му го дала онака. Ама тие видоа дека сум гз преку глава и му понудија чашка со сок. Климнав со глава за да ме спасат. Од култура зедов и шише од сокот купив кое уше е негде на балкон.
    Точно е дека не треба од непознати да зима. Така добро знаеме што се случува. Може да беше поголем и јас не би се сложила да земе. Ама да се свртам и така да се испонашам е моја некултура.
    Така да бабе друг пат глеј си пред себе за да не те јаде туѓа простоќа :D
     
    На zuto, Victorian, Lolipop23 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.672
    Допаѓања:
    116.490
    Пол:
    Женски
    @baba Rada Не си постапила лошо. А,и не требало да го носи детето со него.Малите деца се бучни и им треба поголемо внимание.
    Таткото бил груб.
    Па,на јавно место сте било,не требало да ти пререкува.
     
    На Роберт 7, baba Rada и Feminka22 им се допаѓа ова.
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    некогаш немаш избор и мораш да го носиш. На никој не му е фетиш да мкне дете у банка.
     
    На Victorian, ane.bella, PaLaVa и 5 други им се допаѓа ова.
  10. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Така е, требало пред банка да го заврзи за столб. Надвор шо сака нека прави.
     
    На zuto, Victorian, ane.bella и 15 други им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не погреши ич.
    Секој пат кога ќе видам дете како е нервозно.. Се обидувам да најдам нешто што би му било интерсно.. Ако ништо друго, некој муабет да му сврзам. Не ми успева секогаш да ги смирам, ама и не ми се случило родител да ми свреска до сега.
    Требало на татково да му дадеш да црта, очигледно тој понервозен бил од детето, само што е возрасен и знае дека не треба да вреска...
     
    На candy.cane, Feminka22 и baba Rada им се допаѓа ова.
  12. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Морав да престанам со убедување оти само на детето ќе му наштетев, уште повеќе ке го расплачевме..затоа кренав рачна.
     
    На Feminka22 и WildMk им се допаѓа ова.
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Е кај да го остави детето? Само дома? Еве мм е на пат често, и детето го носам и во банки, продавници, значи секаде. Нема сигурно да го оставам дома само. Сешто.
     
    На zuto, ane.bella, NarCis@ и 3 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Да се надеваме дека инцидентен му е испадов на типов, а не секојдневие.. Иначе, тешко на тоа дете.
     
    На NarCis@, toogood, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    морам да додадам нешто..
    учење да не зима од странци т.е. непознати..
    пред се, само никаде не го пушташ дур не порасне и не стане свесно што треба да прави а што не. Како да помине улица, како да се движи кога тротоарот има лента за велосипеди. .. тогаш ќе е свесно и да не зима без да го учиш од 2 год. чуму проблем околу тоа !? мојов се нешо некој му дава. Во продавница крем банана во месара кулен му сецка за во раче на пазар банана.. и да изигравам дива лига ли!? луѓето се љубезни и сакаат да му пружат нешто... а јас допрва демек ќе го учам за кога ќе порасне и ќе го пуштам сам да знае. глупости. .. не знам може грешам. Може сеуште не сум во таа фаза и факт е дека не сум. 2 год ми е детето. Ама мислам претеризам е.
     
    На gjoker4e, WildMk, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. S.deBea

    S.deBea Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Ако така во ред.
    И јас размислувам како тебе дека нема опасност ама очигледно не размислуваат сите исто:D
     
    На WildMk и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Не била твојата постапка лоша, ами неговата реакција. Јас да бев, ќе те одбиев ако беше нешто за јадење. :D

    Иначе и нам ни се случувале сцени во јавност. Ми се замешале други и не сум се налутила, ниту би дозволила да имам несоодветна реакција на истото. Не гледам ништо лошо тука. Некогаш дури и очајнички ми требало помош, па мешањето ме спасило.

    Кога туѓо дете плаче, јас многу ретко реагирам. Бидејќи моето мислење е дека не секој родител го прифаќа истото.

    И јас ги учам моите деца да не земаат ништо од непознати. Разни причини ради. Ниту нешто нудам на други деца.

    Ако на игралиште имаме нешто за јадење, а некое дете сака да земе, може, слободно, но јас прво инсистирам да го праша родителот дали смее. Бидејќи не одлучувам јас за него.

    Неколку пати им било забрането, не знам од кои причини и не ме интересира. Но ми било драго што детето или некогаш јас, сме го прашале тој што треба.

    Ќерка ми на пример има интолеранција на глутен и не сакам ниту да помислам што може да се случи, ако земе нешто за јадење кое го вклучува истиот. Затоа не смее од никого ништо да зема. Ова е причина плус поради која прашувам секогаш, пред да понудам нешто на туѓо дете.
     
    На PaLaVa, Lolipop23, gjoker4e и 15 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    И јас и' дозволував на мојата да зборува и да зема од други работи.. ако и' понудат.
    После, кога потпорасна и почна да оди до овде- до онде сама, и' кажував да не зборува со непознати..

    Исто мислам дека е претеризам ова на типов..
    Сум ја носела со мене по шалтери, откако е родена. Ќе ја пуштев да се мотка наоколу, ќе разгледува, ќе си шетка низ просторијата. Јас одвај додржвам да чекам во ред, пола саат-саат, дете ќе ти стои мирно... кај?
     
    На Black girl, LiliBoz и baba Rada им се допаѓа ова.
  19. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.672
    Допаѓања:
    116.490
    Пол:
    Женски
    @LiliBoz, @NarCis@ , @Black girl Ако ептен нема кој да му го чува,во ред е да го носи со него.Ама,штом го носи,треба и да го учи како да се однесува надвор.Некаде правење врева не е дозволено.Основи на добро однесување се учат од мали нозе.
     
    На LoneWolfGuy, toogood, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Прочитај за тантруми, па ќе правиме муабет. Дете немаш, знам.
     
    На ane.bella, PaLaVa, Annath и 5 други им се допаѓа ова.