1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали погрешив или не...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 15 ноември 2018.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    [COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.87)]
    Babe samo mallku si pogresila.

    Vristi, pisti, nie nikoj ne znaeme zast, mozda e na neoja terapija, mozda ima nekoj psihicki poremetuvanja, mozda svasta,....
    Ne se luti ama ic ne si trebalo ni da go gledas, svrti glava I sto ti e gajle. Gledas sega dur se osekas kriva.

    Toa kako tatkoto izreagiral e druga prikaska :@.
    Mnogu mladive vo Mk se naelektrizirani, mnogu pis usti imaat, ja toa go kazuvam gledajki go moevo doma I drugari I drugarki sto doagaat kaj nas.
    Epten mnogu loso se odnesuvaat, pa duri I nevospitano :x.
    Ok I ovde nikoj nikogo ne go poglednuva ama I da se sluci nekoj nesto da go zakacne deteto "ajde ke se razvrze konverzacija, mislam pozitivna, pa postarite ke kazat nesto za nivno vreme, pa ke dobaci nekoj nesto dojden od tunguzija, pa edno smeenje ke padne I ubavo ke se zavrsi". Vakvo nesto kako tatkoto sto ti rekol toa go nema iako gledanje I zadevanje na tugo dete e strogo neprifatlivo.:nod:

    Ako bese kaj mene tatkoto bi mu rekol na deteto "ajde sega vrati go tefterceto I reci thank you, toa ne e nase".
    Toa sto tatkoto resil da go nauci deteto deka tugi raboti ne se zimaat se potvrdilo deka ne mu uspealo, ama drskosta sprema tebe e isto taka na nesto sto go uci pogresno svoeto dete. Toa dete isto ke bide odvratno sprema lugeto okolu nego, odraz na toa sto slusnal kako tatkoto moze. :@

    Nisto, se slucuva ponekogas nenamerno covek da pogresi :$. Ete za drug pat znaes :)[/COLOR]

    Nesto za jadenje pa ic nesmees da ponudis.
    Koj znae od sto moze da bide alergicno pa uste nesto da mu se desi treba na dusa da go nosis.

    Kako te citam taka dopisuvam.

    Nema potreba da pustas nikoj preku red.
    Toa nesto nigde go nema, se znae red e red.
    Ako treba nesto togas bankata treba da go odvoi liceto od redot I brza usluga da mu ukase ama ne po steta na ostanatite koj cekaat. Toa znaci brojot na salterskite rabotnici si e ist extra doaga da pomogne.
    Pa zar nema poseben salter za lica so posebni potrebi?
    Ti ako sakas da go pustis nekoj preku red, mislam pred tebe, razmisluvas li ako jas sum pozadi tebe dali sum ok so toa.
    Site sme ednakvi za bankata. Ako ona saka posebna usluga na nekoj lica treba da si pusti vo igra extra salterski rabotnici.

     
    Последна измена: 16 ноември 2018
    На baba Rada и S.deBea им се допаѓа ова.
  2. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Што ти е,ма, @NarCis@ ? :^)

    @Lianna Anna :!: Не сум должна да ви кажувам,сами треба да си знаете.
     
  3. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Мореее ќе му дадам тантруми коа ќе го заплескам таму|( ова терминов тантруми современите мамички го користат,нас порано кога ќе не фатеа тантруми сукалото играше:worried:
     
    На Kitten, PaLaVa, blackwave и 13 други им се допаѓа ова.
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас имам бујна фантазија :D Кога почнав да го читам воведот, помислив дека @baba Rada бендисала млад татко на мало дете, но... :D реалноста не е толку романтична.
     
    На theowndemon, Ники., Abeja и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Побарав соодветно да го образложиш твоето мислење и да го побиеш моето првично. Ако можеш. :D

    Ти дојде до заклучок дека родителите на кои им плачат децата не можат да ги воспитуваат оти и самите не се.

    И сега не си должна да кажуваш?! Ок. Можеби си должна да изведуваш заклучоци без соодветна основа. ;)

    Ох, а јас пак душичка, мислев оти ние од знаење тука коментираме. :^)
     
    На Annath, Black girl, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Забегавте од темата.
     
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.617
    Допаѓања:
    170.498
    Пол:
    Женски
    На John Snow му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
  9. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.208
    Пол:
    Женски
    Ама па и тој, намќор, ако некој добронамерно подал нешто на детето не го изел. Боже сачувај, место фала да каже он урла. Каков татко - таков син.. Шо очекува детето да се понаша цивилизирано коа он не се испонашал така
     
    На ane.bella, cresa-jagoda, PaLaVa и 11 други им се допаѓа ова.
  11. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Јас сум против насилство.
    Повторувам,воспитан родител без проблем ќе си го воспита детето.
     
    На cresa-jagoda, Feminka22, Роберт 7 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.617
    Допаѓања:
    170.498
    Пол:
    Женски
    Абе некогаш кога има дете тантрум (ако било тантрум), за ништо не ти е гајле, ни како изгледаш, ни шо ќе речат другите, само сакаш побрзо да избегаш, или да се фрлиш :!: . Ова зборам во случајов татково навистина така да изреагирал. Затоа што можеби некој може премногу лично да си ги сфати работите. На ќерка ми на година една жена се запна да ѝ даде крем бананче пошто плачеше. 100 пати ѝ кажав дека не јаде тоа. И се запна, па зошто не јадела, па таа им давала на децата и внуците. Со паметов сега ич не требаше да се објаснувам, туку безобразно да ја откачам. Пошто дур се објаснував со неа, ќе смирев 100 пати дете. А сигурно се навреди шо ја одбив и испаднав некултурна. Затоа викам, во такви ситуации ако не бара родител помош, секој нека си гледа работа.
     
    На theowndemon, Milobebence, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.656
    Допаѓања:
    20.947
    Пол:
    Женски
    Јас немав тантруми. Ќе прашате од кај па памтиш шо си правела на година/две, ама ми имаат кажувано моите, оти би ме лажеле. А и доволен беше само еден поглед, поготово од мајка ми, да знам шо ќе си добијам ако писнам.:$ Коа ќе ме фатеа будалите добивав плескање по газ и некоја казна чат пат и се било океј. Никогаш, ама баш никогаш не сум се трескала од земја и не сум рикала, дури и два пати ќе размислев пред да побарам нешто. Не беше не. Истото беше и со брат ми, помал е од мене и не помнам ни еднаш да се понашал невоспитано како мнозинството од денешните деца.

    А сето тоа било до строгото воспитување од страната на моите за кое им се дивам, и би сакала и јас во иднина ако имам деца да бидам таква.
    И покрај сета таа строгост која била порано, еве не здрави живи и мене и брат ми без никакви трауми. Многу често знаеме да зборуваме и да се смееме на некои случки од порано кога сме добиле по некоја воспитна по задник, фамилијарни заебанции.:rofl:
    Стравопочит, а после тоа другарско поставување кон децата.:!:
    И тоа.
     
    На cresa-jagoda, PaLaVa, lovestoneddd и 4 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    И до детето е. Исто сме и галени и тепани со брат ми, па тој знаеше и да се спружи на сред улица и да рика, ако не му е нешто по ќеф, а јас не. Сега па обратно, јас викам и се црекам, а брат ми е тивок и умерен.

    И покрај тоа што јас сум дерла, дури и ко ќе зборам нормално викам.. не се ни осеќам, ќерка ми никогаш не се одрала, или да легне на земја и да удира или не знам што. Не дека и' велев: Немој така - едноставно, таква си е.

    И не, не мислам дека се лоши родители оние кои имаат малчеки деца кои знаат и да се издерат умот да ти излези, туку едноставно се мали, и не можеш да седнеш и да му објаснеш за социјални правила на однесување на 2-3-4 годишно дете.. Мислам можеш да му објаснуваш, ама појма нема да има за што му зборуваш, нема да те сфати. Исто ко да пробаш на шимпанзо да му објасниш, дека не е 'културно' да си го чеша га*от во јавност, оти е 'срамота'.

    Сенсот (чувство не одговара) за добро-лошо, го учат на 5+ години, претходно, ко 'изгубени германци' се.
     
    На ane.bella, PaLaVa, Lolipop23 и 8 други им се допаѓа ова.
  15. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Еве според кажувањата на мајка ми сум била мирно дете, не сум се трескала од земја, не сум мавтала со раце и нозе на секаде, нормално плачки имало и на поголема возраст посебно во градинка насабајле кога ме носеле зошто сакав да одам на работа како нив, не во градинка, Сакав да бидам голема (зборувам ова за подоцна) па мирна бев во банки, маркети, по бродови, авиони. Но, тоа ев јас. Ќерка ми, пак мој воспитаник до скоро три години имаше ужас тантруми. Сум пишала и во соодветната тема, не ми било пријатно, но не можеш да смирш дете кое се дере со сета сила, не слуша никој и ништо не прецепира. Едноставно се дере! Сега се смири, разбрана е, дури не се противи кога и давам лек, ми ги слуша образложенијата зошто нешто и давам, сугерирам, забранувам, односно веќе сега на оваа возраст јас веќе можам да ја воспитувам. И сепак, сеуште за нешто инает води, пребира облека, пребира место за седење и ред други работи, но полека се менува. Но, сепак е поразлична од мене, свој карактер, свој човек. И да, не ја носам на одредени места, но јасно ми е дека некој едноставно нема избор. Некаде и намерно ја носам со ризик да наидам на проблем, но тоа дете мора да научи што е маркет, шалтер, банка,болница МВР. И на доктор прави проблем ако доолго чекаме, а инаку сака. Тоа е.
    На темава, обично не се вмешувам да смирувам деца, бидејќи за жал и најдобрата намера може погрешно да е протолкувана. Ја разбирам и нервозата на татково како капак, па оттаму и реакцијата негова. Инаку, тие по банките верувај навивкнати се и се исклучуваат од средината. За давање храна на моево без прашање, си изреагирав соодветно во една ситуација, кога една баба и подаде на мојава јаболче без да ме праша. Човеков малку и без потреба голема ја направил, ама кој знае што му било во умот.
     
    На NarCis@, Lianna Anna, S.deBea и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Ја и орден би ти дала ако успееш да ги задржиш мирни на едно место моиве додека да завршам работа и на скара идеме после :D
     
    На ane.bella, LoneWolfGuy, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Мислам дека твојата реакција е инстинктивна.Исто би направила и јас со обзир дека ми е ептен стресно кога моето плака , а јас морам на шалтер, на каса и не знам што со него.Ако некој ми помогне да и ја смири кога плака ќе му кажам фала и ќе му се насмеам.За учење дали да зима или не од странци си има посебно време кога да се учи детето.

    А може па и таткото имал причина што така реагирал.Не знаеме може само да го обвинуваме:^)
     
    На WildMk, Lolipop23, baba Rada и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Затоа се вели -гледај си ја својата работа. Денес како што има "осетливи" родители никогаш немало. На се' гледаат како на напад врз нивната способност за воспитување. Некаде па и имаат право, зар тие не знаат свое дете да смират па сега туѓинец ќе изиграва психолог во моментот. Демек види јас еден лист му дадов и се смири а ти родител поима немаш. Во жути минути и јас вака би изреагирала како мажот.
     
    На PaLaVa, kravce, jacqueline.s и 5 други им се допаѓа ова.
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Кога почнав да читам мислев си се сплеткала со таткото па сега се каеш. (facepalm)

    Јас едвај чекам некој да го смири моево. Често му прават ѕе, му прават муабет, му даваат бонбони.

    Ама јас иако сакам не би се осудила да "смирам" туѓо бебе/ дете од страв од помислата и реакцијата на родителот.

    Па уште да ми рече твоето не можеш да го смириш па моето. Ама еве моето на непознати се смирува, ако пробам јас да го смирам само го покачува тонот на вриштење.

    Обично баби/ дедовци веднаш реагираат ама новите генерации се посебни.
     
    На Milobebence и baba Rada им се допаѓа ова.
  20. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    https://abcnews.go.com/GMA/Family/story-viral-photo-shared-world/story?id=58823633

    https://www.crnobelo.com/novosti/sv...ata-shto-se-spodeluva-viralno-niz-celiot-svet

    Само што го прочитав првото мислење, се сетив на сторијава што ја слушнав на радио и ја имаше на сите страници. Еве случај каде што е пружена и прифатена помош за детето. Океј, разликата е што во овој случај детето спие.

    Би прифатила помош зависи во ситуацијата во која се наоѓам. Имам мало дете, почнуваме со тантруми и можам да кажам дека ич не е лесно да се справиш со нив во јавност. Уште и ако наидеш на осудувачки погледи од околината. Едноставно го зимам детето и изнесувам, носам во кола, барем да се исплаче настрана.

    Мислам дека обичен лист и пенкало нема да наштетат, туку напротив детето ке се заинтересира за нешто друго барем 5 минути за да може да се заврши работа. Храна не би прифатила. Не осудувам никого за начинот на воспитување. Ама некогаш мислејќи дека правиме добро, го постигнуваме спротивниот ефект.
     
    На Feminka22, gjoker4e и baba Rada им се допаѓа ова.