1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали постои објаснување?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од babygirl15, 5 ноември 2017.

 1. babygirl15

  babygirl15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2016
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  Не знам дали на вистинско место е темава но се надевам ќе има мислења:)
  -Вака: Ако нештото се случи еднаш, не мора да се случи и два пати. Но ако се случи втор пат, мора да се случи и трет пат.
  Што мислите вие, како го сфаќате ова? Дали има некаква логика, дали имате примери што би докажале дека тоа е навистина така или воопшто нема смисла? :hai: :*
   
 2. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.426
  Пол:
  Женски
  Нема врска , а и се зависи до нештото...
   
  На babygirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.157
  Допаѓања:
  63.037
  Пол:
  Женски
  Нема врска...
   
  На babygirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.659
  Пол:
  Женски
  Ова тврдење не само што не е научно поддржано, туку е и апсурдно.
  Функционирањето на универзумот и одвивањето на настаните во нашето опкружување, како и околностите кои доведуваат до одредени случувања едноставно не можат да се повторат повеќе пати освен во случаите кога една првична постапка се повторува повеќе од еднаш, и тоа пожелно е да е редоследно според одреден временски распоред.
   
  На babygirl15, Lianna Anna, Justicija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски
  Јас сметам дека ако се работи за неверство или коцка баш има врска, не само трет пат, туку тоа ќе стане навика...
   
  На buba4e89, babygirl15, Nalutena1 и 10 други им се допаѓа ова.
 6. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.038
  Допаѓања:
  163.218
  Пол:
  Женски
  Обична фраза. За некои дејства важи, ама нема баш место да се бара логика и објаснувања за истата...
   
  На babygirl15 и Briar Rose им се допаѓа ова.
 7. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.909
  Пол:
  Машки
   
  На babygirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Vitomir2

  Vitomir2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2017
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  754
  Пол:
  Машки
  Да ова важи за наркоманите,како се станува наркос,еднаш ке проба дрога,па уште еднаш и крај
   
  На babygirl15 и sj *O* им се допаѓа ова.
 9. babygirl15

  babygirl15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2016
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  Не станува збор за наркомани вооопшто. Подолго време ме мачи оваа фраза и само побарав мислења
   
  На Vitomir2 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски
  Да дополнам -- и за ќотек.
   
  На babygirl15, sj *O* и лавица19 им се допаѓа ова.
 11. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  1.043
  Допаѓања:
  13.878
  Пол:
  Женски
  Ја сретнав фразава како арапска поговорка,сметам дека е делумно точно.Ако се освртиме логички,не е тешко да се види дека веројатноста да се повтори нешто и по трет пат е голема. Сметам дека е вистина,ама не апсолутна туку делумна.
   
  На babygirl15 и buba4e89 им се допаѓа ова.
 12. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.196
  Допаѓања:
  13.042
  Пол:
  Женски
  po moe iskustvo ako nesto se desi ednas ke se desi uste 1000 pati
   
  На babygirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. лавица19

  лавица19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  106
  Пол:
  Женски
  Според мене мислам дека е вистина во одредени ситоации например неверство,маж кога крева рака на жена..но не секогаш:?:
   
  На babygirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Feminka192

  Feminka192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  2.559
  Пол:
  Женски
  Обично работите кои ги повторуваме преминуваат во навика. Има до одредена мера вистина во фразата.
   
  На babygirl15 и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 15. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.488
  Допаѓања:
  23.352
  Пол:
  Женски
  Делумно е точна . Секако зависи за што се работи и постапките на индивидуата околу тоа нешто .
   
  На babygirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.494
  Допаѓања:
  9.552
  Пол:
  Машки
  Зависи за што се зборува. Еве на пример ако станува збор за коцкање/кладилница на пример, колку почесто се повтори, толку повеќе ќе стане навика или пак зборува за вредностите или навиките на личноста. Еднаш може да е несакајќи. Веќе со два-три пати повторено веројатноста дека е „случајно“ се намалува.

  Статистиките покажуваат дека оние што се развеле еднаш, многу почесто се разведуваат и по втор пат, а уште почесто и по трет пат во споредба со оние што немаат минат развод зад себе. Ова е веројатно така затоа што барем едната страна од партнерите има поинакви вредности или поглед за бракот, не е волен да поправа, туку смета дека со другата страна е целосно виновна и дека со RESTART се ќе се реши. Исто така оние што се развеле еднаш, веќе ги преживеале оние адвокатски администраци, емоционални борби и притисок од роднини/пријатели и затоа им е полесно по втор пат.
   
  На ivimis, babygirl15 и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 17. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.900
  Допаѓања:
  34.928
  Пол:
  Женски
  Во делот со статистиката за развод воопшто не се согласувам. Тие што се развеле еднаш, не значи дека лесно може да донесат одлука за втора и трета разводна постапка и разделбите да им преминат во навика.
  Самиот чин не е едноставен ниту од емотивен, ниту од психички, ниту од административен аспект и никаков RESTART не може да помогне за да се врати личноста на почеток како тој дел од животот да не постоел, освен ако се работи за дегенерик.
  Сеќавањата за личноста и моментите може само да се потиснат, но не и да се избришат.

  П.С. Ова го споделувам од лично искуство.
  И колку за информација нашите административци се толку стручни и подготвени за работата што втор месец поминува откако ги поднесов документите за промена на презиме и уште чекам тел.повик за го подигнам документот.Лице огрешено пред правдата побрзо ќе промени презиме отколку обичен граѓанин.
  Општо кажано, постапката не е до никаде иако постојано одам по шалтери( читај: немам врски) и најмалку може да се коментира дека лесно се преживува административниот лавиринт, особено во нашава државичка.
   
  На babygirl15 и EvAngelos им се допаѓа ова.
 18. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  9.117
  Пол:
  Машки
  Ако нештото се случи еднаш, не мора да се случи и два пати. Но ако се случи втор пат, мора да се случи и трет пат.
  Зависи фразата за што се употребува,кај се употребува...
  Ако еднаш згрешиш не мора да згрешиш по втор пат.
  Ако втор пат згрешиш не мора и трет пат.
  Ако втор пат фатиш кладилница не мора да значи дека ќе фатиш и трет пат.
  Интересна тема:D
   
  На babygirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  22.918
  Допаѓања:
  150.203
  Пол:
  Женски
  Лично се имам уверено во оваа изрека. Можеме да наброиме милион примери од општ карактер поентата е дека има голема врска. Се што правите дали добро или лошо секогаш по 100 пати ќе се деси истото.
  Пораката е јасна, најди ја грешката.

  Не се работи само за тие карактеристики иако најчесто играат голема улога.
  Има и други карактеристики кои имаат голема врска, но прво мора да бидеш уверена во тоа.
   
  На babygirl15 му/ѝ се допаѓа ова.