1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали почитувате туѓи мислења?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ozbilnazena, 12 мај 2010.

  1. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Дали во својот живот ги почитувате и прифаќате тиѓите мислења, и мислењата на своите најблиски, или си мислите дека се знаете и дека вашиот збор е закон...
     
  2. maca.81

    maca.81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    20
    Го почитувам туѓото мислење, впрочем секој има право на свое мислење, без разлика дали е точно или не.
    Почитувам ама не значи и дека секогаш го прифаќам. :^)
     
    На alexa_dimoska му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    се согласувам со погоре наведениот пост, го почитувам туѓото мислење, но не секогаш го прифаќам.
    значи се потпирам и го земам во предвид она мислење кое мислам дека е во ред, и има реална содржина, и е клучот на решението.
     
  4. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Секој си има свој начин на мислење и своја теорија за истото, не можеме ние на некој да му наметнеме свое мислење и не смееме да се лутиме зошто секој човек си е посебен и не може да размислува исто како останатите. И да го почитувам туѓото мислење но не секогаш го прифаќам ( горенаведеното во постот на маца.81). Секако ако е совет кој што ќе ми се допадне и ќе ми биде погоден прифаќам :)
     
  5. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Почитувам туѓи мислења,доколку сметам дека е правилно мислењето и искрено, знам да прифатам,но не секогаш,мислењето на своите најблиски исто го почитувам и го прифаќам,бидејки тие ми мислат најдобро отколку другите.Па на прашањето дали мислам дека се знам,искрено мислам дека незнам :)
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Го почитувам туѓото мислење, но не го прифаќам секогаш.
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Се сложувам дека секој си има право на мислење, наше е дали ќе го прифатиме или не. Ама нема зошто да не го почитуваме.
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.392
    Јас ги почитувам мислењата на најблиските, особено кога се поврзани со некоја моја постапка или однесување, и многу често ги прифаќам. Имам доверба во нив, а често знам да бидам субјективна, и да не видам нешто што ми е пред очи. Затоа многу ценам искрени и добронамерни мислења.

    Почитувам и мислења на колеги, соработници и слично. Никогаш не настапувам со став дека сум апсолутно во право, секогаш се трудам да испитам да е сум занемарила некој аспект, макар и да сум сигурна дека сум во право.
     
  9. meganfox

    meganfox Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    sekako deka pocituvam
     
  10. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Почитувам мислење, без разлика дали ќе ми се допаѓа тоа што го слушам, јас ќе го ислушам човекот до крај, па после ќе му кажам дали се согласувам со него или не. Значи битно е дека со тоа што сум го ислушала, јас сум го испочитувала, а дали ќе прифатам или не, тоа си е мое. Битно ми е мислењето на моите блиски, семејството и поблиските другарки, а за другите мислења баш и не ме интересира многу. Ако се работи за одлука што ми влијае само на мене, тогаш се водам од моето мислење.
     
  11. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со Вери. И јас така постапувам.Го почитувам туѓото мислење и секогаш ислушувам до крај, а не значи дека секогаш го усвојувам како мое. Секој си има право на свое мислење, почитувам кога ќе ми префрлат за нешто или кога ќе ми дадат совет, меѓутоа мое си е дали ќе го прифатам истото или не. До душа не можеме сите да бидеме истомисленици, и да гледаме исто на работите. Важно е да знаеме да се почитуваме и ислушаме ;)
     
  12. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Една од најголемите човечки доблести е да умееш да го сослушаш соговорникот,и да не ти биде тешко да го прифатиш фактот дека некој има поинакво мислење од твоето.
    Сакам изнесувања на ставови,дискутирање,а не убедувања дека некој е совршен и неговото мислење мора да се прифати
    Да почитувам туѓи мислења но не ги прифаќам секогаш.Секој си има право на свое мислење ...
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    ako znam deka e covek so iskustvo i plus mi e blizok,i ako jas mu pobaram mislenje i toa kako go pocituvam,no cestopati mnogu mi se dopagjaat i pocituvam mislenja na lugje koi edvaj gi poznavam.
    imam drugarka koja em bara mislenje,em ako ne i se svigja i ako e razlicno od nejzinoto e luta,pa posle ne ti ni kazuva na pr kakva odluka donela.e toa ne go podnesuvam i tesko deka takvite ke uspeat nesto vo zivotot
     
  14. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Јас почитувам туѓи мислења, но ретко (да не кажам НИКОГАШ) ги прифаќам . Ќе ги исслушам ако се понудат сами и имаат нешто да ми кажат, но на крајот секогаш пресекувам како што сум намислила. Дури и да згрешам, си знам дека грешката е само МОЈА, и нема да барам вина во некој друг. Секој треба да си одлучува за себе. Да се слушнат мислења ДА, да се прифаќаат е нешто сосема друго.
     
  15. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Почитувам туѓо мислење но на крај сепак сама донесувам одлука :$
     
  16. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Сечие мислење ислушувам и мислам дека сечиј предлог за што било треба да се обмисли, бидејќи многу пати некој од страна што не гледа субјективно на работите ќе ти даде корисен совет. Знам секого да ислушам, никогаш не тврдам дека јас сум 100% за се во право, го размислувам тоа што ќе ми биде кажано (посебно ако е од мои блиски што ми мислат добро), а на крајот си формирам мој конечен став за "проблемот".
     
  17. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Секако дека го почитувам туѓото мислење,посебно ако е од некој кој има многу поголемо животно искуство од моето.Не сум само јас на овој свет,секако дека има луѓе кои се многу помудри од мене.Морам да го ислушам секое мислење пред да го донесам главното решение,но сепак на крајот сама одлучувам што ќе направам,а доколку згрешам (често знае да се случи и тоа,признавам),памтам дека сум згрешила и гледам да не паднам повторно на истата грешка. :)
     
  18. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Почитувам мислења и на постари, и на помлади од мене. Ислушувам до крај макар што имало и исклучоци ама оправдани. Сепак секој има различна гледна точка, не може сите да мислиме исто. е сега кога станува збор за прифаќање на истото, зависи. Не секогаш! Ама и не барам сите и секогаш да го прифатат она што јас ќе го кажам. Така ни јас не прифаќам од сите!
     
  19. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Почитувам да, и тоа ми е една од поголемите маани, премногу почитувам. Пре би го послушала другиот одколку самата себе
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Почитувам се разбира, секој има право да мисли што му душа сака. И го прифаќам како такво, без разлика дали ќе се согласам или не.