1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали почитувате туѓи мислења?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ozbilnazena, 12 мај 2010.

  1. Janina

    Janina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    408
    Пол:
    Женски
    Го почитувам туѓото мислење :)
     
  2. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Pocituvam tugjo mislenje no sekako deka sakam i moeto mislenje da bide pocituvano od strana na drugite :))
     
    На hermosa и veren им се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Iskreno, ne. Znam da procenam koga nekoj znae shto zboruva, koga nekoj se folira deka znae, a povekjeto se foliraat. Sfakjam deka sekoj ima potreba da se chue i negoviot glas, bez razlika kolkav kapacitet poseduva, ali denes koga ima kup ogranicheni faci sho mislat deka go popile siot pamet sho mozhe da postoi, ne bi da im otvaram teren da napinjaat. Teram po svoe, nitu prashuvam nekogo, nitu se drznuvam da solam pamet bez da me prashaat. Iskluchok se soveti od lugje koi navistina gi pochituvam i koi se nadminale sebe vo zhivotot, ali takvite se retki. Na drugo nishto ne udiram pechat.
     
  4. littlevampire

    littlevampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    Да,но не на секој :):)
     
  5. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Почитувам сечие мислење во смисла сакам секој да има можност да си го каже својот став но да прифатам некој друг да ми кажува како да се однесувам малку потешко. Јас пред се себеси се сметам за доволно паметна и возрасна да знам што е најдобро за мене а не некој друг да ми кажува што да правам. Ова ко кажувам не од причина што сум суетна, туку затоа што знам со каква леснотија даваме совети кога се работи за некој друг ама кога ние сме во таква ситуација е многу поинаку и затоа не прифаќам туѓо мислење.
     
  6. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Почитувам ако е пологично од моето.
     
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.147
    Допаѓања:
    76.569
    Пол:
    Женски
    Се случува нечие мислење да е толку добро што ќе ме замисли. Е тогаш навистина морам да го прифатам иако почесто моето мислење ми е поважно и поприфатливо. Всушност, зависи и за што и за каква област станува збор.
     
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Го почитувам мислењето на секого, но тоа не значи дека го прифаќам или одобрувам по афтоматизам.. го почитувам како такво и како дел од секој човек, и затоа никогаш не би се дрзнала да осудувам и критикувам луѓе кои размислуваат и перципираат поинаку бидејки ниту сум и во кожа нити дел од нив ниту никоја за да им судам и да ги критикувам.
    Доволно сум совесна за да разберам дека ниту еден човек не се наоѓа на иста брановита должина и дека неговите гледишта и планови си се лично негови, баш затоа мразам да критикувам и оговарам луѓе.. некако и неможам да се справам со таква малограѓанштина, не ме додираат луѓето што прават околу мене.

    Во однос доколку сватам дека ми се наметнува и ме напнува нечие мислење и со тоа пробува да се вмеша во мојот личен живот тогаш реагирам мошне директно и искрено и се оддалечувам од такви луѓе кои се пред се самобендисани и веруваат дека се најмоќни за да "средат" нечиј живот.
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Да ама барам потполно и тој/таа да го почитува моето
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Почитувам туѓо мислење, без разлика колку се коси тоа со моето мислење. Разликата на тоа како јас ќе изреагирам на тоа мислење е чистата поставеност на соговорникот.
    Не гледам причина нечие мислење да го сметам за неисправно само зошто е поразлично од моето, патем кој ми гарантира дека моето е точно? Ако се работи за факт, на пример, и имам цврсти докази дека моето е точно, веројатно ќе се обидам да објаснам, ама на крајот на денот секој ќе размислува онака како што му одговара. Се друго што вклучува лично мислење - дури и најидентичните мислења можеби ќе имаат само една различна точка и тоа е сосема во ред. Не е во ред да имаме исти мислења за се, сепак луѓе сме, и треба да ги почитуваме нашите различни мислења. [​IMG]
     
  11. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Да, ако се правилни и точни.
     
  12. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Зависи...Во повеќето случаии не..мразам кога некој ќе каже нешто а нема аргументи /тресе глупости..е како да почитувам такво мислење ?..не не не ..А на крај краева прашање е дали некој како прво го почитува и моето мислење,па за да јас му го почитувам неговото..
     
  13. alexa_dimoska

    alexa_dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Почитувам.
    Не само што почитувам, туку ми се случувало и да дозволам нечие размислување да ми ја смени концепцијата за одредени работи за кои сум сметала дека никогаш нема да ја сменам. Но, само доколку објаснувањето зад тој став е логично и мудро.
    Почитувањето, барем за мене е еден вид на обврска, зашто сакала или не јас морам да ги почитувам туѓите ставови без разлика колку се тие погрешни или точни, но не значи дека по дифолт дека треба истите да ги прифатам. Тоа е своеволна одлука.
     
    На RoseRain и Vitaly им се допаѓа ова.
  14. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Под ова подразбирам другата страна да има силни аргументи. Доколку е така да. Не мислам дека едната страна секогаш е сосема во право. Најчесто и во двете има вистина. Прав ќе излези тој што ќе има повеќе да кажи.
     
    На alexa_dimoska и hermosa им се допаѓа ова.
  15. Presque vu

    Presque vu Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Прво не ме интересираат туѓи мислења но доколку чујам нечие мислење би го почитувала зошто да не.
     
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Понаивната и претолерантна јас од пред неколку години би рекла категорично да во 100% од случаите, но сега... не баш.
    Почитувам туѓо мислење сè додека во истото нема дискриминација и омаловажување на друг и додека не се коси со фактите и логиката, особено ако е искажано од некој што нема доволно познавања и додатно со арогантен тон.
    Кога тие граници се преминати - не би рекла ни дека ги почитувам таквите мислења, не само што не ги прифаќам. Посебно за првиот тип, оние сериозно агресивните кон трети (групи) луѓе... со „почитување“ би била на некој начин соучесник во тоа, па не, фала :)
     
    На mode-kristina, theowndemon, КикиМаус и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Да ги почитувам ама не секогаш,неможе секогаш они да се во право
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Многу е важно за која област се дискутира и секако моето познавање во поглед на проблематиката. Во повеќето случаи го почитувам туѓото мислење, но не мора тоа да значи дека се сложувам односно согласувам со нивниот став или мислење. Најмногу мразам кога некој по илјада пати ми го повторува неговото мислење, со цел да ме убеди дека тој е во право. Не сакам никого да убедувам да го смени мислењето и ставот и да го прифати моето мислење или став, ниту пак сакам некој да ми го наметнува неговото мислење со изговор дека тоа ми го кажува за мое добро.
     
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Се мислам од прееска каде да го ставам, а многу е потребно на форумов :)
    Нареден пат кога некој со свои навредливи/агресивни/дискриминирачки ставови ќе ви се брани со „секој има право на свое мислење“, покажете му го ова.
    Philosophy got it right :)
     
    На mode-kristina, poenta, Ketchup и 2 други им се допаѓа ова.