1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали почитувате туѓи мислења?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ozbilnazena, 12 мај 2010.

  1. done

    done Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    73
    ислушувам туѓо мислење, почитувам тоа што е кажано, меѓутоа не го прифаќам, односно секој има право да си каже што сака,а ако нешто не ме бендиса или мислам дека не е така не го прифаќам :)
     
  2. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Ислушувам и почитувам туѓо мислење, но ретко ги прифаќам. Речиси секогаш имам различни мислења со другите. Но никогаш не сум одбила да ислушам некого.
     
  3. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Почитувам,знам да исслушам,ама ретко т.е. никогаш не прифаќам.Си терам по мое,па и грешка да направам знам дека сама сум крива за тоа. ;)
     
  4. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    слушам туѓи мислења,а ги прифаќам само од одредени личности и најчесто си терам по мое и ако згрешнам,моја е грешката :)
     
  5. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Ги почитувам туѓите мислења,секој си има различни погледи и размислувања.Со другарките мошне често дебатираме за тоа кој какво мислење има за одреден работа,ок е тоа си е нечие мислење и не можеме некој да натераме поинаку да ги сваќа некои работи,незначи дека ако го почитувам некое мислење и дека ќе го прифатам.Можеби и јас имам погрешни мислења но сметам дека сум во право и никој неможе да ме разубеди поинаку да расмислувам.
     
  6. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Искрено кажано , не баш!....Можеби затоа што 90% од нив по некоја навика, се изкажани со доза на иронија, или нешто слично...
     
  7. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    :y: :y: :D :D
     
  8. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Секако дека ги почитувам туѓите мислења.. Ама ретко, речиси никогаш ги прифаќам.
     
  9. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    Почитувам и понекогаш ги применувам, се зависи од личноста од која сум го добила мислењето, начинот на нејзиното кажување и реалноста на мислењето :)
     
  10. KrystalTears

    KrystalTears Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    29
    Да ги почитувам но тоа не значи дека ги прифаќам. И сакам да ги ислушам туѓите мислења. :)
     
  11. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    За себе сметам дека сум добар соговорник, секогаш го дослушувам мислењето на другиот. Ги почитувам мислењата , како што го почитувам и своето. Тоа не значи дека ќе го прифатам, дека ќе се сложам, а може и воопшто да не го негирам.
    Поубав е светот кога сите си имаме различни мислења и сфаќања- шаренило :)
     
  12. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Почитувам туѓи мислења, но не секогаш! Зошто? затоа што знам кога некој кажува нешто што тој самиот го мисли и затоа што си има аргументи за тоа, но ме нервира страшно кога некој само го прераскажува мислењето на некој што еднаш го имал, па сега овој цврсто е убеден дека тоа е точно! ако веќе имаш свое мислење кажи го тоа, а не некој друг што му текнало! секогаш го слушам другите, размислувам, прифаќам, но не би прифатила нешто за што знам дека не е така!
     
  13. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Секој си има право на свое мислење, па затоа најчесто туѓите мислења ги почитувам. Значи едно е дали ги почитувам, а друго е дали ги прифаќам. Ако мислењето е од некоја личност што ми е блиска или јас ја почитувам тогаш мислењето го земам во предвид. Ако пак мислењето е од личност што веќе неколку пати ме разочарала тогаш го следам принципот „ од едно уво во друго„.
     
  14. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Да,почитувам туѓи мислења.И не ги отфрлам рефлексно ако случајно не се поклопуваат со моето,како што многумина прават,туку напротив сакам да го разберам бидејќи ако не вреди да го прифатам може да ми открие нешто што сум превидела,некој пропуст да си согледам или пак во краен случај да ми помогне да си го поткрепам моето.Одамна ги надминав его триповите дека сум јас најпаметна,а другите појма немаат.И најголемата будала може да знае нешто кое ете јас не го знам,а можеби некој мисли пак дека јас сум најголемата будала.Затоа,многу глупо ми е да потценувам нечие мислење и премногу ми се одбивни луќе кои се со строго зациментирани ставови и нивните ограничени мозоци не се спопсобни да примат никаква информација,тоа го сметам за елементарен простотилук.Никој не се родил паметен,туку се станува паметен благодарение на туѓите мислења.Нормално дека не се прифаќа секаков совет или сугестија,но вреди да се слушне,а токму и вештината за селекција на туѓите мислења според вредноста се учи само преку слушање.
     
  15. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Почитувам туѓи мислења и некои и ги прифаќам,оние од ној руг на луѓе кои знам дека ми кажуваат за мое добро и за ои воопшто знам дека ми мислат добро.
     
  16. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Почитувам но не прифаќам.Мнооогу ретко може да се случи да прифатам ама воглавно не.
     
  17. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Исто,прифаќам само ако е добро аргументирано и издржано. И тоа не веднаш туку си размислувам, се распрашувам, па дури тогаш постепено го модифицирам моето мислење.
     
  18. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    секогаш почитувам туѓи мислења и често потпАЃАМ ПОД туѓи мислења,си ја мразам таа особина.....ама имам почит кон другите и можам веднаш да се сменам за тие на кои им сметам зошто ги сакам таквите мислења....
     
  19. Ger23

    Ger23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    12
    Да ги почитувам ипак неможам да бидам своеглава секогаш..Но секогаш го претпочитувам моето..
    Ако оставиш секого да го слушаш со своите стории и факти тогаш каде си ти??
    често пати ми се има дешено да речам Заврши ?-да-Ок фала
     
  20. zasekogas0408

    zasekogas0408 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    41
    Ne sekogas,no ima periodi od zivotot koga imas potreba da slusnes poveke mislena...kako rekle DVE GLAVI PODOBRO RAZMISLUVAAT OD EDNA..go prifakam mislenjeto na drugite i gi prifakam bez lutina..dali stanuva sbor za kritika ili pofalba..no najdobro e koga covek sam donesuva odluki,taka ke nauci dlii zgresil ili ne..ovde mislenjeto na drugite mozam da go ispocituvam no ne i da go prifatam..