1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали религијата е наследство или избор?

Дискусија во 'Религија' започната од CameliaMiller, 29 јануари 2019.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Како што мнозинството деца родени во религиозни семејства ја наследуваат верата на своите родители, така и мнозинството деца родени во атеистички семејства ја наследуваат верата (во натурализмот) на своите родители. Исто е.
    brainwash.jpg
     
    На Аргентина *, Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
  2. ynboo

    ynboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2018
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    115
    Поставив прашање до атеистите во другата група... во врска со доказите дека Бог постои.
    Какво мислење и критика имаат во врска со нераспаднатите тела на светците, кои целиот свој живот се имаат посветено на Господ и на неговите учења?
    На пример... Св. Василие Острошки чие тело е нераспаднато и стои во манастирот Острог? И уште многу примери.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ynboo

    ynboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2018
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    115
    Ај вака, бидејќи @CameliaMiller најверојатно избегнува да ми даде одговор на прашањево или не знае што да ми одговори...
    Еве ти, како една од многуте атеисти кажи што одговор или критика имаш за прогласените светци чии тела не се распаѓаат, не се ни одржуваат со некакви средства, туку изгледаат само дека спијат.
    Пак по трети пат ќе го дадам истиот пример: Св.Василие Острошки во чие име е изграден манастирот Острог?
    Зашто баш на тие луѓе (луѓе кои целиот живот биле посветени на Господ) телата не им се распаѓаат? Што вика вашата "наука" за тоа? :rofl:
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    :rofl:
    Готово не фати сега..... шат даун ни направи.
    Со свои очи го виде ти телото на дотичниот ? Онака, леш простран на средина, да се сликаат посетителите со него, или како ?
     
    На CameliaMiller, Lella, violetblue и 3 други им се допаѓа ова.
  5. ynboo

    ynboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2018
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    115
    Па дека немаш што да одговориш сега мислиш нешто смешно е ова? Или според вас тоа се восочни фигури и луѓето на нив се молат а?
    За вас се' е лажно и измислено хахахахаха...
    Не знам само со вашата филозофија до каде ќе терате, ќе пукнете некој ден од тоа што нема да можете одговор да дадете на некое прашање, тако звани "научници" :rofl::rofl::rofl:
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Одговори ми де, го виде ли ?
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @ynboo можам да дадам одговор на твоето прашање, и истото потекнува од полето на форензичката антропологија, како и методите, супстанците кои се користат за зачувување на телото, без разлика дали е тоа намерно или ненамерно (сушење, мртовечки восок, изложеност на тешки метали, сол, киселински состојби)

    Меѓутоа мојот одговор не е проблемот, туку твојот став и однесување. Со други зборови, не сум сигурна дали воопшто вреди да го напишам моето мислење бидејќи како што забележав од твоите два последни поста, ти немаш почит за науката и мислиш дека истата е само во корист на атеистите, а не на целото човештво генерално.

    А ако ти нема да ме почитуваш само бидејќи сум атеист, зошто воопшто би одговарала на твоето прашање кога сигурна сум дека ќе ме навредиш или ќе ме исмееш на некаков начин?

    Како за пример ќе ја земам дискусијата која ја имав со @worrieddd на оваа тема. И покрај тоа што јас знам дека таа е верник, никогаш не сум и се обратила со тон на понижување, непочитување или обезвреднување.
     
    На Cinnamon Bun, CameliaMiller, Amellie13 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски

    Остави ја членката, очигледно немала прилика да го посети тој манастир а и не е вредна за комуникација.

    Таму каде што Бог делува, сите научници, цела литература, човечки ресурси..сето паѓа ничкум на колена...нема такво нешто човечко што може да го објасни тоа божје делување.:)

    Поатојат повеќе од 200 нераспаднати тела на светци пред кои сите светски лекари, научници, патолози, се наоѓаат во чудо, без одговор, потполно немоќни, тела кои пркосат на сите закони на физика, на сето човечко научно достигнување:)
     
    На Аргентина *, Bitter-Sweet, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  9. ynboo

    ynboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2018
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    115
    Зборував општо скоро за сите вас, затоа што имаше постови каде што и тие одговараа цинично, у смисла "што им е на будаливе"...
    Јас убаво прашав какво мислење имаат за таа појава...
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ynboo

    ynboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2018
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    115
    Потполно те разбирам, затоа што и јас го имам истото мислење.
    Убаво прашав какво е нивното мислење, тие одма прашуваат дали сме виделе такво нешто... пак сакаат да направат од нас "будали", давајќи неповрзани одговори на прашањата само затоа што немаат што да одговорат.
     
    На Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
  11. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Пак ќе те прашам де, го виде ли ? :D
    Колку сте лаковерни, тоа е едно чудо. Не само да е смешно.. тажно е и за греота е. Измешани емоции.
     
    На CameliaMiller, Amellie13 и violetblue им се допаѓа ова.
  12. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Дали ти си била во манастирот на св.Василиј Острог?
    Кажи кој дел посебно ти е смешен и како телата на светците со години опстојуваат без да се распаднат, да замирисаат..дај просветли не?
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Нормално дека не сум била, имам други туристички дестинации на листа попрво. :)
    Еве ако ти си била, удостои ме со одговор, пошто членот погоре, не сака. Ги виде ли ти моштите ?
    А сочувување на телата е возможно нормално, низ низа од хемиски процеси.
     
    На CameliaMiller, Amellie13, Tan4ence и 2 други им се допаѓа ова.
  14. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Дај ми податок каде што е објаснето кои хемиски процеси се применети врз тие тела на светци.
     
  15. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Полека де, со ред. Јас три пати поставив прашање не ми одговоривте и двајцата.
    Одговорете вие, па јас ќе образложам како е можен процесот.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Дефинитивно е општествен избор, со однапред предодреден лажен идентитет стекнат од раѓање.
    Во лажен идентитет не спаѓа само религијата, туку името на личноста, националноста, типизацијата според боја на кожа.

    Светот од некоја причина одбрал да верува дека ако се категоризираме на горе наведениот начин би функционирале во некоја хиерархиска симбиоза. Но, еве не. Дури и после десет милениуми сеуште живееме во мисловно ропство без право на избор и слобода.
     
    На CameliaMiller, Lella, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Секако дека разбирам што сакаш да кажеш со тоа. Но, исто така разбирам дека во одредени прилики луѓето не разликуваат атеизам од антитеизам.

    Тие цинични ставови и мислења што си ги прочитала не само што манифестираат атеизам, туку истовремено манифестираат и антитеизам, кои во суштина претставуваат различни поими (и покрај тоа што еден атеист може да биде или да не биде и антитеист).
     
    На CameliaMiller, Amellie13 и BoneMachine им се допаѓа ова.
  18. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Сепак ќе се согласиш дека идејата за Бог е колективно одбрана, нели?
    Знаеш дека дете кое е израснато во изолација не може да го поима Бог без претходно дадени насоки и слики за тоа како треба да изгледа таа фигура?
     
    На CameliaMiller и Lella им се допаѓа ова.
  19. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Нема да биде никаде официјално објаснето, се разбира. Црквата е една огромна машинерија со куп тајни, и многу помрачни од заблудата која ја ствараат со наводно нераспаднати тела на светци, икони од кои протекува течност и сл.
     
    На CameliaMiller, Amellie13, BoneMachine и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.