1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали религијата постои само за да се контролира народот?

Дискусија во 'Религија' започната од anaantonia, 29 септември 2012.

 1. Stefaani

  Stefaani Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  278
  за ова си во право :!: луѓево ќе почнат и да не се венчаваат и да не пеат за починатите ја претераа небаре на пазар сме :@ на сета мака на луѓето, овие осет немаат. а за пеењео со да кажам бла бла знани незнани и толку. јас искрено си верувам во бог ама пари в црква не оставам :tmi: не по многу. се знае в црква се пали свеќа и се моли а не се оставаат пари. демек ако оставиш 500 прво твоите желби и молби ќе се исполнат па после на оние што оставиле 50 :fubar:
  денес религијата е за да се крадат пари а не за да се контролира народот. религијата се учи дома, родителите се тие што треба да не учат.
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.182
  Пол:
  Женски

  Зошто се очекува од свештеното лице, безгрешност?Спомнав и претходно, свештеникот е човек, кој нормално како и секој ќе згреши.Еве што се случувало во свештенството, односно што има зад тоа што се претставува,а и настрана свештениците, дали постои некој човек кој целосно ги почитува Божјите заповеди? Дали постои човек кои прави не морални работи, освен свештеникот? Тие заповеди, не важат само за свештеници,кои треба да ја водат црквата, важат за секој човек.Зарем е сигурно дека поради религијата се случува раздор во светот? Мислам дека не.Ова не го мислам поради тоа што верувам во Бог, онака прашувам.Како тоа тие десет божји заповеди, секоја религија, различно ги моделирала? Дали тие религиозни групи, се токму тие кои погрешно ги протолкувале заповедите? Според црквата, заповедите се исти, како што се и во Библијата, што всушност значи дека нема никаков друг облик на истите, направен од црквата.Но и не дека црквата го направила тој раздор. Затоа споменав и претходно, постоеле/постојат различни толкувања на Библијата.Сепак, сите сме луѓе,нормално е да згрешиме, ако не згреши човек,како ќе научи.Тоа е целата филозофија на Библијата, не е нешто не познато за човекот.
   
  На Ella.313 и Makide им се допаѓа ова.
 3. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.773
  Допаѓања:
  52.536
  Никој не е безгрешен, јас не знам ни што се подразбира под грев, од религиски аспект некако не ми е прифатлив..ама тоа друга тема. Она што Абеја верувам, а и јас сакам да го кажам е дека свештеното лице/попот треба да биде слика за другите верници, треба од неговото однесување, да научат верниците како да се однесуваат. Секако дека има исклучоци, ама зборувам за оние кои не се. Ако попот се граба за парите на верниците (со тарифите) тогаш и верникот ќе се држи за ќесето пари, па наместо да си помогнат едни на други, тие ќе се гледаат низ призмата на парите, едниот наместо да оплакува, ќе буричка по новчаникот, другиот наместо да помогне ќе гледа што повеќе да земе. Ако попот јаде прасе за пости, а верникот го види, ќе си рече штом тој јаде, можам и јас. Се тоа се сведува на одалечување од верата. Зарем не сте слушнале дека денес за свештеништвото се вели дека е најдобра професија т.е. -Таму се парите-.
  Пак ќе речам, секако дека има исклучоци, ама ако на тие исклучоци им се зголеми бројот, ќе се зголеми бројот и на верниците.
   
  На Abeja и Moira им се допаѓа ова.
 4. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.632
  Допаѓања:
  8.654
  Немам доверба во поповите. Тие си тераат политика во последно време. А за религијата, па да таа е да го контролира народот. Еве со радикалните исламисти, според емне тие живеат во некоја заблуда и како што сум слушала , веруваат дека ќе одат во Рај ако убија луѓе , ако се разнесат со бомба. Која религија е тоа бе ?Исто муслиманскиот свет е многу бунтовен. Ако се појави карикатура со Мухамед, веднаш плаат се живо. па тоа ли е религија?Тоа е вандалство, насилство.
   
 5. Ella.313

  Ella.313 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Самиот префикс РАДИКАЛНИ многу си кажува.Ни Исус ни Мухамед НЕ ПРОПОВЕДАЛЕ ВОЈНИ,омраза меѓу различните народи,контрола преку религијата.Ако некој е ВЕШТ во извртување на работи,злоупотреба на доброто и праведното за свои цели-тогаш е тоа човекот.Толку.
  "Тие си тераат политика во последно време. А за религијата, па да таа е да го контролира народот." Каква политика тераат поповите?Религијата го контролира народот?Денес излегов во 9 сабајле да трчам со другарка и и велам колку е убаво сонцето,небото,колку е убав денот,мирисот на утро а таа -леле колку е грдо,ми смета сонцето,неможам да трчам,склет ми е..-Поента на муабетов-две индивидуи ќе имаат различна перцепција за една иста работа,зависно од тоа во што веруваат,што сакаат.Ако јас ја сакам и почитувам религијата,нејзиното учење јас неможам да верувам дека ме контролира и да "плукам" по свештениците кои се слуги Божји,ни ги простуваат гревовите,не причестуваат,крштеваат,венчаваат...Некој одбрал да верува во добрината на Светата книга,на религијата,некој не,аргументи има премногу,не е се црно,не е се бело,има и сиво-златна средина која ќе ве освести ако ништо друго да направите дистинкција меѓу свештениците како свештени лица со мантија и свештениците како луѓе-без мантија-обични луѓе како сите нас,грешни,луѓе кои имаат желби,соништа,возат коли какви они сакаат,јадат месо,пијат вино-НО ВО ПОСТ,НЕ ВЕРУВАМ,а ако има и такви,тогаш тоа е уште еден показател дека се луѓе од крв и месо кои знаат да згрешат.ЕДЕН Е БЕЗГРЕШЕН,СОВРШЕН-ГОСПОД.


  А да се надоврзам на претходен пост-религиите не прават обрач меѓу народите,едноставно сите ја носиме енергијата на нашата вера во себе и таа не е компатибилна со ниедна друга,затоа сите вери слават различни празници,различно постат,различно се молат и одат во различни храмови.
  А за крштевањето,немора многу да се потресувате дека никој не ве прашал за тоа,и така сте биле благослов од Небото во утробата на мајка ви,тоа е само свечениот чин за истото-заштита на Земјата од злото.
   
  На Makide му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Makide

  Makide Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  324
  Значи, не реков дека на свештениците им е останато да ја одржуват црквата како објект и да се врзат за објектот односно кога го реков зборот црква не мислев само објектот, туку и на нивната поважна улога да служат света литургија пред присутниот народ, да вршат венчавање, крштевање, исповед и слично. Како ли опстанало кај нас христијанството, кога 5 века сме биле под турско ропство?

  Свештенството проповеда нешто друго и го учи народот на спротивното од ова што го имаш напишано?

  Зошто се тепаат луѓето, па за телевизорот се разбира не за крстот да го фатат, зошто наоѓаш вина кај свештениците? А што треба да прави црквата да ги спречува луѓето да учествуваат во она што се прави и прославува стотици години, да не прославуваме Водици, зошто луѓето немаат ни срам ни перде и се тепаат само за да го зграпчат телевизорчето ?
   
  На Ella.313 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.773
  Допаѓања:
  52.536
  ^ Ако свештенството го научило народот на својата религија, нема да има толку многу збунети верници, кои наместо да се држат кон религијата, практикуваат обичаи кои се пагански, застарени и немаат допирна точка со религијата. Дали му доликува на свештено лице да одбие да крсти дете, зашто се налутил оти мајката и таткото се земале во друга црква кај друг поп? Не сакам да вадам примери, сите имаме по некој...
  Што се однесува до Водици, црквата треба да се ограничи од настанот, Водици сепак е за крстење, а не за тепање за крст. Ако сака црквата да го прослави празникот, нека организира масовно крштевање, а не награда за некој кој ќе се покаже поголем "верник", а всушност тој не иде ниту за крстење, ниту за крст, туку за пари (разумно нели, зашто се нема навистина). Зарем тоа е вистински начин да се прослави празникот? Наредени како делегација највисоките претставници на црквата и на државата?
  Да го научи народот! Дека Водици не е во фрлањето на крст. Дека бањањето во светената вода означува крштевање, а не награда со телевизор. Поткупување?
  Ова си е секако само мое мислење и став. Не сакам, а нит верувам дека можам некому да му го наметнам. Од свештено лице никогаш немам почувствувано таква топлина и разбирање какво што треба да поседува претставник на Бог. Не ги осудувам, ама не ги ни почитувам. И тие се луѓе секако, обични како нас, некој алчен, себичен, некој внимателен. Но, повеќето улогата што ја носат во општеството не им прилега и не ја заслужуваат, па затоа и нема да им пружам разбирање, ниту почит како свештени лица. Ако се заложиш да бидеш гласот на Бога, или биди како што треба или повлечи се...
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Makide

  Makide Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  324
  Драга kravce , не сакам погрешно да ме сфатиш, на небово има толку многу различни ѕвезди и различно светата како што на земјата има толку различни човеки лица со различни духовни карактеристики одлика на секого да се разликува од другиот, а исто времено има и толку многу различни мислења.

  Но, кој да го натера народот да оди во црква и да се научи за својата религија, никој сосила неможе да биде натеран да ја научи религијата, вратите на црквите и манастирите се ширум отворени за сите, секој што ќе посака ќе биде примен и ќе биде научен за се што незнае за својата вера.

  Но , како црквата да се ограничи од славење на Водици па тоа е голем празник кој треба да се прослави, од друга страна неможеме да го менуваме прославување, па наместо да го фрламе крстото во вода, да организираме масовно крштевање.
   
 9. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.472
  Допаѓања:
  20.236
  Пол:
  Женски
  Мене пак, не ми пречи толку тоа крштевање или правење сунет додека децата се се`уште мали.

  Јас тоа едноставно го сфаќам како дел од нивното воспитување (не можев да најдам посоодветен збор) во духот на религијата, т.е. на она движење според кое и самите родители се водат па во тој момент мислат дека е најдобро за детето. Детето понатаму во животот може или да го прифати или да го отфрли, не следува смртна казна за тоа...Колку луѓе познавам кои биле крстени како мали, а сега се атеисти...познавам и обратен случај, девојче од родители кои не се религиски определени, кое што накнадно се крстеше, по своја, сопствена волја.

  Значи според мене, врти-сучи пак се луѓето кои ја наметнуваат таа контрола...доколку човекот е таков, ако не преку извртена интерпретација на религијата, преку извртена интерпретација на нешто друго ќе најде начин да ги контролира луѓето.
   
  На Gordana10 и Ella.313 им се допаѓа ова.
 10. skylimit

  skylimit Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Дали религијата постои само за да се контролира народот?
  Апсолутно ДА!
  Религијата и капиталот имаат иста цел.(контрола)
  Донекаде и тоа го оправдувам.
  Морал,етика итн., се е тоа во ред и пробувам да го практикувам до крај,но поповите тоа не го знаат ниту препознаваат.Повеќе ми личат на економисти.
  Но сепак по мене е правилно, колку луѓе на земјава, толку различни перцепции во однос на креацијата.
   
 11. Vezilka

  Vezilka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2012
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  311
  Ова е доказ дека уште многу одамна процент од луѓето биле доста интелигентни и печени бизнисмени.
  Доста паметно, ако размислиме.
  Како најлесно да се контролира народот?
  -Користи ги неговите стравови против него.
  А бидејќи со тој менталитет најголемиот страв бил животот после смртта, некој сватил дека така ќе профитира. Ќе му гарантира место во рајот ако не греши и ако ги послуша неговите заповеди. Пардон, Божјите заповеди.
  Или како алтернатива, ако не правиш што ќе ти кажам, вечноста ќе ја поминеш во мачење. Не звучи привлечно за било кој, а овде имаш некој што ти гарантира дека тоа нема да се случи со тебе доколку си послушно чедо Божјо.
  Не велам дека не треба да се придржуваме до некои морални вредности поставени од Библијата, но безрезервно да веруваме во тоа.. Сериозно не.
  Верувам дека постои некоја сила. Карма, Бог, наречете го тоа како сакате. Но правецот и начинот на кој премногу менуваната религијата функционира, ме тера да бидам скептик а не марионета. Вистинските морални, етички и човечни вредности, во секој случај остануваат.
   
  На imelda, programerka-2nd и Moira им се допаѓа ова.
 12. teletabis4e

  teletabis4e Нов член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  27
  Па јас не мислам баш дека религијата постои за да се контролира народот. Религијата постои за да полесно се помитиме со некои работи врз кои што не можеме да влијаеме, нешто што е надвор од наша контрола. Секоја религија е базирана на лаги, безболни бели лаги, во коишто ако поверуваме ќе имаме душевен мир и можеби би живееле поздрав живот.
   
 13. EleMental

  EleMental Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  4.240
  Господ е производ на човечката потреба да не се чувствува сам во тешки моменти, кога е беспомошен, и да има одговори на многу прашања во врска со причината за сопственото постоење, постоењето на планетата, ѕвездите и универзумот.

  ГОСПОД е одговор на сите тие прашања и луѓето спијат помирно. Така барем јас го сваќам целата лакрдија наречена религија.
  Уште од дамнешни дамнешни времиња човекот правел фигури и идолизирал сили кои не ги разбирал, дали било тоа сонцето, ветрот, правел симболи на светлината и темнината. Постојано барал одговори, а кога ги немал, а најчесто ги немал, тогаш си го објаснувал тоа со постоење на некоја виша сила која контролира се и одлучува за се.

  До тука нештата се релативно розеви. Црнилото почнува со влегувањето на самоназначените религиозни посредници, кои се линкот меѓу боговите/богот и смртниците, и тука се добива неверојатна моќ, а со тоа и неверојатен потенцијал за злоупотреба тие моќи, како што Црквата правела со векови, и сеуште прави во одредена мера.

  Ама тие се посредниците до Господ и ние мораме да имаме верба во нив, да не богохулиме оти сме нае*але во задгробниот живот, цела вечност доста време е...

  Не можам да поднесам системи на контрола и манипулирање со популацијата, колку и да е популација на овци кои и заслужуваат да бидат стрижени. Затоа ваквата избувливост...

  http://www.youtube.com/watch?v=1uTypnaP5X4

  можете да му го разгледате каналот, човекот сече како брич
   
  На imelda, Sanjichka007 и WildCherry им се допаѓа ова.
 14. Miss.Ricci

  Miss.Ricci Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  5.744
  Пол:
  Женски
  Дискутабилно е. Само една работа не ми е јасна, зошто Бог се претставува како "нешто" кое им треба на луѓето кога се слаби, осамени?
  Тој не е нешто, не е фикција, не е производ на она што човекот не го разбира.
  Да, порано луѓето му се поклонувале на сонцето бидејќи немале појма од каде доаѓа, му се поклонувале на ветерот, на дождот но денес знаеме. Денес знаеме многу повеќе за природните појави кои нормално ги разликуваме, исто како што знаеме и за Господ Исус многу повеќе. А кога ќе размислиме подобро, па и Сонцето и сите природни појави се Негово дело.
  Интересно е, како луѓето кои не се определени за некоја религија на пример, гледаат на религиозните како на налудничави луѓе. Свесни сте и самите, дека постои нешто кое не можете да си го објасните, постојат појави кои здрмале многу луѓе што не веруваат, постојат многу чуда кои не можат да и се припишат на науката, а голем дел на луѓето како слепи го негираат тој факт.
  Малку се занесов, ама па глупаво е да се зборува за религијата, за верувањето како за нешто што е само производ на човековата имагинација. Како што јас не можам неверник да убедам да верува, така и обратно.
  А тоа дека религијата постои да се контролира народот, не би се согласила. Можеби порано, кога луѓето биле по плитки во размислувањата, можеле да се контролираат на тој начин и доста често биле злоупотребувани. Но денес, тоа не е возможно. Денес религијата си е избор (додуша и порано било така, но многу луѓе го злоупотребувале тој избор), никој не те тера на сила да веруваш ако не сакаш.
  И запомнете една работа, не само осамените и неутешните луѓе веруваат во Бога, затоа не припишувајте им го Него само на таквите!
   
  На ilipili, Serafima и Gordana10 им се допаѓа ова.
 15. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.249
  Религијата како „средство„ за контрола врз народот е само индивидуална карактеристика на поединци, но не на сите. Нејзината суштина ( на религијата) е многу различна и нажалост неправилно акцентирана од луѓето.

  Религијата постои за да се спознеш прво себеси. Да сфатиш колку си грешен, колку само гревови правиш, а ни самиот не си свесен.
  Таа постои за да му покаже на сите дека постои Некој кој се создал и Кој живее, а не е само имагинација.
  Таа постои за само една работа, да ја запознаме Љубовта во нејзиното вистинско светло. Да ја видиме нејзината суштина, зашто религијата е само Љубов. Таа учи сите да се љубат, а не да се повредуваат.
   
  На Deemy, ilipili, Makide и 2 други им се допаѓа ова.
 16. flame131

  flame131 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  42
  Религијата ништо не контролира денес. Не ни треба да контролира нешто. :!:
   
 17. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.551
  Би рекла дека религијата е симбол за верба и надеж. Не би сакала да дискутирам сега дали е одлика на силните или слабите, храбрите или потчинетите.
  И сметам дека е во ред, се додека не се помеша со државата, т.е. со политичкото управување на една држава.
  Религијата сама по себе е во ред. Кога ќе легне в кревет со политичарите, тогаш дефинитивно станува монструозен инструмент за контролирање на народот.
  И за срамота е. Никогаш не треба да се меша со државничките работи, иако отсекогаш било така.
   
  На ines.h, Hipster и Serafima им се допаѓа ова.
 18. flame131

  flame131 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  42
  Христијанството е одлика на „бедните по дух“ (барем така проповедаат во Новиот Завет), што не е така со исламот кој е некако „повоинствен“ и Е политика (бидејќи шеријатскиот закон доаѓа од религијата).

  И да, не треба религијата да биде политика ниту пак да се меша со државата и политиката. Тоа е интимна работа за секој поединец - да, поединец.
   
 19. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.182
  Пол:
  Женски
  Како христијанството е одлика на “ бедните по дух“? Тоа не е нешто што би требало да значи дека религијата постои за да го контролира народот.
   
 20. flame131

  flame131 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  42
  Како? Ете што вели тука.

  И религијата реков дека ја нема таа сила ниту значење за да има контрола врз човекот (освен ако не е некој монах или монахиња и ги извршуваат сите забрани во светата книга или пак некој муслиман што прави од а до ш според писанијата).
  Но денес тоа го нема - религијата е далеку од тоа да ја има моќта да влијае било како на човекот.
  И реков според мене тоа е добро. Многу религии - многу вистини - многу непријателства. Не е ок тоа.