1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали религијата постои само за да се контролира народот?

Дискусија во 'Религија' започната од anaantonia, 29 септември 2012.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.182
  Пол:
  Женски

  Убаво те прочитав.Немам намера да се докажувам себе си.Исто и ти пишуваш,колку ради пишувањето, со оглед на тоа што не ми ги прочита мислењата.Очекував примери ќе ми кажеш, што и очигледно дека ги нема, како и одговорите од претходните прашања :) Така, што кажав се што имав да кажам тука.
   
  На viktorija.manevaa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. flame131

  flame131 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  42
  Примери сакаш?

  Имаш секс кога сакаш, со кого сакаш каде сакаш! Може ако ти е волја како жена да абортираш ако сакаш!
  Дали е лошо да се има секс? НЕ!
  Дали религијата го одобрува сето ова погоре набројано? НЕ!
  Може да направи нешто религијата во врска со тоа? НЕ!
  Дали религијата дава исти права на жената со мажот или дали религијата дозволува таа некогаш да излегува од сенката на мажот(како да е неспособна и недоволно вредна)? НЕ дозволува и не дава!
  Дали е ок религијата и нејзините правила? НЕ!
  Треба да има контрола религијата врз поединецот? НЕ!
  Дали има? НЕ!
  Јееј :devil:
   
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.182
  Пол:
  Женски
  Само тие? Дали свештеникот управува со животот на човекот или му кажува на верникот што да јаде или пие? Мислам денес, не во минатото. А ги измисли или онака ги кажа примерите? Инаку последните две прашања ти се општи, одговорот што го даде со не е твое мислење.
   
 4. flame131

  flame131 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  42
  Ако имаш духовен отец, да ќе ти кажува и има да правиш како ти е кажано бидејќи по дифолт верникот НЕ ЗНАЕ како :fubar: Најди НЗС на ова!
  Голема разлика денес има помеѓу модерното живеење од една страна и религиозните „теореми“ за тоа како да живее човекот и по кои етички и морални правила. Тука е големата бездна зошто религијата не може повеќе да влијае на никој начин на човекот (малку се обидува преку национализам и слично - но тоа веќе не е религија - политика е)

  Не ги измислив - ги практикувам примерите и воопшто не мислам дека некој Бог ќе се налути заради тоа што го правам! :)

  П.С. Се што пишувам тука е мое мислење, не само последните две прашања :*
   
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.331
  Допаѓања:
  63.982
  Пол:
  Женски
  Поентата на религијата не е да го контролира народот но го контролира во голема мера. Една света книга го контролира народот кој припаѓа на одредена религија и му налага правила, секако, ако е вистински верник ќе ги почитува и својот живот ќе го прилагоди на нив. Јас се трудам да постапувам спрема тие правила меѓутоа баш сега ми се наметна прашањето Дали вреди? Што ако е само заблуда? Денес се повеќе луѓе се атеисти и одбиваат да се ограничуваат или пак се сметаат за верници а всушност не се однесуваат како такви. Религијата за жал полека умира, го губи своето значење.
   
 6. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.028
  Само тој што нема изградена вистинска вера,прашува дали е вредно да се биде верник а притоа е свесен за тоа дека еден ден го чека смрт и одговарање за своите дела на Судниот Ден....
  П.С Карл Маркс,таткото на Комунизмот ја наметнал тезата дека ,,Религијата е опиум за народот''.
  Истиот тој Карл Маркс,кој заради неговиот Комунизам,се убиени 100 милиони луѓе.
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.331
  Допаѓања:
  63.982
  Пол:
  Женски
  Тоа е уствари само една голема жртва. Да живееме чесно, потчинето, само за спасение на судниот ден. Е да, тоа е таа контрола и тие стеги на религијата.
   
 8. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.028
  Тоа е храброст и избор а не стега и наметнување.Бог никого не тера со сила на ништо,нити па му ја крши неговата слободна волја кога тој греши без гајле.Тој само предлага..

  Ги земам денес за сведоци против вас небото и земјата: дека пред вас ставам живот и смрт, благослов и проклетство.Затоа избери го животот за да останеш жив, ти и твоето потомство. 5. Мојсеева 30: 19-20

  Затоа што многу се повикани, а малку избрани (Лука 12, 24)
   
  Последна измена: 6 август 2016
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.763
  Пол:
  Машки
  За разлика од религијата, у чие име не е убиен никој, нели? :D


  На темава, дефинитивно еден од аспектите на религијата е контрола на народот, што не мора да значи дека ова е нешто целосно негативно. Народот мора некако да се контролира - во минатото, за тоа служела религијата, денес за таа цел ги имаме законите.
   
  На Victorian, kjukli, MilaP и 3 други им се допаѓа ова.
 10. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.028
  Па.. јас како Православен Христијанин,не знам ниедна Православна држава која убивала и убива заради Православието.Католицизмот не убивал заради Религијата туку заради велико-империјалните амбиции на Ватикан и Папата и тоа го имаш во многу книги на поранешни Бискупи.За Исламот нема да коментирам..
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.763
  Пол:
  Машки
  А како тогаш знаеш дека баш ради Маркс загинале 100 милиони луѓе?

  Да речеше ради Сталин или Мао це Донг или Ким Јонг Ил, ќе разберев некако. Ама заради Маркс? (facepalm)
   
 12. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.028
  Па они убивале во името на таа идеологија.И тројцата се Комунисти,само што Ким го има малце реформирано у свој стил тој Комунизам.Прв пат слушнаш за ова :D?? Малце се обрука ама нема врска :D
   
  Последна измена: 6 август 2016
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.763
  Пол:
  Машки
  Фала што ми кажа, да знам да не се брукам веќе. :D

  Они убивале за некои други, најчесто лични интереси - на потполно ист начин како што тоа го правела и религијата. Со таа разлика што Сталин кога убивал луѓе не викал „Маркс ми рече така“. А црквата со своите злодела секогаш се криела позади Господ.

  „Бог ни рече да тргнеме во света војна и да го ослобидиме Константинопол од неверниците!“ И да опљачкаме, спалиме и силуваме све по пат. :D Nice one.

  А инаку, православната црква ја имала таа среќа (или несреќа) што за целото свое постоење не била ни приближно толку моќна како католичката, па и да сакала, не можела да организира војни и походи „у име на Бога“. Велам за среќа, затоа што сега ти како православен не мораш да ги браниш нивните минати дела и можеш да се фалиш колку е православието мирољубиво. :)

  Инаку, Руската православна црква у своето не-толку-далечно минато направила некои злодела - читни малце за погромите на Евреите од страна на твоите православни браќа. ;)

  Све ова е надвор од темата на дискусија овде, па ја ќе привршам со муабетов - само малце ми беше глупо верник од било која вера да тврди дека Маркс, или било кој друг човек, е одговорен за неброени убиства, кога од памтивек навака, религијата е шампион и главна причина поради која луѓето се убиваат и ден-денес.
   
  На ell и kjukli им се допаѓа ова.
 14. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.028
  -Секој втор брак меѓу Христијаните во Македонија се распаѓа после 1 година
  -Има 11.000 регистрирано наркозависници,500 секоја година а неофицијално три пати повеќе
  -15.000 регистрирани проститутки,неофицијално уште два пати толку кои како ''масерки'' се водат.. а у цела држава нема 50 девојки девици и толку машки..
  -Морталитетот е стално во пораст во последните 10 години
  -А коцкари и алхохоличари уште не е испитано колку ги има..
  Ова зборам за Република Македонија,според Заводот за статистика.Е со вакви бројки..................... религијата апсолутно го контролира народот,нема што.Среќен е тој народ кој има Црква чии статистики се вакви светлоносни и блескави.Огромна контрола..
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 15. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.028
  Се криела позади Господ,кој?Тој што рекол:
  13. Не убивај! 2.Мојсеева 20-13
  Ептен интелегетно кажано од твоја страна.. свака част! :D
  Ако те прашам да ми дадеш еден писмен документ каде Католичката црква официјално побарала од своите војници да прават такви работи....... јас сум милион посто сигурен дека ти го чуваш тој писмен документ,оригинал па затоа страв ми е да те прашам дали имаш доказ за ова.Затоа не прашувам :D
  Tи ја признавам твојата асптитенција од историјата,па така да ти кажам дека Сталин,по Втората светска војна е оној кој врши масовни прогони на Евреите :D Нема врска.. те сфаќам :D

  Се сложувам,треба да ги баталиш на темава овие историско-верски работи затоа што знаењето ти е исто како нула у Косинус а логиката ти зуи како трафостаница,колку е јака :D
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Херкул

  Херкул Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  1.284
  Пол:
  Машки
  Не можеш сите вери и религии да ги ставиш у ист кош и да ги како "религијата" кога се различни у многу погледи. Ова прашање треба да се анализира за секоја религија посебно
   
 17. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.788
  Пол:
  Машки
  Тоа значи дека нашиот народ не е под дејство на опиумот толку многу не дека опиумот не делува.
  Не се прави глуп.

  Од друга страна и во општества каде има поголем процент на верници ништо не ти гарантира дека нема да имаш сево ова што го наброја. Плус ќе имаш глупи идеи како на пример: дека контрацепцијата е грев или маструбирањето е грев (ставови што ги има католичката црква) и многу други.

  Религијата е проживеана работа. It outlived it's usefulness.
   
  Последна измена: 6 август 2016
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.788
  Пол:
  Машки
  Не треба. Се додека пропагираат верба во натприродни сили, се додека го негираат научниот метод, се додека целта им е го контролираат народот со тоа што ќе го заплашат (дека ќе оди во пеколот)... и уште многу други срања....сите религии заслужуваат да се стават во ист кош.

  Не значи дека сите се подеднакво штетни, но сепак се штетни.
   
  На Lella, Bender Rodriguez, MilaP и 2 други им се допаѓа ова.
 19. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.028
  Па тоа ти викам,ептен религијата го контролира народот... у секоја држава,опиум,само таков :)
  Инаку маструбирањето е грев,затоа што Библијата вика дека секој што ќе погледне жена со блудна помисла тој веќе извршил грев со неа.Сега ако некој место жена/маж замислува нешто друго..
  Само да не навлегуваме у тоа,не е тоа темата..
   
  Последна измена: 6 август 2016
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Херкул

  Херкул Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  1.284
  Пол:
  Машки
  А кој вели дека сите религии го негираат научниот метод? Таткото на научниот метод, Франсис Бејкон бил Христијанин, а не атеист.
  А верба во натприродно не значи и контрола на народ. Мешаш баби и жаби.
   
  На HUNK му/ѝ се допаѓа ова.