Дали религијата постои само за да се контролира народот?

Дискусија во 'Религија' започната од anaantonia, 29 септември 2012.

 1. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.029
  Епа еве кој отиде во пропаст сега :D
  Ти знаеше дека лажам,тогаш се прогласи за научник и рече...
  Сега кога ти ја кажав основата на молекулите на човековото тело,тогаш не си научник и викаш :D
  Ххахахахаха :D Ете анон.. ова е тоа што го зборам :D Може само фрустрации да искажуваш овде,преку омаловажување и навреди,неможеш ти да дебатираш со факти.За тоа треба знаење,а не виличарење и дигање и после вака да те спушти на земја.. :D
  Седи анон,кец.Дојди во Септември на поправен :D
   
  Последна измена: 6 август 2016
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 2. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.399
  Допаѓања:
  9.337
  Пол:
  Машки
  1. Вербата во Бог или во атеизмот (натурализмот) нема врска со научниот метод. Научниот метод се занимава со веќе создаденото (материјата, енергијата, природните закони, сили), а не со трансцедентното, ниту пак одговара на прашањето „зошто е нештото така создадено/настанато“.
  Христијанството не е слепа вера. Ја пре би рекол дека атеизмот е слепа вера, бидејќи слепо те тера да веруваш дека Универзумот и животот во него настанале случајно, без интелигенција и без креатор. Тоа според мене е слепа вера во невозможното, бидејќи математиката (која е кралица на науките) јасно потврдува дека тоа се неверојатни настани. Затоа велам дека атеизмот е слепа вера и оди контра науката која јасно потврдува дека зад созданието стои Создател и зад дизајнот - Дизајнер.

  2. Таткото на научниот метод - Франсис Бејкон бил христијанин. Жал ми е ако си го мислел за атеист. Еве една негова позната изјава:
  „Knowledge is the rich storehouse for the glory of the Creator and the relief of man's estate“
  А еве ти и други негови изјави:
  https://en.wikiquote.org/wiki/Francis_Bacon
  (Кликни на линков и направи Search на зборот God и ќе ти се појават 32 резултати ;)

  И не е само Франсис Бејкон, туку основоположниците на речиси сите природни науки биле христијани: Исак Њутн, Јохан Кеплер, Роберт Бојл, Леондард Ојлер, Мајкл Фарадеј, Луј Пастер, Грегор Мендел, Лорд Келвин, браќата Рајт, Џејмс Максвел итн.) биле христијани кои верувале дека природата е создадена од интелигентен Создател кој плански создал сè и поставил ред и законитост, а на човекот му е дадена таа привилегија да ја истражува и осознава.

  3. Вистинските христијани никој не ги контролира, туку самите си одлучиле да му веруваат на Бог и Исус, откако истражиле и самостојно увиделе дека таа вера најмногу држи вода, неспоредливо повеќе од атеизмот.
  Од друга страна, и јас можам да кажам дека тебе атеизмот те контролира. Верата дека ние сме случајно и бесцелно настанати од слепите сили на природата, верата дека моралот е релативен, верата дека животот е само ова тука: јади, пиј, учи, еби, создади семејство кариера, остави нешто по што ќе те памтат и умри... верата во овие нешта (кои исто така ги немаш проверено) и те како го оформува твојот светоглед од кој пак потекнуваат и вредностите и убедувањата кои го оформуваат твојот карактер и начин и квалитет на живот.

  Поздрав @Херкул :)
   
  На okcenzi и Аliсe им се допаѓа ова.
 3. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.782
  Пол:
  Машки
  Абе знам што ти целта, ова не ми е прва религиозна дебата. Сакаш до бесвест на навлагаме во науката и што отрила до сега и што се чини невозможно.

  Тоа е губење време. Не е ни битно. На крајот јас знам дека науката ќе најде начин да го одгатне тоа прашање.

  Дури и да си во право со тоа што го тврдиш во врска со аминокиселините и днк и се тоа. Тоа сепак не докажува дека е не создал бог. Можеби не создала друга вонземска цивилизација. Или ДНК од друга планета на некој начин завршила на Земјата.

  Понатаму дури и да не создал некаков си Бог, како ќе знаеш дали веруваш во вистинскиот, ко прво, и ко второ, како ќе можеш да се осигураш дека неговата волја е запазена. Мораш да му веруваш на Мојсеј дека не лажел кога зборел со Бог.

  Врти сучи џабе се мачиш, нема излез за тебе. Можеш да веруваш во што сакаш. Можеш да веруваш и во глупости, но не можеш да тврдиш дека имаш рационално верување и дека е засновано на факти.

  Пак ти кажувам колку повеќе го спомнуваш зборот фрустрации толку повеќе поени добивам во муабетов.
   
 4. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Не, не ти дава право, иако ти очигледно мислиш дека имаш. :)

  Јас Библијата ја имам прочитано, ама ти некако си ми скаран со наукава што ја користиш како аргумент. Имено,
  протеините се создадени од амино-киселини, а не обратно. Ама, за разлика од Библијата што можеш да ја набубаш напамет, кога збориш за наука, мора и да ја разбираш. ;)
   
  На blackwave и ell им се допаѓа ова.
 5. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.029
  Може.. ти за кој се сметаш,Дарт Вејдер или Леонардо од нинџа корњаче :D? Хахахаха... ах бе Анон анон.. :D
  Како што нашла и за милион други работи слични на овие... нема дилеми! :D
  Туку толку веќе,се виде чива пропаст се случи сега.Секоја понатамошна дискусија со тебе е сувишна и води во офтипик.Поздрав анон,не се нервирај само.. ќе научиш и ти дека некогаш во животот ќе се сретнеш со некој што може да ти предава природни науки :D Биди ми жив и здрав!
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 6. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.029
  Јок,ете тебе ти дава што во црква не си отишол од кога си крстен :D Признај,не сум во право :D?Важи,а се согласувам со тебе затоа што знам дека дома имаш цела колекција на книги кои се Светоотечка литература.Ти признавам за теологијата исто како што ти признав прееска за историјата :D
  Точно,се извинувам.Моја грешка во пишувањето на редоследот.Човек сум,се греши.Сепак тоа не ја намалува пропаста на Анон кој беше сигурен дека лажам :D
  Сериозно мислам дека отидовме многу офтопик.
   
  Последна измена: 6 август 2016
 7. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.782
  Пол:
  Машки
  О не ми го викнаа Евангелос. :D Не е кул да дебатирам со тебе ама ај накратко пред да си легнам.

  1. Е има врска и врската е скептицизмот. Јас сум атеист зашто сум скептик. За мене знаење е она што е докажано со научниот метод. Тоа е врската.
   Атеизмот не е слепа вера зашто атеизмот не е ни вера to begin with. Јас не сум тој што исстапува со тврдења во врска со реалноста туку јас сум тој што одбива да ги прифати твоите тврдења што не можат да бидат потврдени ниту негирани. Се разбираме? Си слушнал за Russel's Teapot.
   russels teapot.jpg

   Се разбираме сега што значи слепа верба?
  2. Абе што ме боли брига мене за нив? Што докажува тоа? Баба ми верува во магии, баба ми ја почитувам многу, оттука, баба ми е во право? Си слушнал за Argument from authority.
   Ајде можеш ти подобро, не се заебавај сеа.
  3. Контролиран си и те како. Дел си од група на која и е наметнат морал од една група лажговци што живееле во далечното минато. Групата ќе те контролира, ќе ти кажат дека се однесуваш погрешно, дека ќе гориш во пеколот исл. Можеш и да бидеш исфрлен од групата. Во САД на пример, не да те пуштат да бидеш дел од нивната congregation (не знам како се вика македонски). Во едно друго време ќе ти ја пуштеа инквизицијата. Но најмногу од се самиот ќе се контролираш. Само затоа што некој те излажал. Јебига тое.
   Тоа не е мое тврдење. Ме виде некаде да кажам такво нешто? Мојот одговор е едноставно, не знам. Како да речам дека знам, кога не знам. Имаме само best guesses. Јас не ги земам здраво за готово. Но ако морам да се обложам за тоа со мојот живот сепак се обложувам на науката. Тоа е мојот среќен коњ што ќе победи во трката. :)
   И не само тоа, туку верувам и во филозофијата. Сите прашања што ги обработува религијата можат да бидат колку толку разјаснети од филозофијата. Како што врви времето секако дека и филозофијата ќе напредува па ќе добиеме можеби подобри идеи за нашето постоење и смисла отколу тие од 2500 год пне кога започнале абрахамските религии.
   
  На Lella и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 8. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.782
  Пол:
  Машки
  • Ти кажувам само дека дури и да не е возможно да се создаде аминокиселина за да потоа се создаде ДНК тоа не е доказ за постоењето на Бог.
  • Поздрав и до тебе. Нема да разговараме повеќе зашто нема да си го губам времето со тебе. Немаш што да понудиш.
   
  На HUNK му/ѝ се допаѓа ова.
 9. HUNK

  HUNK Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.029
  Не е тоа темата,треба да отидам многу офтопик а и онака отидовме доволно.Ако сакаш,у приватна порака може да ти држам часови по природни науки :) Чисто информативно,да видиш дали неможам да го докажам Бог :)
  Ама у право си! Со мене ти неможеш да разговараш.Друг пат два пати размисли кого обвинуваш дека лаже или неможе да докаже нешто :D
  Ајде поздрафче! :D
   
  Последна измена: 7 август 2016
 10. Таа Сум

  Таа Сум Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2016
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  617
  Пол:
  Женски
  Секој си бира да верува во што сака, да одбере страна, дали ќе верува во религијата или пак одговорот на постоењето и создавањето ќе го бара во науката. И вака до бескрај може да се спротивставуваме едни на други. Јас нема да филозофирам за мојава религија, во што верувам и зошто оти пак ќе почнат оф топик дискусии. И немојте со навреди, ниту верниците се заостанати и глупи ниту атеистите се паметни и модерни. Секој си е со своето и си го брани и има право да го брани но нека биде тоа разумно а не со препукувања, ако може.
  А во однос на темава - дали го контролира народот... не. Мислам, дали е контролирање она во што сам веруваш, кое самиот ти го одбираш и по кое се водиш? Општествово не контролира нас со законите што ни ги наметнува а не религијата.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 11. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.399
  Допаѓања:
  9.337
  Пол:
  Машки
  Па и за мене е знаење тоа што е докажано со научниот метод? И за оној кој го постулирал научниот метод (христијанинот Франсис Бејкон) било знаење она што е докажано со научниот метод? Но што правиме со оние области кои што излегуваат од демонот на научниот метод? Тука е прашањето на верата. Во тие домени и јас и ти веруваме. Јас верувам во Бог, ти веруваш во атеистичкиот натурализам.
  Натурализмот е убедување, филозофско гледиште. Нема врска ни со наука, ни со факт, ни со проверена ствар.

  Тоа што атеистите не веруваат во постоење на Бог не значи дека не веруваат во други ствари. Вера не значи само верување во Бог. Вера се и убедувањата на атеистите: Вера дека ние сме случајно и бесцелно настанати од слепите сили на природата, верата дека моралот е релативен, верата дека животот е само ова тука: јади, пиј, учи, еби, создади семејство кариера, остави нешто по што ќе те памтат и умри.
  Може само во нијанса да се разликуваш од твоите соверници (атеисти) ама горе-доле тука ви се верувањата. И ова нема врска со наука.  1. хаха чекај малку, па ти беше тој што кажа дека сите религии го негираат научниот метод? Сори ама во тој контекст мораше да се спомне дека оној што го постулирал научниот метод (познат како таткото на научниот метод) бил христијанин. Тоа е голем, повторувам голем доказ дека христијанството не го негира научниот метод :)

   Што не е твое тврдење? Ти не тврдиш дека животот настанал случајно? Епа ако е така, тогаш мораш да се согласиш дека бил плански создаден, бидејќи трета опција нема. Нештото може или да биде случајно настанато или плански создадено. Ајде реши се дали си атеист или теист.
  Пак тој науката. И јас се обложувам на науката во областите каде што научниот метод има домен да истражи и открие. Но научниот метод не може да изведе експеримент со епрувета во кој ќе се појави црна течност ако Бог не постои или бела течност ако Бог постои, го разбираш ли ова?

  И ако се обложуваш на науката, тогаш би требало да бидеш верник во Бог, бидејќи науката повеќе таа страна ја држи на вагата. На пример математички може лесно да се докаже дека речиси теоретски е невозможно случајно да настанале ензимите или ДНК молекулата, туку тие морале да бидат создадени од суперинтелигентно битие (Бог).

  Филозофија буквално значи „љубов кон мудроста“. Имајќи ја предвид оваа дефиниција и христијанството е филозофија, ама не грчка, туку Христова филозофија.
  Ете видиш, имаме доста заеднички пасии: науката и филозофијата. Би требало да сме на иста страна, а не да водиме антагонистички дебати :)
   
 12. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  745
  Пол:
  Машки
  За разлика од сектите ,православието има објаснување по таа тема.Православните свештеници многу убаво знаат што прават.

  Незнам по којзнае кој пат е објаснувано и дообјаснувано во врска со таа тема .Спиеш ли кога се даваат убави објаснувања на таа тема?


  Кога има во законот два заповеда кој го исполнува законот,тој што ја исполнува едната заповед или тој што ги исполнува двата заповеда?

  Еве читај, за разлика од нас тие знаат многу убаво што прават.

  https://blagovesti.wordpress.com/2016/07/10/христијанскиот-став-за-војната/

  Се надевам дека нема и овој пат да ја преспиеш информацијата,како кога си спиел на часовите по наука. ;)
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 13. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.399
  Допаѓања:
  9.337
  Пол:
  Машки
  А зошто мора тие две да се на различна страна од верувањето? Зарем човек не може да верува и во едното и во другото? Зошто сметате дека религијата мора да биде спротиставена со науката?
  Еве, на фејзбук имам напишано една таква статија, мислам дека нема да зажалиш ако ја прочиташ, ќе ти го смени погледот за односот меѓу науката и верата: Науката и вербата
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  907
  Допаѓања:
  4.934
  Пол:
  Женски
  Мислам дека религијата ниту во минатото, ниту сега го контролира населението. Контролата врз населението и тогаш а и сега ја има стравот (еден вид на самоконтрола). Во минатото било страв од божјата казна, а денес е страв од казна затвор или парична.
  А во минатото помагало и тоа што верувале дека ако бидат многу добри ќе бидат наградени ќе отидат во рајот.

  Како и да е дали божја, државна или самоконтрола, нам ни е потребна контрола, затоа што верувам дека Хобс бил во право кога рекол дека Homo homini lupus est.
   
 15. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.399
  Допаѓања:
  9.337
  Пол:
  Машки
  Еве неколку докази дека христијанството не го измислиле владетелите за да можат да го контролираат народот:

  1. Новиот завет е комплетиран во 1 век, а христијанството станало легална вера во Римската империја дури во 313 година со Миланскиот едикт. Римјаните ги гонеле христијаните и лудост е да се мисли дека тие им скроиле религија и света книга за да им ја подржат верата, а во исто време праќале војски за да ги уништат и нив и верата.

  2. Во евангелијата Исус ги критикува религиозните водачи и со тоа поставува пример на бунтовништво спрема водачи. Исто така Исус одвојува верници од Јудеизмот и формира еден вид „секта“ што создава верска нетрпеливост спрема евреите и христијанизираните евреи. Ова исто така не е во полза на Римскиот мир (Pax Romana) кој бил императив во Римската империја.
  Кога би „кроеле“ света книга за религијата што ја создавате, дали таму би поставиле пример за водач кој поставува пример за бунтовност према водачите?

  3. Во Библијата исто така е наведен пример како апостолите не им биле послушни на властите и дури и во една прилика им рекле: „Не е право да ве слушаме вас повеќе од Бог!“ (Дела 4:19, Библијата)
  Зарем некој што составил книга за подобро владеење со рајата ќе вметне и ваков стих во неа? :)

  4. Не постои ниту еден валиден историски доказ дека некој го креирал христијанството со цел да го контролира народот. Секако дека некој може и го злоупотребувал христовото име со цел да прави секакви злодела, како што може да се злоупотреби и се и сешто за зли намери. Сепак треба да имате предвид дека злоупотребата на христијанството била успешна само кај оние кои немале основни познавања од истото. Прочитајте ја претходната реченица уште еднаш :) Протестантската реформација и преведувањето на Библијата на разбирливи јазици и дистрибуцијата до обичниот човек е тоа што ставило крај на злоупотребата на Римокатоличката црква и мрачниот век. Затоа и Reformation Day се слави како државен празник во многу земји, меѓу кои најблиску е Словенија. Ние на балканов сме малку заглавени изгледа уште во мрачниот век (на духовно поле, затоа и бајачи, гатачи уште успеваат), па сме далеку од празнување на таков доблесен празник.
   
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Catnight

  Catnight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2016
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  714
  Во средно имаше комфликт помеѓу муслиманец, христијанин и првославен, заради тоа која вера била прва и права. Професорката, единствена најпаметна особа во цело средно, зеде од наштето одделение 4 деца од различна вера, и ни постави питање, „Замислете дека ги гледате прв пат, што ќе си помислете на прво, која вера се? Или пак каков карактер се? Дали би помислиле дека ова дете е муслиманец, а ова христијанин, овој протестант а пак овој православец? Не? Бидејќи сме исти сите, од крв и месо, религијата постои само луѓето оние глупавите луѓе кој веруваат во пишуваното на некој малоумни кој мислат дека се нешто, ете тие луѓе ги потикнуваат другите да станат кавги, и не само кавги и самоубиства“ Ние сите се молиме на 1 Господ, нема 2, 3, еден единствен е. Многу од муслиманите незнаат ни зошто се муслимани, ни што им значи верата, исто како и првославните и христијаните. Почитувам ги сите вери, но кога видам дека некој е лош спрема мене и мојата вера само го игнорирам.
   
  На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
 17. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.796
  Пол:
  Женски
  Браво, секоја чест:clap::clap:
   
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.963
  Допаѓања:
  55.862
  Пол:
  Женски
  Верата не создава кавги. Напротив. Верата не учи да се сакаме еден со друг. Исто е и со самоубиствата. Бог не ги оправдува самоубијците. Вистинси верник нема да се доведе до тој чин.
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 19. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.399
  Допаѓања:
  9.337
  Пол:
  Машки
  Верувала или не, денес постојат и тоа многу луѓе што веруваат дека Земјата е рамна плоча тотално неподвижна, ниту се врти, ниту орбитира околу Сонцето, веруваат дека не постои гравитација, дека сонцето, месечината и ѕвездите се вртат околу Земјата итн. Веруваат дека Јужниот пол не постои, туку постои еден голем ѕид од мраз околу плочата што ја држи водата од океаните да не истече надоле :) На фејсбук дури има и фан страна „Рамна Земја“.

  Е сега, не можат и тие и ние да сме во право. Земјата или е рамна плоча или точеста, или се движи околу Сонцето или е неподвижна рамна плоча. Тоа не значи дека тие заблудени луѓе се помалку вредни или дека не се од крв и месо и сл, ама едноставно имаат вера што не држи вода и колку и да сме толерантни спрема нив, би било самоубиство на разумот да речеме дека „и тоа е различна страна на паричката на една иста вистина“.
  Да не ја редефинираме толеранцијата. Толеранција не значи прифаќање на сите вистини, туку толерирање на луѓето што веруваат поинаку од тебе.
   
  На Lella, theowndemon и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 20. Catnight

  Catnight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2016
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  714
  “Вистинскио верник„ денеска се од тие 100% да кажам само 2% нема ни 2% од оние кој се прави верници. Идејќи во црква не ве прави верник, само ги хранете поповите. Славење на Божик и Велигден не прават никој верници, јас не ги славам ни двата празника, исто така и Нова година, ќе глумам среќна само 1 ден и секој ден пак исто срање? Не, живеам секој ден како што ми е и пред и после Н.Г и Божик и останатите. А за погоре не пишав дека таа сакаше да ги поттикне на кавга, таа сакаше да не разубеди дека сите ние сме исти, дека сме една фамилија. Но кој како сфаќа.