1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ромите ги заслужуваат сите права во општеството?

Дискусија во 'Канта' започната од hellocity, 6 октомври 2018.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.078
  Допаѓања:
  6.644
  Пол:
  Женски
  Не се многу зборува на ова прашање дали мислите дека роми те се исти како вас и на пример како ке постапувате ако ромка доктор ве прегледува и сл работи? Дали ви создава страв ако ромите ги имаат сите права? И зошто отсекогаш се биле најниска класа во општеството секако има и богати роми што живеат во убави куќи зборувам за тие што се на улица или во распаднати куќи.
   
 2. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Еманципирани млади луѓе не треба да оставаат простор за вакви прашања.
  Колку и да сме со стереотипни видувања кон нивната култура и начин на живот, мислам дека треба да се има доволно свесност да се разбере дека без оглед на бојата на кожата и тие се луѓе во иста мера колку и ние.

  Патем, ромите веќе ги имаат правата во оваа држава, често многу повеќе од нас.
  Неретко се случува на списоците на државните универзитети да има повеќе роми со понизок просек примени во државна квота за разлика од некој со македонска националност. Истиот реципроцитет важи и за земањето стипендии, можноста за наоѓање работни места по завршувањето на студиите итн.
  Но, за тоа не се тие одговорни, туку законската државна регулатива, и нејзиниот увид во приоритетите на населението.
   
  На theowndemon, smooch, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.942
  Допаѓања:
  14.004
  Пол:
  Женски
  Чудна темава.
  Секако дека ги имаат сите права, само колку ги користат е друго прашање.
  Што се однесува до предрасудите кон нив, тие се индивидуална работа. Или ги имаме или ги немаме.
  Разликите помеѓу нив самите во однос на богатството постојат и помеѓу сите останати луѓе.
   
 4. Minci13

  Minci13 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2018
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  2.324
  Пол:
  Женски
  Дали сте озбилни со темава? 21 век 2018 некој да прашува дали ЖИВ ЧОВЕК треба да ги има сите права? Гадно.
  Не знам како сеуште не е затворена или заклучена темава.
   
  На laroth, WildMk, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Afrodite¥

  Afrodite¥ Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  2.979
  Пол:
  Женски
  hellocity сега:

  [​IMG]
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.