1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сакаат децата да учат на памет песнички?

Дискусија во 'Дете' започната од inimini, 23 октомври 2011.

 1. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  72
  Сега е сколска година и на децата неим се учи многу многу. Почна ли вашите деца да учат на памет песнички како оди пишувајте слободно.
   
 2. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Па сигурно тоа си е индивидуално, некои деца ги бидува за репродукција на научен материјал, некои пак одбиваат да учат напамет и покажуваат одбивност кон стихотворбите кои треба од збор до збор да ги знаат!
  Во помалите одделенија мислам дека на учениците им е потешко да учат на памет! Тие уште не ги знаат буквите па мора некој да им чита за тие да научат! Буквално целиот процес на учење на стихотворбите го замара целото семејство :worried: ! Но самиото учење на памет има голема улога врз развојот на мислоните способности на едно дете! Учи нови зборови, се труди да запамети стихови, изнаоѓа техники како полесно да го запамети стихот, учи да рецитира,го тера умот добро да се концентрира...
  Самиот процес на учење на памет на секој ученик ќе му биде низ целиот училишен период од корист бидејќи не само песничките се учат на памет, понатаму ќе треба многу дефиниции, текстови и сл да научи на памет! Затоа самото учење на песничките на памет е од голема важност за еден ученик!

  Дечките најдобро паметам наутро па тогаш е најдобро да се започне со учењето напамет на стихотворба! Во текот на денот истата да се повторува за добро да му легне на ученикот! Кога ќе пораснат е полесно, тогаш сами ќе си ги учат...но додека се мали целотот семејство на ученикот ја научува песничката на памет :lol: !
   
  На smile:) му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Mојата оди во градинка и таму си учат песнички, кога ќе ја земам од градинка ми кажува дека научила нова песничка и ми ја кажува.
  Летово додека не одеше во градинка, од Росиците јас ја учев некои помалечки стихотворбички, колку да се занимаваме, да не и` биде досадно, а и почнувам да ја спремам полека-полека на учење затоа што догодина ќе биде прваче. Сепак не ја форсирам, имаме време, догодина повеќе ќе се ангажираме. :)

  Повеќе сака да пее песнички, и пуштам цедиња со детски песнички, си пее и си игра, и тоа е еден начин на учење. Ја имам приметено дека ги запомнила, пр. си игра нешто (со барбики) и им пее, или пак одиме некаде (во кола, во автобус) и таа си пее.

  Сега за сега немам некое искуство да споделам, ама гледам дека сака да учи и среќна е кога ќе научи некоја стихотворбичка и си се гордее самата кога ја рецитира, потоа следува :clap: :clap: и 5-ки на рачињата.
   
 4. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Не сакаат :D !


  Јас никогаш не сум сакала.
  А што ме снајде и во осмо не тераат да учиме песнички :^) , што не е случај со другата наставничка во школото. :!:
   
 5. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.293
  Пол:
  Женски
  пишувајте песнички за осми март денит на мајката!! :) :) :) :)
   
 6. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  225
  не сака нешто посебно, дури и со мм мислевме дека не знае ниту една песничка од градинка. Но кога отидовме на приредба, се изненадивме ептен. Сите песнички го пееше, јасно и гласно, дури и имаа и кореографија за играње. Дома вика дека ги заборавила песничките, а некогаш вика дека тоа било само за во градинка.
   
 7. Mother86

  Mother86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  11
  Мојата 3-годишна керќичка обожава да ги учи песните на памет и секој ден кога ќе си дојде од градинка обавезно кажува по некоја ново-научена песна. :inlove:
   
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Во градинка учат песнички на памет и дома ги кажува сите по ред, ама малечка е па сеуште не ги изговара зборовите правилно па малку е смешно кога кажува.
  Интересно е што рецитира со ист тоналитет како што веројатно учителката има ги кажува:)
   
  На Cka и TutiFuti им се допаѓа ова.
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.907
  Допаѓања:
  32.489
  Пол:
  Женски
  Малиот не учи песнички. Не го интересира тоа. Во градинка ќути кога ги учат песничките. А поголемиот во градинка учеше, а сега во школо затоа што мора.
   
 10. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.805
  Допаѓања:
  25.079
  Пол:
  Женски
  Син ми гледа Супер Ѕвезда , и гледам му фаќа кликерот за песничиња , си потпевнува по дома . Ќерката е уште мала и иако ги гледаат заедно таа ништо не памети .
   
 11. Love 83

  Love 83 Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.587
  Допаѓања:
  31.694
  Пол:
  Женски
  Синко нема некоја посебна желба за учење песнички ама учи од што мора :D .
  Во прво одд лесно ги учеше ама сега во второ првата што требаше да ја учат викендов ,ептен некако тешко,концентрацијата ептен слаба .
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.907
  Допаѓања:
  32.489
  Пол:
  Женски
  Многу им е тешко на децата. И на поголемиот гледам дека му е напорно кога треба да учи песничка. Веќе е трето одделение. Во второ само една песничка научи со желба. Вчера учевме песничка, ама ни до пола не стигнавме. Му се виде долга песничката. За помнење ќе ја запомни, ама ептен тешко му оди.
   
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Love 83

  Love 83 Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.587
  Допаѓања:
  31.694
  Пол:
  Женски
  Исто и ние викендов среќа што почнав уште во саботата со учење па дури вчера конечно ја научи ,обична песничка од 3 строфи .
  Цело време се нервираше и плачеше зашто тешко му оди и уште толку губеше концентрација .
  Многу ме зачуди искрено зашто во прво немав ваков проблем до толку .
  Е сега може дека распустов им дојде супер одмор па уште се опуштени ,додека се вратат во нормала :)
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.