1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали саканиот/саканата се меша во приготвувањето на храна?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од love23, 30 јануари 2011.

 1. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  913
  Доколку ја има темава слободно нека оди во каната . Јас кога готвам мажми се нешто дофрла дека вака требало или онака требало јадењето да се зготви и што најчесто ви дофрлаат пртнерите?
   
 2. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Кога почнав да готвам имаше забелешки во смисла не е солено, многу пипер има, оризот е сув, пирево е како купечко, вака ли се прават шпагети, кофтињава се ѓон и сл. Јас на тоа му викав полека де и мене не ми се свиѓа, ќе научам има време. Со тек на време се научив и сега уживам да готвам, само пробувам некои нови рецепти и до сега се е вкусно. Кога сум во кујна го бркам и не му дозволувам да се меша.Така еднаш кога правев месо во релна ми висна над глава и почна да ми суфлира што да ставам, јас му ја подадов вилушката и му реков ПОВЕЛИ ако знаеш како, и си излегов од кујна. Сега веќе не ми мрчи. Знам и да го утнам јадењето сепак никој не е совршен. :D
   
  На rici.aaaaa и love23 им се допаѓа ова.
 3. dan1

  dan1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Мене секогаш ми помага во готвењето ми сецка ми лупи не дека не му се свиѓа туку сака да ми помага а мене ми е многу убаво кога готвиме заедно 8)
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 4. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Живеам заедно со дечко ми и најчесто јас готвам за двајцата. Додуша тој повеќе и не е дома за да се меша, но и кога е тука може да помогне, да даде предлог. Некогаш и тој знае да приготви нешто иако ретко се случува тоа. Знам што сака, каква храна јаде и тоа приготвувам, е сега ако му правам нешто што не јаде секако ќе наоѓаа маани. А ако се меша многу ќе го оставам тој да го прави јадењето па од страна ќе давам јас коментари.
  Оф топик ќе кажам еден виц.
  Мажот доаѓа од работа, жената му приготвила ручек и му принесува да јаде. Тој пробува од јадењето го отвара прозорот и го фрла надвор. Жената го погледнала само, го зела столот и го фрлила преку прозорец. На мажот му било тоа чудно и ја запршал зошто го фрли столот, а таа му одговорила па кога ќе одеш надвор да јадеш да има на што да седеш :D
   
  На dan1, marama и Hipica им се допаѓа ова.
 5. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Едно е да се меша во смисла ајде денес да јадеме шпагети , или ајде место сирење стави кашкавал . Ова уствари не е мешање туку давање предлози .
  Ама мешање во смисла зошто така го мешаш тоа а не вака , зошто стави кечап па изренда кашкавал а не обратно , или стави во поголемите чинии , не ми треба . Не фала .
  Ако од прва не си се зафатил да го направиш јадењето тогаш златен , не го пикај носот кај што не му е место ;)
   
 6. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.345
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  За среќа, саканиот мој секогаш и готви, а јас никогаш не му се мешам.Кога ме гледа колку сум спретна во кујна, ме испраќа да гледам тв и да се вратам кога ќе е готово :lol:
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.789
  Допаѓања:
  65.498
  Пол:
  Женски
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Јас се мешам кога ќе дојде време за дегустација. Ме вика да пробам дали ми е по вкус или треба уште да се допече, довари... Инаку не се мешам, што сака тоа нека готви. И ако не ми се свиѓа, морам да го изедам, тоа е кога друг ти готви :lol:
   
 8. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Ааа, се меша, се меша, како не, околу мене се меша, те за г**, те во врат, де ми дава да каснам од нешто што има ]:) И на крај мене ме занервирува, пошто нели, јас готвам, нека седи таму мирен бе, нека не се меша :lol: Јас мислам оти сите мажи уживаат да се мешаат, демек се прават дека знаат нешто, а уствари се главни за забошотување :lol:
  А татко ми, ене го, обавезно пристава сол, меша со лажица, сечка, дроби, цеди, ужива во тоа, ама се што ќе помогне или направи сам, на крај, фала му на бога се јаде :D
   
 9. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Не се меша. Кога готвам јас, тој си се занимава со нешто друго. Воопшто не се меша, освен ако не му речам јас да ми помогне нешто. Инаку се вртка околу мене понекогаш, ќе дојде, ќе ме гушне, ќе ме бакне. Кога готви тој, сака сам да готви, не сака да му се меша никој и кога јас ќе се понудам да му помогнам - да излупам нешто, да измешам, понекогаш прифаќа, но во повеќето случаи завршувам пред телевизор ( со зборовите „ седи си ти, јас ќе направам, гледај си тв или нешто друго прави“) и потоа повикана сум за да пробам дали е готово, дали треба да се додаде уште нешто и нормално, кога ќе е поставена трпезата. :lol:
   
 10. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  56.328
  Пол:
  Женски
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  "Тури повеќе вино, поубаво ќе испадне, ако пишува во рецептот 200 милилитри."
  "Стави го цело пакетче сенф де."
  "Ајде извади го побрзо, не можам да чекам, убаво е испечено."
  :D
  Се меша, милиот тој. Затоа го праќам да гледа цртани во другата соба. :lol:
  Кога ќе му замириса убаво не може да чека и ме тера да го извадам јадењето, што да му правам. :^)
   
  На rici.aaaaa и love23 им се допаѓа ова.
 11. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Секогаш кога ќе почнам јас да правам он одма ова не треба вака,ова со ова не иде.И затоа веќе не ни готвам кога е кај мене :^)
   
 12. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Јас немам проблем со мешањето на маж ми во кујната.Се знае јас готвам а тој си седи на страна и чека додека не биде готово.Нормално понекогаш и тој дава предлози какво да биде јадењето.
   
 13. lebarka

  lebarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  26
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Дечко ми воопшто не се меша. Има дури јадења што мене не ми се допаѓаат како сум ги направила, ама он сиромашкиот ќе си ги изеде и си ќути. Уште вика што убаво испаднале. Хмм, еми да, кога живееме далеку од дома или ќе јаде нешто што јас сум направила, или ќе јаде нешто надвор (што е ужасно скапо) или ќе гладува. Паметниот тој, избрал да јаде и да ќути. Добре де, не готвам јас толку лошо, ама може и подобро :lol:
  Уште да го натерам одвреме-навреме малку да помага во кујната, не ќе биде лошо. За други работи, стварно не можам да се жалам, ама за готвење некако не му се помага :?: Имате некоја идеја?
   
 14. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Не, не се меша. Само си ѕирнува по малку, на помини замини :lol:
  А ме нервира што почнува да ја мести масата и да ја приготвува салатата, или што и да е... а јадењето ќе биде готово за половина час |( :D
  Е стварно ме нервира и ме вади тоа од кожа, и еднаш така му се развикав, па фати јогуртот да го претура назад во паковката :D
   
 15. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.594
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Да. :nod:
  Јас си готвам , полека, убаво, лежерно, со мерак, од ќејф,
  он ми приоѓа, ме плеска по газето, тогаш му текнува да ме бакнува, да ми приредува мини рецитал dirrty talk, и така... :$
  Се меша во приготвување на храната, gо прекинува нејзиното континуирано подготвување. :lol:
   
  На Zlatusko и LivingGlam им се допаѓа ова.
 16. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Јас на него му се мешам. :lol: Во последно време да не го урочам, ама често изразува желба за готвење, а јас му асистирам. Да го пофалам, по добро се снаоѓа во кујната од мене и некогаш знам да го напнам околу додатоците и зачините, па ме брка и ми вика дека од моите експерименти со храната, после стомак го болело. :D затоа подобро да си седам на страна и да си дегустирам.
   
 17. cvetanoska

  cvetanoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  8
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Не никогаш ..... го обожава моето готвење
   
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.709
  Допаѓања:
  150.476
  Дали саканиот секогаш се меша во приготувањето на храна?

  Ау...каква слика си направив со ова МЕШАЊЕВО во приготвување! :D
   
 19. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  312
  Пол:
  Женски
  Искрено готвам понекогаш иако не знам многу пополека се учам.Дечкото не е баш по готвењето но знае да ми помогне да исецка нешто да измати и сл.А мани ретко наоѓа се си јаде :)
   
 20. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Не праи проблем ама пошо си е по соленото и зачинетото а ја го избегнувам, со порцијата ќе му ги тутнам сите зачини, па нека си го погоди сам :D