1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали саканиот/саканата се меша во приготвувањето на храна?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од love23, 30 јануари 2011.

  1. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.605
    Пол:
    Женски
    Воопшто не! Толку е незинтересиран под тоа прашање. На него му е битно да има за јадење дома,а што е и како е, никогаш не се буни. Јас сум гурман и можам да се пофалам дека доста добро готвам и никогаш до сега ми нема најдено маана.

    Пред некој ден, јас излегов со другарките, а тој остана да спрема тазе џигер (сакал да мези со пивце).Не сум знаела дека можам да готвам и преку телефон,абе најмалку 20 пати ми се јави да ме праша : А сега што да му правам? Ама битно се излезе како треба и беше пресреќен што нешто зготвил „сам“.

    И денеска.Имавме некои домати и јас сакав да ги фрлам,тој не дозволи, ги излупи, и ги испржи со пиперки.Супер вкусни беа.
    Би сакала да се меша, така почесто ќе готви, па и мене некогаш да ме чека ручек кога ќе дојдам од работа :lol:
     
  2. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.318
    мм готви растура понекогаш во некои јадења и подобро од мене :) ми помага често и го ценам тоа. заеднички ги приготвуваме оброците ако готви тој јас ќе направам салата ќе ја наместам масата и обратно :)
     
  3. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Cамо кога ке пржам месо,ке коментира ти не си го испржила убаво,дај јас поубаво ке го направам,ма да не ми смета и ке го оставам :wasntme:
    Cамо кога станува збор за печење или пржење месо тогаш се меша,инаку не :?:
     
  4. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    се меша и тоа многу постојано се вртка околку мене особено окако останав бремена дај јас ова не можеш ти тоа не се мачи да не ти мириса ова она.. аа он кога готви не сака никој да му се меша...
     
  5. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    418
    Воопшто, а баш би сакала :D
     
  6. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.254
    Допаѓања:
    43.632
    Везе си нема. Еднаш му оставив спремна супа, да ја згрее, ја преварил, и јадел после тоа вода превриена, со тук таму некое зеленчуче.
    Жими сега за Велигденов, успеа јајце да излупи без проблем :rofl:

    Ама дур е беспомошен, мене па мерак ми е да му готвам. Сака да ми помага, меша сосови, мести прибор, ми носи намирници, за тоа да е здрав и жив, не му е проблем :)
     
  7. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Се меша понекогаш како жена е жими се :D Али освен што се меша па знае некогаш и да каже дека не требало вака требало онака и ја тогаш едноставно му викам епа земи ти прави ако знаеш и тој одма не не и си заминува :) Али некогаш и знае да ми помогне баш кога ми е најпотребно :)
     
  8. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.469
    Допаѓања:
    10.894
    Не,воопшто не се интересира околу тоа.Него му е битно да јади,а не како се приготвува. :lol:
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.059
    Пол:
    Женски
    Маж ми ретко ми се меша додека готвам. Почесто знае да виси до мене и да гледа до кај сум со спремањето.
     
  10. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    61.224
    Дали саканиот/саканата се меша во приготувањето на храна?
    Прашањево е дали мм ми се меша во кујна :D???
    Не е мешање ако некогаш добие желба да зготви нешто :clap:!!! Тоа почесто го правеше кога беше помлад :clap:. Уживаше да замеси некоја пица, пастрмајлија или да направи некои тестенини со сос :clap:!!! Но, во последно време слабо...
    Инаку, за мене, мешање во кујна е ако мм е до мене додека готвам и цело време ми „сугерира“ како треба да готвам!!! Е тоа го нема кај нас...
     
    На crazylady, toogood, Summerlover и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Обично јас сум таа што му бучи на мм кога ќе земе да готви нешто :Dпа ќе го остави на пола да сум си го направела . А тој обично знае да каже дека претерувам со нане и магданос у јадење и у право е :worried:
     
  12. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    97.225
    Пол:
    Женски
    Ne da se mesa,preteruva.Na pet negovi ruceci,jas eden pravam (facepalm):) Gurman si e golem pustiot i sakal on da gotvi,epa izvolte;)I da ne se zalam,najcesto kujnata posle toa ja ostava cakum-pakum.P.S.Znam deka mnogu zeni bi sakale da se na moe mesto ama ne go menjam za nisto,iako denes malku se spukavme za glupost:|
     
    На Goody, toogood и joy1 им се допаѓа ова.
  13. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Dodeka gotvam jas normalno izborot i nacinot e moj, ne se mesa mm :) A znae i toj nekogas da prigotvi nesto osobeno za vikend koga e sloboden i me cuva kako kralica :inlove: I kafence i rucece prigotvuva so merak :D Ne gotvi koj znae sto ali pilesko vo kari i omlet so kaskaval uff i pecurki na skara mu se omileni, a bogami i mene :lol:
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Нити се меша,нити сака да готви,а и врска нема:Pедно јајце не знае да спржи,ама па мани не ми наоѓа никакви..
     
  15. Goody

    Goody Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека кога го запознав незнаеше кашкавал да исече...нема појма од ништо дечко ми.Ама среќа јас обожавам да готвам па кога сме заедно знам да направам нешто да кснеме,и секако ме исипува со пофалби како јас знам најубаво на цел свет да готвам.Ама знам јас тоа му е тактика за пак да му правам:!::P
     
  16. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.950
    Допаѓања:
    29.014
    Пол:
    Женски
    Ма какви... Тој си бил само одговорен по набавки:)
     
  17. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.325
    Ne se mesa nikogas.
    Obozava da gotvi i sekoj Petok, Sabota i Nedela se negovi denovi, jas gotvam od Ponedelnik do Cetvrtok.
    Blago neznam da pravam ili taka mi odgovara. Ako mm saka nesto sekogas go pravime zaedno ili 80% on, a jas sum samo pomosnik.
    Piti pastrmaliii, testenini, skara i..... nikogas ne sum napravila. Toa nesmeam ni da pomislam ke mi se navredi mazeto.:rofl:
    Gotvel i doma, naucen go zemav mozda zatoa gotvi i vo nasata zaednica.(highfive)
     
    На joy1 и Goody им се допаѓа ова.
  18. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.923
    Допаѓања:
    134.091
    Пол:
    Женски
    Не се меша кога готвам, а ако случајно реши тој да зготви нешто јас не му се мешам.
     
  19. elena1990

    elena1990 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно ДА ! Нашата кујна е поголемка па дури да ги најде зачините кујната десет пати се превртила. Потоа ке ја погледне храната гледа што фали и почнува да си свирка♪и во храната има токму зачини колку што треба.Неговата храна е превкусна.❤

    Многу ме критикува - пирето било тешко за голтање, месото било цврсто варено, помфритот не одел без мајонез,плескавиците биле како испечена патика.:puke::devil::inlove:

    А да,ми се меша и во готвењето кајгана и лепче со јајце.:wasntme:фалело оригано :inlove: :inlove:
     
  20. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Се меша, се меша, ако не се меша, отиде и кујна и све. :rofl: