1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали се дезинфицираат шминките во козметичките салони?

Дискусија во 'Лице' започната од AndyMcNally, 25 април 2013.

 1. AndyMcNally

  AndyMcNally Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Ме интересира вашето мислење, дали кога посетуваме козметичар, посебно за шминкање, тие ги дезинфицираат нивните кармини, дали употребуваат нови четки и сл. ? :D
   
 2. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.130
  Допаѓања:
  84.531
  Пол:
  Женски
  Дали се дезинфицираат шминките во козметичките салони? :D

  Моето скромно искуство кажува кратко и јасно-НЕ!
   
 3. izgubena5555

  izgubena5555 Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2012
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  14
  на сите шлакаат со истите четки сеа мош ги мијат еднаш месечно ама која е логиката на секоја втора девојка да им става од различен римел? тоа не им се исплаќа на нив така да одговорот е не
   
 4. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека не, затоа што отекувам страшно и затоа си се шминкам со моја козметика и нити барам нити давам :)
   
 5. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.541
  Допаѓања:
  11.920
  Пол:
  Женски
  И јас за ова се прашував. :?:
  Кога требаше за табло да се сликаме, со другарка една правевме муабет да идеме на шминкање ама јас се откажав, премногу шубе ми беше. Осетливо лице имам, не сакам поголеми проблеми да си направам.. :?:
  Е сега за матура стварно незнам што ќе правам... |(
   
 6. salonKALA

  salonKALA Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  единствено нешто што не се дезинфицира во салоните за убавина е маскарата за нејзе нема начин како да се исчисти, но јас од таа причина на моите клиенти им ставам едноделни трепки кои се премачкуваат со маскара, додека четките со кои се нанесува пудрата,руменилото, карминот дури и моливчињата за усни и за очи се пребришуваат со средство за дезифекција одма по употреба. доколку ви се стави соодветна крема и потоа подлога за шминка ништо од горенаведеното не доаѓа во директен контакт со вашата кожа и единствено нешто што може да ве иритира е доколу очите ви се осетливи на креонот,не го поднесуваат и ви солзат, но затоа пак постојат креони и маскар од оризово млеко кои се наменети за осетливи очи...
   
 7. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  3.641
  Пол:
  Женски
  Не знам каде работиш ти, но јас во ниеден салон каде што сум била немам видено да дезинфицираат ниту шминка ниту четки. Ама баш во ниеден!!! Плус имам другарки што работат по салони и ми го имаат потврдено истото. Од дезинфекција ни Д нема!
   
 8. salonKALA

  salonKALA Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  можам само да ти кажам дека не се сите исти, салонот е лично мој и јас се грижам за сите работи и услугата што ја даваме е онаква како што би сакала јас да ја добијам... јас објаснив како стојат работите во мојот салон,за другите не можам да коментирам и дезинфекцијата не се врши пред вас, таа се извршува по употреба кога се враќаат четките и производите на место, бидејки ако не ги дезинфицираме како четките така и производите ќе се оштетат т.е. ќе се расипат и ќе замирисаат...
   
 9. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.273
  Допаѓања:
  14.311
  Пол:
  Женски
  Јас немам моментално салон, но сепак ја работам таа работа па же коментирам. После секој клиент се чистат четките, сунѓерите, Кармини не ставам директно од туба со четката која што е во карминот, користам посебни четки за кармини.
   
 10. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.133
  Пол:
  Женски
  Гнасотилоци. :sweat::|:nod:
  Исто така и тие што прават нокти..Хепатит не бега.
  Сестра ми има УВ ламба и сет за нокти.Глеам колку им врши дезинфекција:!::!::!:(facepalm).
   
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.798
  Бев на фризер денес и додека ме шишаше му падна чешелот. Го зема, отиде да го измие па се врати да продолжи да ме шиша. Баш во тој момент ми текна како некои по козметичките салони воопшто не се замараат ни да ги подзачистат четките...
   
 12. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  25.446
  Пол:
  Женски
  Не само тоа, во голем дел од фризернициве ја бришат косата со пешкирот, потоа истиот го сушат и повторно бришат некој друг. Летно време им е рај поготово, веднаш им се сушат надвор. :devil:
   
 13. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.273
  Допаѓања:
  14.311
  Пол:
  Женски
  Што се однесува до фризерки, најстрашно ми е кога гледам влакна т.е по една цела перика на чешел или четка