1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали се срамите од вашето потекло !?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од lovely-girl, 11 мај 2011.

  1. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Не сум од село ама и да бев не би се срамела да кажам
     
  2. someone2

    someone2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    58
    Не се срамам, што менува тоа ако си од село и од град :)
     
  3. demilovato4ever

    demilovato4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    220
    Од Прилеп сум , како што знам немаме роднинска врска со некој од село , а и да имаме , нвм , нема да се срамам.
     
    На Ivi05 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176
    Јас не сум од село,ама сум од провинција :) :) и баш ми е убаво,се гордеам со своето потекло :l: :l:
     
  5. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Да се срамам но не од моето потекло, туку од тоа што живеам со луѓе кои својот пост го започнуваат јас живеам во град како со тоа да сакаат да кажат јас сум паметна само затоа што живеам во град. А пола од нив кога ќе излегуваат кога ѓи прашуваат каде ѓе одиш велат ќе одам во град, па како ќе одиш во град, ако веќе си во град. И, што е најтрагично скоро сите викаат дека дури ниту нивните не потекнуваат од село што е нон сенс, Еден куп луге дојдоа со опинците, во раце во Скопје, и сега нивните деца се градски деца пар екселанс. А, другата половина да не одат во школо никогаш ниту центарот на Скопје нем да го видат а велат јас сум од град. Дали може да каже девојка од Драчево, Сопиште, Марино, Волково..... дека е од град? Да има искомлексирани луге кои мислат дека ако они се од село поалку вредат од оние во град, затоа што сами дозволиле да се содаде тоа мислење за нив дека ете тие од село се помалку вредни. Иако во последно време има тенденција дури и познативе да прават куки во приградски населби(села) околу Скопје, бидејки животот таму е многу помирен за разлика од центарот на градот, а и комуникацијата со останатиот свет е лесна за 15 минути си во градот а предностите се што можеш да кулираш без бучава опкружен со зеленило. Не е битно човек од каде е туку каков е како човек.
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ А, извинете вака, изворот на Вашата фрустрација кој е?
     
    На Dagi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Emche-kremche

    Emche-kremche Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    112
    Не.Не сум од село,баба ми и дедо ми се,а и верувам дека повекето имаат баби и дедовци од село,а тоа не е ништо срамно. :)
     
  8. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Не, не се срамам! :D
    Моите дедо и баба се од село ама јас не сум,и да бев немаше да се срамам!Тоа за мене не е битно. :) :*
     
  9. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    несум од село но и да бев зошто да ми е срам да кажам јас сум тоа што сум
     
  10. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Искрено да кажам, додека не почнев средно школо, не се имав со лугето од село, бидејки таму каде што одам на школо се 98% од село, сите ми викаа, добро што ке бараш ти таму, а сега ми се најдобри пријатели, многу нешта научив од нив :) :)
     
  11. mihaela.barbi

    mihaela.barbi Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    138
    Па ако твоите баба и дедо се од село тогаш по афтоматизам и твоите родители потекнуваат од село без разлика што можеби одамна ги замениле опинците со кондури. Зошто тогаш се срамиш да кажеш дек и твоите родители потекнуваат од село? Бидејќи темава е за потекло а не дали во моментов живееш во град или не.
     
  12. wizardess

    wizardess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    46
    Не. Напротив. Се гордеам со моите предци. Дошле од село во град само со еден железен кревет. Со скромни, работнички плати успеале да постигнат многу во животот, да изградат куќи и да ги израснат и школуваат своите деца, да ги изведат на прав пат во животот и да им обезбедат се што им треба.
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Greeen

    Greeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    568
    Не се срамам воопшто.
    Има многу што го кријат тоа,ама се си искача на виделина кога-тогаш!
     
  14. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    652
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум ги потценувала луѓето од село или од друг град што ако сум родена и израсната во Скопје па тие луѓе што се од село поздраво живеат отклоку ние опколени со чад од сите страни.Имам другарки што имаат такво потекло па си се дружам со нив не значи ако си од Ск дека си најдобар тие луѓе многу повеќе ми се нашле во животот него било кој од Ск.
     
  15. B-I-B-A

    B-I-B-A Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    12
    Не,напротив се гордеам со моето потекло.
     
  16. Ella.313

    Ella.313 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Се гордеам што сум Скопјанка,Македонка и засекогаш ќе биде така.Тоа е мој идентитет во овој свет,ако се срамам од него,се срамам од самата себе,од сопственото постоење..
     
  17. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Не е точно!
    Не викаме така! :)
     
    На QueenN и Katerinceee им се допаѓа ова.
  18. Foreveryoungiwannabe

    Foreveryoungiwannabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    685
    Не,напротив.Баба ми и дедо ми се егејци и уште на 5 годишна возраст тука дошле избркани и што се не преживеале.Ама дошле со ништо.Но израснале,работеле,изградиле,куќи израснале 3 деца (меѓу кој и татко ми) и успеале во животот.
    Другите баба и дедо никогаш не се жалеле за пари.Колку имале-толку.не биле богаташи ниту сиромашни.Си работеле,заработувале и си живеат убав живот.
    Немам причина да се срамам од моето потекло :)
     
  19. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Не и не би можела да се срамам.
     
  20. blaa

    blaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    378
    Јас имам мешано потекло. Македонско, влашко, ии хрватски „коренчиња“ (Далмација :?: ). Е ај сега! :rofl:
    И не, не се срамам. Зошто би се срамела? Сите сме луѓе, без разлика какво потекло имаме. :)