1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сметате дека посиромашните луѓе се "поподатливи" за зафркавање и искористување?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од I I, 6 февруари 2019.

 1. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  625
  Пол:
  Машки
  Насловот на темата мислам дека е сосема јасен. Во бројни животни ситуации и од моето лично животно искуство сум бил да кажам и жртва и сведок на неправди од страна на луѓе кои сметале дека некој треба да им биде роб и должник само поради (да кажеме банални ситуации), како на пример ви дал некој извесна да кажам пример мала сума на пари кога сте биле студент, а притоа потоа очекувал да сте негов слуга и послушник, пример направими ова, ќе те пуштам таму и таму... Да не заборавам да кажам дека лично вакви барања сум слушнал од членови на моето семејство. Или знам човек од соседството кој викаше еден доста сиромашен човек да му помогне околу дрва зимска сезона (цепење, скларање), а притоа знам еднаш дека и половина помалку му даде од вообичаената цена за цепење (100ден. од кубик дрва) само затоа што некогаш истиот тој (побогатиот) му дал нешто ситно пари на заем, заем кој човечево поштено му ги вратило.
  Од друга страна, пример угледен адвокат, наставник, професор, доктор, банкарски службеник сите кон нив секогаш има улиз*** (да извинете на израз). Зарем се се сведува на тоа да се гледа само низ призма на корист, а притоа и кога можеме некому да подеме рака прво го обвинуваме и се зафркаваме за тешката ситуација во која е, притоа безобѕирно дотурнувајќи некој на кој можеме барем вербално да му помогнеме.
  Слободно споделувајте и пишете за вакви ситуации.
   
  На Dayandnight, Tanjamm и kikkki им се допаѓа ова.
 2. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  69
  Да,
  да речеме дека и тоа како не само е поголема веројатноста да бидат искористени на секој можен начин, за жал. Туку тоа е факт. Секојдневно го гледаме, има примери колку сакаш.
  И не само т.н посиромашни луѓе туку и секој кој може да се најде во ситуација да му треба нешто во одреден момент од животот.
  Таа така наречена помош, и тоа како подоцна ќе му биде -"пре-наплатена" на секој можен начин.
  Исто така, блискоста или другарството, во овој случај не е битно воопшто.
   
  На Tanjamm и I I им се допаѓа ова.
 3. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  625
  Пол:
  Машки
  Баш како што кажа таа помош кога на човек итно ќе му треба ќе му биде пренаплатена.
   
 4. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.065
  Допаѓања:
  11.214
  Да. Богатите ако дадат нешто на сиромашниот низ нос ќе му го извадат. Пример од детството, кога се одеше во војска: мој роднина го праќаат на Западна Македонија и автобуси има едвај 2 пати дневно. Родителите негови немаа автомобил, а со автобус беше неизводливо да отидат да го видат. Знам дека имаше точно време кога војниците примаа посета. И тие викаат свои роднини кои си живеат во странство, ама беа дојдени на одмор во Македонија. Ги замолуваат со нив да отидат до наведеното гратче и ќе си платат. Не земаа и мене дете да ме прошетаат. На Стража застануваме, сиромашнава жена купува за сите по нешто, а "странциве" не се фаќаат за паричник. Отидовме, го видовме војникот, и се вративме назад. Господава не сакаат пари за гориво, туку ручек во ресторан. Кога дојде сметката, фацата на тој што требаше да плати беше кисела, ама што да прави. Сиромавиот во случајов плати и преплати. Богатите си потрошија ден, се прошетаа, најдоа и напија на туѓа сметка. Тоа ти е исто како горивото на пример чини 1.000 денари, и овој ти вели да одиме во кафана, седнувате 4 лица, трошите 4.000 денари.
   
  На MakeDamnSure, cresa-jagoda, Lemon и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Sinisa123

  Sinisa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  145
  Да. Сеуште немав положено и ако ми, затребаше некоја услуга ќе го замолев да ме однесе некаде и ќе застанаше на бензиска ќе ставеше гориво и ќе кажеше за 1000, 1500 ден а може и 2000 ден и ќе ми започне да се чепка по, џебовите и ќе каже го, заборавив новчаникот дома и ќе каже ај плати ќе ти ги вратам послем, ниту му дадов ниту ќе му дадам.
   
  Последна измена: 5 октомври 2022
  На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Puellapulchra

  Puellapulchra Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2022
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
  Да, за жал.
   
 7. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Да, балканскиот менталитет е подол, да се опипа слабост за да се искористи и да се исмева... ама најмногу зависи од таргетираниот поединец како ќе се постави.
   
  На Anah му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Евроазија

  Евроазија Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2022
  Пораки:
  873
  Допаѓања:
  2.357
  Пол:
  Женски
  Да,затоа што сме научени луѓето да ги делиме по тоа колку имаат:|
   
 9. AneSk

  AneSk Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  409
  Допаѓања:
  1.130
  Пол:
  Женски
  Злоупотребата и можност за лечење на комплекси !
   
 10. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.957
  Допаѓања:
  8.664
  Пол:
  Женски
  Проблемот кај овој тип луѓе е што самите се омаловажуваат себеси, не се ценат и дозволуваат така некој да ги третира. А надвор има куп гниди кои едвај чекаат да ќарат на нив. А отстрана легендата вели секогаш има по еден сведок на вакви ситуации. Секако дека не реагираат (најчесто тоа е заради х лошо искуство) и тоа ги прави соучесници во модерново "општество". Ако воопшто и го имаме.
   
 11. NoirSerpentine

  NoirSerpentine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2021
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  1.946
  Пол:
  Женски
  „Дозволуваат“ не е најсоодветен збор. Тие не се свесни дека можат повеќе и секоја ситница што некој ќе ја направи за нив ја сметаат за нешто огромно или за нешто што не го заслужуваат. Токму затоа и потпаѓаат под лоши влијанија и цел живот сметаат дека се должни. Не знам дали ова има толку голема врска со сиромаштија зошто луѓе со ниска самодоверба има секаде, но некогаш се работи и за преживување зошто ќе прифатат секакви услови затоа што немаат исти можности како некои други.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.